LOT 3a leaderboard

Mánie po SUV autech pokračuje. Qashqai je už druhým nejprodávanějším autem

Největší skok v srpnu 2018 v registracích na českém trhu zaznamenal Nissan. Z 15. místa se dostal na 7. Foto: NissanNejvětší skok v srpnu 2018 v registracích na českém trhu zaznamenal Nissan. Z 15. místa se dostal na 7. Foto: Nissan

Poptávka zákazníků po autech kategorie SUV neutuchá, naopak. V září, kdy v Evropě registrace nových aut klesly o 2,2%, byla

Poptávka zákazníků po autech kategorie SUV neutuchá, naopak. V září, kdy v Evropě registrace nových aut klesly o 2,2%, byla SUV nejrychleji rostoucí kategorií. Jejich podíl se už blíží třetině: díky růstu o 14% stoupl na 31,6%.

Ukazují to data společnosti JATO Dynamics za celý evropský trh. Podle nich prodeje aut klesly na 11 z 27 trhů, které firma zkoumala. Pokles zaznamenal odbyt aut hlavně v Německu a Velké Británii.

Obliba SUV je patrná i na žebříčku nejprodávanějších modelů. Těm dlouhodobě kraluje Volkswagen Golf, druhé Polo ale v září spadlo kvůli náběhu nového modelu. Poprvé v historii se druhým nejprodávanějším autem stal Nissan Qashqai.

Automobilky letos prodaly už 3,47 milionů aut SUV, o půl milionu více, než za stejné období loňského roku.

Dalo se očekávat, že po silném růstu začne trh klesat,“ míní šéf JATO Dynamics Felipe Munoz. Podle něj navíc k poklesu přispěla nejistota kolem Brexitu ve Velké Británii.

V první dvacítce nejprodávanějších aut jsou dvě škodovky: osmá Octavia a na šestnáctém místě Fabia.

Tagy JATO Prodeje nových vozů
3 komentáře