Automobily Doprava ve městě Parkování

Liberec zdražuje parkování, hodina stání vyjde až na 50 korun

Parkování u Oblastní galerie v Liberci (bývalá budova Lázní). Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Parkování u Oblastní galerie v Liberci (bývalá budova Lázní). Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Město si od zdražení slibuje 3 miliony korun ročně navíc, peníze půjdou na nová parkovací místa.

Řidiči v Liberci zaplatí od listopadu za parkování ve městě více než dosud. Cena na nejdražších místech stoupne až na 50 korun za hodinu. Změnu ceníku včera schválili liberečtí radní.

Město ročně vybere na parkovištích zhruba 17 milionů korun, zdražení má do městské kasy přinést další tři miliony. „Tyto finanční prostředky chceme napevno alokovat v rozpočtu jako peníze, ze kterých budeme financovat vznik nových parkovacích stání,“ říká náměstek pro technickou správu města Jiří Šolc.

Zdražení se týká většiny zón. Cena stoupne o pětikorunu za půl hodiny, o deset korun za hodinu. Výjimkou jsou levnější zóny D (zelená) a F (černá), kde dojde ke zvýšení o 5 Kč za prvních 60 minut. Každá další hodina zdraží o 10 Kč kromě zóny D (zelená) a F (černá), kde je navrženo zvýšení o 5 Kč.

V Liberci je nejdražší červená zóna, kde se dosud platí 30 korun za hodinu, za každou další pak 40 korun. Od listopadu se bude v centru města při druhé a další hodině parkování platit 50 korun za hodinu. Mapa zón placeného stání v Liberci je na stránkách města. U krematoria bude i nadále možné parkovat prvních devadesát minut zdarma.

Město naposledy zdražilo parkování v roce 2007. V Liberci je v zónách placeného stání zhruba 1300 míst, platit lze mincemi či přes mobilní aplikaci.

V tomto volebním období uvažovali někteří radní o zavedení zón i na některých sídlištích, zatím ale k tomuto kroku nenašli odvahu.

42 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel

Ono je vybíráno celkem dost peněz na daních a poplatcích jenomže se špatně využívají.Roste počet úředníků a ti se musí platit a o využití vybraných peněz ve prospěch ridičů?Kdo to kontroluje?Já jezdím po Liberci denně a nechápu který diletant nechá UPROSTŘED silnice postavit ostrůvek 20 cm ostrou hranou(pravý úhel),no auto se zničí,ale co motorkáři a cyklisti IZS,nebo v zimě pluhy?Je to jako v Kocourkově(téměř v celé republice)na šikanu ridičů a řidičsky nepřátelskou infrastrukturu peníze jsou,ale dát dohromady místní silnice na to není.(okrajové časti Liberce)Konšelé by měli trochu po městě jezdit,aby pochopili a o snížení stavu na magistrátu je na čase… Číst vice »

Vašek

Lumpáreň, podle vzoru piváreň.

XYZ

V Liberci máme nejdražší MHD, tak proč nemít i nejdražší parkování, že? Hlavně je zase za dva roky volte, aby mělo SLK zase skoro 1/2 všech zastupitelů jako teď.

Zdeněk

Motorista, resp automobil ve městě je pro mnoho radních po celé republice snad sprosté slovo, podle toho, jak se k nim chovají. A to nejenom v Liberci, jsou i horší města. Např. Náchod. Tak krajně nepřívětivé město k automobilům a motoristům aby pohledal – všude jen samý zákaz, omezení, zakaz, omezení….Parkování? No comment….. Poté, co zrevitalizovali (rozuměj: zmršili) náměstí, kde drasticky ubylo parkovacích míst, zato přibylo marnotratně prázdných ploch, nyní využivaných především jedním oblíbeným etnikem k nicnedělání na nejrůznější způsob. Liberec se naproti tomu vydal v potírání automobilismu cestou zvyšování parkovného. . Jedni radní za osmnáct, druzí bez dvou za… Číst vice »

rtep

Co bych za to dal, kdyby mé město bylo aspoň trochu nepřívětivé k automobilům. U nás je to bohužel naopak. Před lety byl bezdůvodně povoleno parkování aut na ploše volarského náměstí a toto náměstí bylo v podstatě zrušeno. Nemáme tu náměstí, kam by si třeba mohli lidé sednout a povídat si, máme tu parkoviště.
Doufám, že stále víc obcí bude dávat přednost lidem před auty. A že třeba někdy i ve Volarech bude parkování na náměstí zrušeno.

Zdeněk

Volary neznám, ale soudím, že z případného zrušení parkování na náměstí budou mít největší „radost“ podnikatelé sídlící na náměstí. Až odtamtud zmizí i oni, budete mít na náměstí dokonalý klid jak na hřbitově

Jindra

Nic ve zlém, ale názor Zdenka je ujetý. Všude ve vyspělých zemích je snaha auta z center měst vytlačit. I tak je cena parkovného u nás spíš symbolická.

Vašek

Jestli je u nás něco symbolické, pak jsou to mzdy.!

Standa

Liberec už skoro nemá co – v centru nabídnout.. pro turisty tak ty dinosaury a IQ park. Centrum bylo zastavěno obludnou a skoro prázdnou plazou a místo Textilany je stále nevzhledný brownfield

MartinS.

Minulý týden jsem byl v Dubrovniku. Chápu, že je to historické město, ale parkování na parkovišti vzdáleném 10-15 minut chůze po schodech od historického centra stálo 40 Kn (145 Kč) za hodinu a to je sleva kvůli koronakrizi, protože jinak by bylo v létě za 75 Kn (270 Kč) za hodinu. Chápu, že věhlas Liberce ani zdaleka nedosahuje věhlasu Dubrovniku, ale proto je parkování v Liberci 3x-6x levnější 😉

ABC

Jestli to nebude tím že v Liberci se nenatáčela Hra o trůny….

Zdeněk

Chorvati jsou známí kapsořezové, ti by nejraději turistům zpoplatnili i vzduch, který jim tam vydýchají. Z nich si brát příklad by nebylo dobré.

PetrS

Děkuji městu Liberec za informaci, že mě tam nechtějí. Jako turista zavítám s rodinou do Liberce cca. 4-5x ročně. ZOO, městský bazén, IQ park…

Kubrt

Taky tak; a to kvůli očekávanému výnosu 3 mega. To bude nových parkovacích míst v systému…

Jakub P

Spis bych rekl, ze nas tam s autama chtej, po 13 letech tohle zdrazeni nemuze pokryt ani inflaci…

Jakub P

PS: zrovna centrum Liberce by se dalo pouzit jako varovnej odstrasujici priklad, kam muze vest prilisny vychazeni vstric automobilovy doprave…

Kubrt

Nemám problém zaplatit za parkování, spíš nechápu, že jim kvůli 3 mega v 2,5 gigovém městském rozpočtu stojí za to vysílat do světa takovýhle signál, přelepovat cedulky na automatech atd.

A A

Prostě zákon nabídky a poptávky. On se někdo najde, kdo tam zaparkuje.

Peeetr

Ale oni vás tam chtějí a moc.
Ovšem samozřejmě pořádně oškubat a né zdarma hostit.

jakub (easydrink)

A proč byste jako měl parkovat zdarma?

...

A proč byste jako měl zdarma dýchat? Nebo koukat na můj barák?

Jindra

Staré přísloví : „Bez peněz do hospody nelez“.

Johniee

V sobotu od 13 hodin do pondělí 8 ráno se v Liberci neplatít, takže když přijedete v neděli, tak parkujete grátis.
Další věc je, parkoviště v IQLandii s tím nemá nic společného, to se řeší sólo.
Kousek od bazénu se dá parkovat zadarmo, to samé i u Zoo, stačí se projít pár metrů navíc. Pokud ale chcete parkovat přímo u vchodu, tak si to zapaťte.

XYZ

Zatím parkujete gratis. Brzo už i to možná bude minulostí. 😉

Odpadlik

A koho to zajima? Ja se tam i tak rad podivam

Jan

Chtějí, jen vy nechcete přihodit pár desetikorun navíc, obzvlášť když jedet s celou rodinou.

ABC

a proč by měl přihazovat pár desetikorun za to že tam chce utratit pár sto, možná i tisícikorun?

„Nechci slevu zadarmo,“ pravil vychytrale profesor Zelí a položil na stůl stokorunu.

Jakub P

Tech par desetikorun by mel prihodit za to, ze tam chce jet autem, coz je vzhledem k narokum IAD na prostor pro mesta velmi narocnej zpusob dopravy.

Fakt bychom si meli zvykat, ze ty nase plechovky jsou prostorove i jinak pro mesta velmi narocny a kdyz je chcem uvnitr ve meste pouzivat, meli bychom to ostatnim kompenzovat.

Greta

Když chcete šetřit, zůstaňte doma.

libcha

Takže vy jako turista zavítáte autem s rodinou do Liberce, to je pochopitelně bohulibé a nic proti tomu. Dáte pár stovek za benzín, podobnou částku za amortizaci auta, docela velké sumy za vstupy pro celou rodinu do ZOO, bazénu a IQ a netroufám si hádat kolik za oběd… Ale o nějakých 30(?) Kčs víc za pronájem plochy na zaparkování auta prostě platit nebudete, radši necháte doma děti brečet že už se do ZOO nepojede, protože „vás tam nechtějí“.

ABC

je spousta jiných ZOO i bazénů….

Jakub P

Často s ještě dražším parkováním, než v Liberci, protože regulovat parkování u těchto atrakcí potřebuje téměř každý větší město (případně to má provozovatel daného zařízení jako součást příjmů).

ABC

A často i s parkováním zdarma či v ceně vstupného….

Jakub P

No myslím, že bazén a Zoo srovnatelný s těma v Liberci, aby vás kompletní náklady na vstupný do obou, parkování u obou a cestu autem mezi nimi vyšly levněji, budete hledat celkem obtížně. Neříkám, že nenajdete, ale běžný to rozhodně nebude…

MaT

Zoo s parkováním v ceně vstupného? Moc jich asi nebude co?

Zároveň kdybych tam nejel autem, tak by mě docela štvalo, že mě nutí platit i něco, co zrovna nevyužívám… 🙂

Zoo, kde se neplatí za parkování jsem moc nenašel. Možná to jsou zrovna takové, kde nejsou moc drahé pozemky – třeba je to někde hodně na periferii… Dvůr Králové, Ústí nad Labem, Hodonín, Zlín, Brno. Proti tomu násobně víc zoo, kde se platí. V Praze to dokonce letos zdražili na 200 Kč…

Adam H

Zajímala by mě statistika, kolik města vyberou za parkování versus kolik reálně investují do nových parkovacích míst.

U nás ve městě osadili platební automat na náměstí, kde nikdo nestojí celý den a parkují tam jen lidi co jdou do obchodu. Ještě zřídili městskou policii, která má placení hlídat. Od té doby (5 let) nevzniklo ani jedno nové parkovací místo.

Jakub P

Jestli maj sazby na malých městech v ČR obvyklý, tak imo nevyberou ani na udržování a opravy povrchu toho parkoviště za dobu jeho životnosti. To jsou poplatky spíš proto, aby tam lidi nenechávali odstavený auta týdny a měsíce a aby parkující aspoň něco přispěli a obec to nedotovala komplet z jiných příjmů. Aby z toho byly peníze i na stavbu dalšího parkování, musely by ty sazby narůst mnohonásobně.

asdfr

Bavme sa o Liberci. Udaje z clanku. Za posledny rok vybrali okolo 17 mil. Kc na parkovani. Maju tam nejakych 1300 miest na parkovanie. Takze len za posledny rok vybrali na jedno parkovacie miesto tesne nad 13 000 Kc. Ocakavaju, ze po zdrazeni vyberu na jednom mieste vyse 15 000 Kc.
Nasiel som nejaky starsi clanok, kde spominali ze cena vystavby parkoviska na zemy je tak 50 000 Kc. Ceny isli hore, tak nech to je 100 000 Kc. Takze za nejakych 7 rokov je to parkovisko zaplatene.

Jakub P

Reagoval jsem na Adama H a z toho co píše, jsem pochopil, že má na mysli o dost menší město, kde bývaj sazby typu 10 nebo dokonce 5 Kč/hod. Plus ta cena výstavby 50 000 je předpokládám bez ceny pozemku, která to zvýší na mnohonásobek.

ABC

Plus ta cena výstavby 50 000 … myslíte jako to že zpoplatnili již dávno existujíci plácek?

Jakub P

No někdy ho někdo vydláždit nebo vyasfaltovat musel…