egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Lotyšsko poslalo airBaltic na přežití téměř miliardu korun, zůstane jen u A220

Airbus A220-300 nasazuje aerolinka nově i na lety mezi Rigou a Prahou, z jedenácti letů týdně pokrývají tyto stroje většinu. Foto: Jan Sůra
Airbus A220-300 nasazuje aerolinka nově i na lety mezi Rigou a Prahou, z jedenácti letů týdně pokrývají tyto stroje většinu. Foto: Jan Sůra

Letecká společnost airBaltic získala od lotyšské vlády důležitou finanční pomoc ve výši 36,1 milionu eur (zhruba 971 milionů korun). Vláda, která vlastní 80 % akcií rostoucího dopravce, navýšila o tuto částku základní jmění, aby posílila likviditu firmy v době největší krize letecké dopravy.

Navýšení kapitálu vyplývá z oznámení v lotyšském úředním věstníku. Až do letošního března jedny z nejrychleji rostoucích aerolinek v Evropě čelí stejné situaci jako většina dopravců: uzemnění většiny letadel a téměř neexistující poptávka.

Firma oznámila, že kvůli vládním omezením až do 12. května nepočítá prakticky s žádnými lety s výjimkou čtyř letů povolených úřady do Amsterdamu a Frankfurtu. Poté airBaltic počítá, že postupně začne obnovovat provoz, měl by být ale zhruba na padesáti procentech původně plánované kapacity. AirBaltic současně odložil plány na start několika nových linek.

Škrty podle šéfa aerolinek Martina Gausse urychlí pravděpodobně vyřazení Boeingů 737 a turbovrtulových letadel Bombardier Q400 Dash 8. Firma tak bude létat zřejmě už na konci roku jen s Airbusy A220. Firma jich má objednáno celkem 80. Gauss v dopise zákazníkům uvedl, že bude jednat s Airbusem o odložení části dodávek.

tagy
11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
flyer83

Dolezity je vyznam Airbalticu pre Lotyssko co sa tyka poctu pax ktorych prepravia do pobaltia -vyse 5mil.Ked si to porovnate zi Smartwings csa a o nas doma ani nehovoriac.Je to strategicka firma pre nic nehovoriac o kvalite,bezpecnostnej kulture,inovaciach a pod.

Anonymus

A kam chteji letat v kvetnu,kdyz vsude hranice budou zavreny???

Vyhlídka na věčnost

Moc nejásejte. Tvrdě zadlužené Lotyšsko si prostě někde půjčí o něco více a přesunou to do aerolinek. Některá z bodoucích generací to možná (ale jenom možná!) snad někdy zaplatí.

Kubrt

Tvrdě zadlužené Lotyšsko? Je na tom srovnatelně s ČR, takže v rámci Evropy a světa vlastně docela dobře.

Anonymus

Lotyssko je na tom jako stat spatne. Neni to bohata zeme na nerostne suroviny a tizi ho totalni emigrace mladych lidi. Lotyssko uz me jen pod 2 miliony obyvatel, prichazi kazdym rokem o tisice az desetitice obyvatel.
Tohle neni zeme budoucnosti.cesko je na tom mnohem lepe.

Kubrt

OK, ale co se týká míry zadlužení vzhledem k HDP, nelze hovořit o „tvrdě zadlužené“ zemi.

Anonymus

Kubrt: To je mozne,ale to neni dulezite. Lotyssko nema budoucnost. Je to zeme,ktera za 20 let vubec nebude vedet,co a jak.

Vnější pozorovatel

Lotysi jsou amatéři. U nás vláda řeší rousky při sportu na Vysočině a Vojtěch chce nechat hranice zavrene i měsíce. Proč plýtvat penezma, můžeme přece vykázat činnost zbytečnými zákazy a zaplatí to někdo jiný.
Jinak Lotysi dělají dobře. Léta si ty Aerolinie budovali, nepodriznou je kvůli chvilkové panice.

robert

Na to, že má Lotyšsko počet obyvatel jako Praha, Brno a Ostrava dohromady, je to od nich pěkné gesto.

noerf

robert: Jenže air baltic mají bázovaná letadla i v Litvě a Estonsku. A na druhou stranu Lotyšsko vlastní 80 % akcií air baltic, kdežto ČR nemá podíl v žádném dopravci.

robert

Zase tak moc to nesleduju, díky za doplnění. 🙂