LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Lufthansa na nákupech zkrachovalců. Po Air Berlin chce koupit část Alitalie

Boeing 777 společnosti Alitalia. Foto: AlitaliaBoeing 777 společnosti Alitalia. Foto: Alitalia

Po koupi velké části Air Berlin chce německá společnost Lufthansa dál posílit na evropském nebi vstupem do další krachují aerolinky. 

Po koupi velké části Air Berlin chce německá společnost Lufthansa dál posílit na evropském nebi vstupem do další krachují aerolinky.  Za půl miliardy euro chce ovládnout italské aerolinky Alitalia a současně propustit šest tisíc lidí.

Lufthansa nabídku oznámila  jen pár dní poté, co oznámila dohodu o převzetí části zkrachovalého Air Berlin. Firma nechce koupit celé aerolinky, ale v nabídce oznámila zájem o vytvoření „NewAlitalia“, tedy očištěnou část. „Nabídka obsahuje i koncept pro novou strukturu Alitalia s obchodním modelem, který by vedl k dlouhodobé udržitelnosti jejího byznysu,“ uvedla Lufthansa.

Podle italského listu Corriere della Serra je podmínkou transakce například zeštíhlení počtu zaměstnanců o polovinu na zhruba šest tisíc lidí. Lufthansa je zatím jediným zájemcem. Původně se mluvilo o Ryanairu, ten ale své snahy vzdal.

Alitalia má podobný příběh, jako Air Berlin. Roky ztrát, vstup Etihad Airways, konec jejich financování a následná insolvence.  Alitalia zkrachovala v květnu letošního roku, ve vzduchu její letadla drží italská vláda, která opakovaně poskytuje dopravci překlenovací úvěry. Naposledy minulý týden odsouhlasila italská vláda půjčku 300 milionů eur, už dříve půjčila 600 milionů eur, které dopravce zatím nesplatil.