Letecké společnosti Letectví

Lufthansa vyřadí šest A380, kupuje 40 nových A350 a 787

Airbus A350-900 v barvách Lufthansy
Airbus A350-900 v barvách Lufthansy

Letecká společnost Lufthansa je dalším dopravcem, který se zbaví části největších osobních letadel na světě. Firma dnes oznámila nákup celkem 40 letadel do dálkové flotily, které částečně nahradí i Airbusy A380.

Objednávku 20 Airbusů A350-900 a 20 Boeingů 787-9 Dreamliner oznámila firma v tiskové zprávě. Letadla mají nahradit hlavně čtyřmotorové Airbusy A340 a A380 i Boeingů 747. Dodávka nových strojů v katalogové ceně 12 miliard je naplánována na roky 2022 – 2027. Zakázka se týká celé skupiny Lufthansa Group, nejen samotné Lufthansy.

Šéf skupiny Carsten Spor uvedl, že firmy se k nahrazení čtyřmotorových letadel rozhodla i kvůli úspornějšímu provozu i menším emisím CO2 z provozu. Spotřeba nových letadel má dosáhnout 2,9 litru kerosinu na cestujících a sto kilometrů, což je o čtvrtinu méně než dosud. Vedení zatím nerozhodlo, jaká letadla a kolik bude směřovat k jednotlivým aerolinkám celé skupiny.

Firma současně chce více sjednotit flotilu dálkových letadel na méně typů než dosud, celkem sedm typů letadel úplně zmizí. Důvodem jsou nižší náklady na údržbu. Lufthansu čeká v příštích letech velká obnova dálkové flotily, jedním z nových přírůstků bude i nový Boeing 777-9, jehož je firma prvním zákazníkem.

Lufthansa současně oznámila, že vedení rozhodlo o prodeji celkem 6 ze 14 Airbusů A380. Z flotily zmizí v letech 2022 a 2023. Na letadla má firma už kupce, kterého ale aerolinky nezveřejnily, stejně jako hodnotu trasansakce. Důvodem prodeje jsou ekonomické důvody.

Už dříve oznámily plánované vyřazení části A380 z flotily společnosti Qatar Airways či Air France. Airbus kvůli malému zájmu nedávno oznámil ukončení výroby těchto letadel.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nicky

kupcem je Airbus – odkoupí je zpět.

Y.K.

Neví tady někdo jestli ty A380 Lufthansy jsou na leasing (tedy zbavení se jich ji nebolí) nebo je přímo vlastní?

Jen tak

Opdověď na otázku se nachází přímo v textu článku 🙂

Y.K.

Aha, prodej, to mi nějak uniklo. 🙂

VRT

Nakonec skončí u Trablservisu a v one classic pro 800 PAX v tom budou vozit ólinkluzyv do Hurghady.

VRT

Class

čecháček

Kdepak, chytrý křídla tim budou lítat za dotace KLV-PRG-OSR(-KSC). Místní vobsluha, jakože.

Vojta

Lufthansa=Německo=Fisher… náhoda? nemyslím si..!

Partneři


Czechtoll

pst
podcast