dpp

Loučení s jumby. U United letí naposledy, konec plánuje i jejich největší provozovatel

Boeing 747-400 British Airways při odletu z Londýna. Foto: British AirwaysBoeing 747-400 British Airways při odletu z Londýna. Foto: British Airways

Naposledy dnes svezou cestující United Airlines s letadlem Boeing 747. Americký dopravce vypraví speciální let ze San Francisca do Honolulu

Naposledy dnes svezou cestující United Airlines s letadlem Boeing 747. Americký dopravce vypraví speciální let ze San Francisca do Honolulu a pak provoz legendy světového letectví ukončí.

Konec hlásí ale už i další: plán na postupné vyřazení jumb oznámil i jejich dosud největší evropský provozovatel, společnosti British Airways.

Finanční šéf International Airlines Group (IAG) Steve Gunning na setkání pro investory podle serveru FlightGlobal oznámil postupné vyřazení 36 letadel Boeing 747-400 do roku 2024. S 36 stroji jsou British Airways, které patří do skupiny IAG, největším provozovatelem těchto letadel na světě. Dosud létá po celém světě necelá pětistovka jumb, jejich počty ale rychle klesají. Už teď je více letadel v nákladní verzi, než osobní.

British Airways jumba postupně nahradí modely Boeingy 787 a 777 a Airbusy A380 a A350. Důvodem jsou i provozní náklady: novější letadla jsou podle Gunninga v provozu o 30% levnější, než jumba. Polovina jumb má zmizet do roku 2021, poslední 747 zmizí od britského dopravce v únoru 2024.

United Airlines jsou zatím posledním dopravcem, který zcela s jumby skončí. Dnešní vyprodaný let je už symbolickou rozlučkou, z pravidelného provozu firma stáhla letadla už před týdnem a půl s nástupem zimního letového řádu. Letenky na poslední let se vyprodaly během necelých dvou hodin. Trasa na Havajské ostrovy byla první, kam americký dopravce nasadil své první jumbo.

Tagy Boeing 747 British Airways united airlines
2 komentáře