egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Lufthansa chce zrušit 22 000 míst, z toho polovinu v Německu

Airbus A320neo. Foto: Lufthansa
Airbus A320neo. Foto: Lufthansa

Německá letecká společnost Lufthansa se chystá zrušit asi 22.000 pracovních míst, z toho polovinu v Německu. Odpovídá to asi 16 procentům pracovní síly. Informovala o tom dnes agentura AFP. Lufthansa, na kterou podobně jako na celé odvětví letecké přepravy doléhají dopady koronavirové krize, ještě na konci dubna předpokládala, že zruší asi 10.000 pracovních míst.

Mluvčí největší letecké společnosti v Evropě na středeční schůzce s odbory přiznala, že firmě vzhledem k situaci přebývá kolem 26 000 pracovníků na různé úvazky, což v přepočtu odpovídá 22 000 pracovním místům na plný úvazek.

„Budeme mít ve skupině Lufthansa o 22 000 pracovních míst přepočtených na plný úvazek méně, z toho polovina připadne na Německo,“ sdělila dnes Lufthansa agentuře AFP. Dodala, že se chce vyhnout nucenému propouštění, jak jen to bude možné.

Lufthansa se minulý týden zavázala k rozsáhlé restrukturalizaci, která mimo jiné zahrnuje rušení tisíců pracovních míst či prodej části majetku. Restrukturalizací byl podmíněn záchranný balík za devět miliard eur (239,4 miliard Kč), který aerolinkám poskytne nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF.

Firma vyjednává s odbory ohledně částečných úvazků zaměstnanců a dalších způsobů, jak snížit náklady na zaměstnance. Dohody chtějí obě strany dosáhnout před 25. červnem, kdy se koná mimořádná valná hromada, na které budou o záchranném balíku hlasovat akcionáři.

Odbory palubního personálu (UFO) leteckou společnost požádaly, aby se vyhnula nucenému propouštění. Odbory zastupující piloty pak uvedly, že jejich členové nabídli snížení svých mezd až o 45 procent, což představuje 350 milionů eur. Na oplátku žádají, aby společnost zachovala co nejvíce pracovních míst.

Akcie Lufthansy na zprávu reagovaly prudkým poklesem, krátce po poledni ztrácely přes sedm procent.

(ČTK)

tagy
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

kdyz LH dostala pomoc, tak se na to vsichni priznivci pomoci QS odkazovali. Ted je nejake ticho…

Pepa

Restrukturalizací byl podmíněn záchranný balík za devět miliard eur (239,4 miliard Kč), který aerolinkám poskytne nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF.
O podmínkách pomoci se tady ještě stále vyjednava pokud vim. Takze nejak nechápu na co odkazujete?

poletucha15

Vladni aerolinky jako AF, LH ci KLM jsou pomerne velke firmy.
QS je naopak tvoren mnohem mensim poctem lidi, tim se ho nezastavam. Nadruhou stranu neni ani nejak extra moc zatizen odbory v takovem poctu zamestnancu jako jsou vyse zminene firmy.

Peeetr

V Česku je minimum firem s přebytkem zaměstnanců, a přeplacení běžní zaměstnanci tu vůči všeobecným EU poměrům nejsou v podstatě vůbec.

Tomas

ehm… cože? 😀

beija

Jste si tím jistý?