egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Lufthansa propadla ve druhém čtvrtletí do obří ztráty, návrat před krizi čeká v roce 2024

Airbus A321 společnosti Lufthansa v Praze. Foto: Letiště Praha
Airbus A321 společnosti Lufthansa v Praze. Foto: Letiště Praha
Německá letecká skupina počítá s dalším propouštěním i omezením flotily o více než sto letadel.

Letecká skupina Lufthansa Group prodělala za druhé čtvrtletí letošního roku 1,525 miliardy eur, zatímco loni ve stejném období vydělala 729 milionů eur. Německá skupina odložila dál svůj výhled na návrat k normálu až do roku 2024.

Lufthansa je dalším z velkých dopravců s představenými výsledky za nejhorší čtvrtletí v historii letecké dopravy. Tržby propadly z 6,97 miliardy eur na 730 milionů eur.

Šéf aerolinek Carsten Spohr dnes uvedl, že pro přežití aerolinek se musí firma postupně zmenšit: program ReNew počítá s redukcí počtu míst o 22 tisíc pozic v celé skupině a omezením flotily o nejméně 100 letadel. Aktuálně skupina zaměstnává 129 tisíc lidí, oproti loňskému červnu o osm tisíc méně. Oživení poptávky na úroveň roku 2019 firma očekává nejdříve v roce 2024.

Podle zprávy pro investory většinu tržeb za druhé čtvrtletí generovala nákladní divize Lufthansa Cargo a údržba letadel pod Lufthansa Technik. Za celé první pololetí Lufthansa prodělala 3,6 miliardy eur, z velké části je výsledek ovlivněn i mimořádnými odpisy uzemněných letadel.

Akcionáři Lufthansy po dlouhých jednáních odsouhlasili v červnu záchranný program od německé vlády, který počítá i se vstupem státu mezi akcionáře. Od té doby firma získala už 2,3 miliardy eur ze stabilizačního balíčku.

Celý obor si musí zvyknout na nové pořádky. Pandemie je pro nás i velkou příležitostí zamyslet se nad tím, zda chceme za každou cenu neustále růst nebo vytvářet hodnotu udržitelným a odpovědným způsobem,“ uvedl Spohr.

Lufthansa ve stávajícím čtvrtletí plánuje navýšit kapacitu na zhruba 40 % loňského roku u kratších letů a na 20 % u dálkových letů.

32 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
amey

To je proto, že jim to neřídí Luftjarda Tvrdíkovic. Ten by to tam naopak rozjel ve velkým:):)

Analytik

Trvá to zatím půl roku, co bude za rok, dva nebo tři? Globálně může přežít tak 50% aerolinek, možná ani to ne.

Já, kdo jiný

Za 3 měsíce se dozvíme, že se na úroveň roku 19 dostaneme v roce 2025 a na Vánoce to už bude 26-27. Příští rok se dozvíme, že to bude po roce 2030.

GPGP

Prostě kapitalismus je špatný model, stačí jeden vir a vše jde na 2 roky do kopru :-)))

Analytik

V socialismu už vše v kopru je a to i bez viru.

Tomas

a v socialismu by to do kopru neslo?

vlastne neslo… ono by to uz v kopru bylo i bez viru

Kalina

Kapitalismus funguje pouze v době růstu a zisky se hrnou do kapes majitelům. V době krize se ale ztráty rozdělí socialisticky rovně mezi všechny obyvatele.

MildaIV

To ale není tržní kapitalismus, to je moderní korporátní kapitalismus.

Roman

A to ještě Lufthanse nešéfuje LuftJarda. To by byl úplný konec.

amey

Naopak, Luftjarda by nakoupil Audiny, nabral nový letadla, vytvořil stovky nových míst, prostě ten by to tam vyvedl z krize hned. By Germání zírali, co Luftjarda dovede. Potom by zmizel i se zlatým padákem:):)

Vnější pozorovatel

Zase ta chřipka…

Zdenek

Presne jak je psáno, neustálý růst versus hodnota udržitelnosti a odpovědnosti, tot je otázka…

Peeetr

To žádná otázka není, když má někdo dražší zaměstnance než je průměr v oboru, tak je neustátý růst bez nějaké průlomové inovace čirá šílenost.

GPGP

Za vše může kapitalismus a jeho model, třeba buddhismus toto vůbec neřeší 🙂

beija

Platy jsou obecně v Německu vyšší než ve východní Evropě. Tak zaměstnanci Lufthansy budou logicky brát podstatně více než u nás, například ve Smartwings. A ČR je pořád brána jako východní Evropa, to je fakt.

Y.K.

Odpověď na otázku najdete ve chvíli kdy vás propustí a nebudete s to najít místo kvůli “stagnaci”. Ono je jednoduché to kritizovat, ale je dost těžké zaměstnat všechny, když se ořežou ty “postradatelné kousky ekonomiky” jako rajzování, zábava, na to poklesne průmysl a výroba.

GPGP

Třeba v USA dali 3x vyšší podporu, tzn. asi 1.300 USD na nějakou dobu, aby lidi měli čas si něco najít, EU jen futruje peníze do oborů které nejsou teď potřeba = špatně, model USA má že mě 1* 🙂

beija

Tam je hodně sezónních zaměstnanců, tak potřebovali vykrýt alespoň částečně než si tihle lidé najdou práci. Každopádně, v USA by se davy vzbouřily podstatně rychleji než u nás,pak by hrozilo rabování, atd. Snadnější tendence k protestům( a násilnostem na určité komunitě) jsou vidět i na Black lives matter.

beija

Třeba Disneyland na Floridě byl otevřen hned, jak to bylo trochu možné. Tam a do podobných zábavních parků a do služeb spojených s cestováním po Státech zamířili (pracovat) sezónní pracovníci. jsou tam i hodně potřeba, neb letos jim nebudou konkurovat na těchto pracovních místech zahraniční studenti z programu Work and Travel.

Peeetr

Zaměstnat všechny je velmi jednoduché, v minulosti pracovalo přez 80% lidí v zemědělství, v Česku jsme se dopracovali k světovému rekordu (alespoň mezi normálními ne městskými státy) 2-3%.
Takže třeba v případě ochranářské EU nezaměstnané vracet do zemědělství až na 20-30% populace by nebyl žádný zákony neřešitelný problém.

Janina

Kdo Vám jako zakazuje, abyste se vy i celá vaše rodina včetně dětí od 15 let zaměstnali jako pomocné síly v zemědělství? Za 14000 hrubého budete sbírat úrodu na polích nebo uklízet v kravínech. Vlastně byste mohli své děti vzít ze školy už v deseti a hned je nechat makat na poli (toto zažila má babička těsně před 2.světovou a už se do školy nikdy nevrátila, pracovala pak jako kuchařka a uklízečka do svých 85ti let). Klidně se můžete přestěhovat do stanu nebo spát pod mostem, protože z těch platů nikdy nájem nebo dokonce hypotéku nezaplatíte. A vesele pracovat na… Číst vice »

beija

Za o pár tisíc více než 14 000 Kč hrubého pracují i vysokoškoláci ( na CC je požadavkem pouze SŠ) např. začínající lékaři – viděli jste někdy tabulkové platy?

Nekdo

Dekuji za rozumny prispevek a pricetnou odpoved tomu silenci.

beija

Každopádně cestování a cestování letadlem obzvlášť je výsada, nikoliv životně nezbytná potřeba. To jen pár minulých let to vypadalo pro určitou společenskou vrstvu jinak. A hypotéka je risk spojený se sebevědomím – že bude člověk 30 let zdravý a bude mít stejně vysoký plat jako v době ekonomického rozmachu. Jeden známý měl hypotéku do 70let. Zemřel v 50ti a zbyly po něm 4 děti, pouze jedno dospělé..A ta hypotéka. A jen k té práci na venkově – tam se časo staví bydlení svéomocí rodiny, takže náklady jsou podstatně nižší. A také si tam podstatně méně lidí bere tu hypotéku .A… Číst vice »

beija

Oprava – svépomocí.

VíKo

Pro me je zasadni hlavne to, ze hypoteka jde do meho a najem do cizi kapsy. A shodneme se jiste na tom, ze bydlet clovek musi a 15000 do hypoteky i s energiema, nebo do najmu s obdobnou castkou, je proste nezbytna mesicni nakladova polozka. Ja rozhodne volim hypoteku, protoze ta mi s lety neroste. Mesicni splatka zustava plus minus stejna a co je dnes 10 tis, bude za 15 let ekvivalent dnesnich 6-7 tis. Najem ovsem bude kopirovat inflaci a trh. Ty deti vaseho znameho mohli nemovitost prodat. Umorit dluh u banky a zbytem nakladat dle dedickeho rizeni. Z… Číst vice »

beija

K P.S. část Čechů, co na dovolenou pouze jezdí, neumí cizí jazyky..
A omluva předem za OT – ten známý si vzal hypotéku na dům s obchodem, který celou rodinu živil. Takže s pomocí /půjčkami/ širší rodiny v obchodě pracuje-prodává a zkouší to celé utáhnout manželka, které v té době končila mateřská na nejmladší dítě.. :-((((

beija

A ti, co na dovolenou ani nejezdí ani nelítají na ni prostě nemají.Nebudou létat ani za 1200Kč na člověka. Neb mají třeba místo toho pár dětí /stačí třeba 2 – budoucí daňové poplatníky na naše důchody/, a už se to prodraží, když se vezme ubytování, jídlo, nějaká drobná zábava pro děti..Létání je zbytné.. Přátelé z normální středostavovské rodiny, ona VŠ, on nedokončená VŠ s dvěma dětmi jezdí po Čechách nebo někam dál (Polsko) autem s tím, že až budou děti velké, tak si budou moci zaletět sami tam, kam budou chtít. Teď by pro ně byla za leteckou dovolenou částka… Číst vice »

VíKo

Aha. Chapu. Nechtel jsem svym prispevkem nejak zlehcovat tu situaci. Omlouvam se.

GPGP

Hypotéka 15.000 i s energií to je hodně byt mimo realitu.A co fond oprav? Jeho cena by musela být max. 3 mil. a velikost 1kk….Tzn.to se nevyplatí ani pronajímat.
Jasně stoupá jeho hodnota, ale majitel dokud být neprodá, ten byt trochu dotuje nebo je na svém
Dnes investovat do realit nic moc, lepší USA a akciový trh, kdykoliv se dá akcie prodat / koupit, stačí kliknout v apce 🙂

Tomas

vzdyt muzes v zemedelstvi pracovat. nikdo ti nebrani.

LSD

To procento je dáno primárně tím, že tam kde jste potřeboval dvacet sekáčů s kosou na x dní vám stačí jeden kombajn s řidičem na den. Prakticky žádná vyspělá země nemá v zemědělství zaměstnáno víc než nějakých 5 % obyvatestva, v EU mají víc než 10 % jen Poláci a Rumuni. A nemluvě o sezónosti velké části zemědělských prací.