Dopravci Železnice

Majitel zkušebního okruhu ve Velimi rekordně vydělal, většina zisku zamíří ČD

Železniční okruh ve Velimi. Snímek pořízen na katastru Cerhenic. Foto: Jan Sůra
Železniční okruh ve Velimi. Snímek pořízen na katastru Cerhenic. Foto: Jan Sůra

Dceřiná společnost Českých drah Výzkumný ústav železniční (VÚŽ) loni zaznamenala nejvyšší zisk ve své historii. Firma, kterou živí hlavně provoz zkušebního okruhu ve Velimi, loni poslala většinu zisku do Českých drah. A tak by to mělo být i letos.

VÚŽ loni dosáhl čistého zisku ve výši 152,8 milionu korun, což je o 800 tisíc více než v roce 2016. Tržby firmy stouply z 469 milionů na 507 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy VÚŽ zveřejněné v obchodním rejstříku. Ziskovost firmy za poslední roky stoupla o desítky procent. V přepočtu na rentabilitu tržeb či vlastního kapitálu je firma bezkonkurenčně nejziskovější částí skupiny Českých drah.

Společnost těží z příznivé ekonomické situace i relativně malé konkurenci. Zkušební okruh, který tvoří 88 % tržeb, je plně vytížen a firmy musejí často čekat i několik měsíců na volné místo. Dvě třetiny tržeb pocházejí od zahraničních zákazníků.

Podle předsedy představenstva Františka Bureše postupně navyšuje svoji kapacitu a investuje do produktů, které potřebují zákazníci VÚŽ. „Jde například o další zkušební koleje pro stacionární zkoušky nebo technologie pro testování v online režimu virtuální reality. Může to pro někoho být otázka science fiction, pro nás je to běžná nabídka produktů našim zákazníkům,“ uvedl Bureš. Podle něj je VÚŽ v trojici nejlepších evropských firem ve svém oboru. „Mým osobním cílem je z VÚŽ v tomto oboru udělat do pěti let absolutní evropskou špičku,“ dodal Bureš.

VÚŽ loni ze zisku roku 2016 vyplatil Českým drahám dividendu ve výši 107 milionů korun, letos by měla být výplata na podobné úrovni. Přesnou částku České dráhy nechtějí říci.

Ohledně budoucnosti VÚŽ se pravidelně objevují spekulace o tom, zda ČD okruh neprodají, aktuální strategie firmy s ničím takovým nepočítá.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr.R
Host
Petr.R

zkušební okruh železničních vozidel měl by vlastnit stát, to není pochyb, ale v žádným případě nemá být spojitost s čd.

Milan
Host
Milan

Pokud státem vlastněná firma vydělává, jistě se brzy zjeví lobbista, který prosadí, aby se prodalo soukromníkovi, jinak žalování, že stát brání rozvoji podnikání.

Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Bohužel dosti reálné…

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Nikoli „dosti reálné“ – bohužel naprosto zcela reálné: vzpomeňte na lanovky ČD, které také byly v době „prevítizace“ majetku železnice jediným skutečně výdělečným segmentem Č(S)D – v rámci ČD se nakonec podařilo uhájit aspoň Ještěd, na Slovensku nezůstala, pokud vím, železnici žádná …

VRT
Host
VRT

Proč by čistě komerční aktivitu, kterou je zkušební okruh, měl provozovat stát? Napadá mě jediná věc: průmyslová špionáž. Ale to se dá zařídit i pod soukromníkem.

Já
Host

VRT: Protože pak z toho jdou bezpracné peníze všem? Má Norsko a SAE taky zprivatizovat ropu? Proberte se.

Milan Bačík
Host
Milan Bačík

To co popisujete se jmenuje komunismus. Pokud se Vám tato ideologie líbí, doporučiji vyzkoušet například severní Koreu.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Nechápu, jak můžete tak hloupě žvanit: víte vůbec, co je to (skutečný) komunismus, a že jediný komunismus (podle pravidla „každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb“), který někdy existoval, byl opravdu jen v židovských kibucech (a i ty začaly nakonec navenek podnikat)? A můžete nám vysvětlit, proč by se využíváním infrastruktury, jejíž vybudování financovala celá společnost (= čeští občané) z daní svých příslušníků, měl najednou dobře živit někdo, kdo si ji jednorázově koupí „za pár šupů“, místo aby vracela českým občanům do ní vložené prostředky průběžně a hlavně trvale? Za takovou cenu, jaká by ty trvalé zisky české společnosti… Číst vice »

Vašek
Host
Vašek

Pozor, peníze nejdou všem – jdou do ČD a to je akciová společnost vlastněná státem, která ale státu dividendy ze zisku (zatím) neodvádí.

To ale nic nemění na tom, že i stát může vlastnit společnosti tvořící zisk (např. ČEZ) a ten zisk ve formě dividend může plynout do státního rozpočtu tzn. všem. Není to nic proti ničemu a rozhodně to není komunismus, jak tu někdo tvrdí…

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Co naděláte: srážka s blbcem je ta nejhorší věc na světě – něco v tom smyslu říkal, nemýlím-li se, už kdysi Werich (přesně jej citovat neumím, ale každopádně mu dej Pán Bůh věčnou slávu!) – a že se jich tady „realizuje“ aspoň občas skutečně dost …

Dedek
Host
Dedek

A soukromnikovi nekdo brani postavit si vlastni soukromy okruh a vydelavat? Mozna by rad dotace,na ktere by jsme se mu slozili?