dpp

Liberecký kraj začal se stavbou dalšího úseku cyklostezky Odra–Nisa

Cyklostezka Odra - Nisa podél Nisy mezi Chrastavou a Bílým Kostelem. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czCyklostezka Odra - Nisa podél Nisy mezi Chrastavou a Bílým Kostelem. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Necelých 800 metrů dlouhý úsek umožní cyklistům jet z Bílého Kostela do Chotyně mimo silnici.

Mezi Chotyní a Bílým Kostelem nad Nisou začala stavba jednoho z posledních úseků cyklostezky Odra – Nisa na českém území. Zakázku v hodnotě 18,5 milionu korun získala společnost Integra stavby. Hotová by měla být za půl roku.

Trasa povede nad malou vodní elektrárnou po lesních pozemcích v úpatí vrchu Gronavka vytvořeného meandrem Lužické Nisy. Navazujícími úseky cyklotrasy projedou cyklisté po účelových pozemních komunikacích a polních cestách ve vlastnictví obcí Bílý Kostel nad Nisou a Chotyně.  Dosud musí mezi Bílým Kostelem a Chotyní po silnici.

Trasa nového úseku cyklostezky Odra Nisa mezi Bílým Kostelem a Chotyní. Foto: zadávací dokumentace k zakázce

Trasa nového úseku cyklostezky Odra Nisa mezi Bílým Kostelem a Chotyní. Foto: zadávací dokumentace k zakázce

„Cyklotrasa povede v úseku Chrastava – Hrádek nad Nisou mimo stávající pozemní komunikace s motorovým provozem a to je pro cyklisty určitě dobrá zpráva, neboť se mohou soustředit jen na svoji jízdu, a vyhnou se tak případným kolizím,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták. Podle něj jde o první úsek cyklotrasy, kterou staví Liberecký kraj. Většina cyklostezek v kraji vznikala z iniciativy obcí.

Kraj na cyklostezku získal dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 13,6 milionu korun. Jde o celkem 796 metrů dlouhý úsek stezky, bude pro cyklisty obousměrná a zpevněná. Další výhodou bude její šířka, která přinese cyklistům prostor a pomůže jim udržet dostatečný bezpečnostní odstup vůči ostatním jezdcům na kole.

Na příští rok připravuje Liberecký kraj obnovu povrchu navazujícího úseku cyklostezky do centra obce Bílý Kostel nad Nisou. Dále ve spolupráci se sdružením obcí chystá kraj na rok 2021 podat žádosti do Státního fondu dopravní infrastruktury na úsek cyklostezky sv. Zdislavy z Bílého Kostela nad Nisou na Rozkoš podél stávající silnice I. třídy číslo 13.

 

Tagy Bílý Kostel nad Nisou Chotyně cyklostezky Odra Nisa Liberecký kraj
5 komentářů