Lodní výtah na Orlíku dostane nový vozík, zvládne delší lodě
Nový vozík pro lodní výtah Orlík smontovala firma EL-VY. Pramen: Metrostav
Plány ale nekončí jen u modernizace starého výtahu. Paralelně s ní se připravuje i stavba výtahu pro velké parníky.
Další zbytečná investice, i tak je u nás na Orlíku provoz jak na Václaváku a díky novým výtahům a dalším lodím tu bude ještě horší. Ono stačí, jak se dnes chovají klienti půjčoven houseboatů a člunů včetně majitelů vodních skůtrů, kteří většinou nerespektují pravidla plavby a jsou ostatním spíš nebezpeční. Jelikož jsou Slapy loděmi přeplněné, tak je musí posunout dál proti proudu že? Děkujeme velice.
Ten výtah na velký lodě, to je taky nápad doslova za všechny prachy. Baví mě, jak se třeba na železnici musí kreativně pracovat se všemi představitelnými čísly, aby vyšla efektivita i u takovýho musu, jako je tunel na Beroun (abychom měli letopočtu odpovídající spojení s Bavorskem, naším nejdůležitějším sousedem), a tady se nonšalantně vytáhnou z klobouku 2 a půl giga( pokud to tedy dobře dopadne) na to, aby v sezóně pár rekreačních lodí (protože víc jich fakt není a mimo sezónu téměř neplujou) určitého rozměru mohlo proplout přes Orlík. Osobně doufám, že škrty, které nastupující vláda bude muset tváří tvář… Číst vice »
tak když se to pojme takhle, tak to má logiku. ale zatímco dráha si na sebe musí vydělat, tak přehrada si na sebe vydělává a překáží na vodní cestě, kterou má právo využít každý. kdybych byl hnusnej, tak řeknu ok, ukliďte to z cesty a těch 2,5 giga si klidně vložte za klobouk.
Ano, já vím, že ŘVC k tomu s touhle (legislativně podepřenou) logikou přistupuje. A mířím právě k tomu, jestli tuhle logiku aplikovat i za cenu takovýchhle nákladů při tak marginálním přínosu té investice.
To, že přehrada vydělává ještě neznamená, že se ty peníze můžou vylít do kanálu.
Tak tedy když vydělává a brání všem, tak má taky vydělávat všem a ne jen někomu.
Jasně, a když má nědko brambory, tak by je neměl zasadit, ale rozdat potřebným.
Pleteš si pojmy s dojmy, co je tvoje, to je tvoje, co je moje, to je moje, co nikdy nikomu nepatřilo, třeba řeka, to by si nikdo neměl usurpovat pro svůj zisk. A krádež a vydírání tím zůstává krádeží a vydíráním, i když stát řekne, že je to dle zákonů v pořádku. V případě Orlíku konkrétně stát ukradl pozemky a majetky lidí žijících v okolí, pod pohružkou násilí sebral všem občanům peníze z kterých postavil přehradu a elektrárnu a elektřinu v ní vyrábějící těm lidem prodává dodnes se ziskem. Aneb jak by ses tvářil, kdybych ti ukradl barák, a začal… Číst vice »
Tak to už jste se dostal do neskutečně hluboké filosofické debaty. Jasně Nietzsche o státu napsal pár pěkných průpovídek ve svém Zarathustrovi, ale v praxi se akorát dostaneme k nechutně dlouhému řetězu různých i jen myšlených křivd, je to ve stavu kdy nějaké narovnání, dohledání atd. není již prakticky možné. Proto je asi lepší za tím udělat hodně tlustou čáru a nevracet se k tomu. Je sto stejné jako chtít aby náhradu či kompenzaci poskytla Xtá generace po události, nedej bože člověk co to koupil od někoho jiného. V určité momenty snahou o nápravu jedné křivky uděláte druhou. Jediný bod… Číst vice »
Škoda, že se podobné prostředky jako na výtahy pro lodě výletníků neinvestují do zařízení pro překonání/odstranění překážek pro původní obyvatele vodních toků, tedy pro ryby. Asi nemají tak silnou lobby. 🙁
Jednak se to asi nezaplatí, jednak víte jak složité by bylo vybudovat rybí přechod pro překonání hráze jejíž hladina kolísá tak moc jako v případě Orlíku? A i kdyby se podařilo nějaký rybochod navrhnout, tak si nejsem jistý zda umí ryby překonat nějakých 230-250 schodů na cca 1 kilometru. Navíc, když t tak vezmete, tak Vltavská kaskáda je ekvivalent Niagarských vodopádů, přes ty ryby také nemigrovaly a do povodí Hořejšího jezera se neměly jak dostat, do doby než došlo k přesměrování dvou řek, v 19. století do povodí Mississippi. Z pohledu migrace ryb jsou v ČR dvě daleko větší překážky… Číst vice »
To není jen o přehradách. Podívejte se na jezy u každý druhý modernizovaný MVE. Připomínám jen na okraj, že ty jezy se budujou za veřejný peníze, a to proto, aby tam mohla MVE vyrábět elektřinu, kterou pak prodá za cenu dotovanou opět z veřejných peněz. A pokud se pak vůbec řeší prostupnost takto zvýšeného jezu pro ryby, je to opět za veřejné peníze, kdy se z dalších desítek tun betonu postaví rybochod. A tuhle cenu, tedy zmrtvené řeky a miliardy ročně z veřejných peněz, platíme kvůli produkci necelého půl procenta u nás spotřebované elektřiny. A co je ještě absurdnější, všechna… Číst vice »
V první řadě stát na sebe jezy vzal v momentě kdy lidem ukradl ekonomiku znárodněním a pak na ně poměrně dost kašlal. Jezy navíc není třeba modernizovat jenom z důvodu výstavby MVE, ale zejména z důvodů prevence povodní kdy, chtějte, nebo ne, se, mimo jiné zase za přispění státu a minulého režimu, zhuntovala krajina, ohradila koryta, což má vliv na průchod povodní kterým staré pevní jezy tvoří překážku a které mohou zpětným vzdutím v těchto podmínkách působit škody. Ano, v souvislosti se stavbou MVE možná dojde m velké rekonstrukci jezu, ale ta by byla na 99 % potřeba tak jako… Číst vice »
Je to příliš obšírné, tedy asi nedokážu zareagovat úplně na vše… Začnu povodněmi- Naopak, efekt jezu při povodni je čistě „negativní“ . Nijak ji nezpomalí, naopak kvůli tomu, že jeho koruna je výš než by byla voda v přirozeném řečišti, přispívá i k vyšší hladině povodně. Zadruhé, není pravda, že jezy přispívají k retenci. V horkých měsících se naopak řeky změněné de fakto na systém průtočných stojatých jezer, ohřívají a dramaticky se zvyšuje odpar (a ryby chcípaj na nedostatek kyslíku, takže lichý je i váš argument, že je to pro ně lepší). Zatřetí, není pravda, že se odstarněním jezů musí… Číst vice »
Co tam o jezech píši? Že se přes sto let staré jezy rekonstruují aby se s nimi dalo manipulovat. Už to že za jezem vzniká stojaté jezero představuje retenci, mimochodem povodí Labe třeba uvádí kolik mají jednotlivé zdrže na dolním a středním Labi kubických metrů. Položte si objem vody proti tomu kolik by odpovídalo příslušným minimálním průtokům. Řeknu to asi tak, na Dyji při minimálním průtoku máte na místech která nejsou jezy ovlivněna asi po kotníky. V proudu možná po lýtka. To že je ve vodě menší objem kyslíku je problém. Jednak s teplotou klesá jeho rozpustnost, jednak při menším… Číst vice »
Rybám dotujeme rybníky 🙂
Reálně je to nereálné, z moře k nám na střechu Evropy stejně už nic moc nedoputuje. Je lepší vysazovat na horních tocích řek menší druhy ryb, co tam zvládnou celý životní cyklus.
Koukám, že jste krom jiného studoval na Vysoký škole života i aplikovanou ekologii.
Jak to ti lososi dělali v minulosti, když je v Čechách lovili.
No on tehdy nestál jaksi Střekov a ten stupeň v Německu, nevím jestli je průchodný.