Liberec zvýší ceny parkování na dvojnásobek. Chce motivovat k jízdě MHD, kterou chce taky zdražit
Cena v centru Liberce bude od ledna stejná jako v historickém centru Prahy.
„Je to citelné zdražení, to já nezastírám, a byla kolem toho velká politická diskuse. Problém je v tom, že míst k parkování v Liberci je velký nedostatek. A jak jinak to regulovat než cenou,“ řekl Šolc. Od zdražení očekává, že zejména v centru města bude snazší najít místo k parkování. „Je to motivované tím přesvědčit lidi, aby více používali městskou hromadnou dopravu a neparkovali například na celý den svá soukromá auta ve městě,“ dodal.
Liberec od příštího roku nejspíš zdraží i jízdné v MHD, nebude to ale tak citelné. Zatím radní schválili záměr. V něm se počítá s nárůstem ceny za základní elektronickou jízdenku z 24 na 28 korun a za papírovou z 24 na 34 Kč.
V centru až 80 korun za hodinu
Ceny za parkování radnice naposledy zvedla od listopadu 2020, a to podle typu zóny od pěti do deseti korun. Od ledna stoupnou od deseti do 40 korun za hodinu. V Liberci jsou placená parkoviště rozdělená do čtyř základních tarifních pásem. V nejžádanější červené zóně v centru města stoupne cena za hodinu ze 40 na 80 korun, v nejlevnější zelené zóně s možností celodenního parkování vzroste hodinová sazba z deseti na 20 Kč a denní ze 30 na 80 Kč.
U zoo za 200 Kč na den, přibude bílá zóna
Jiné ceny budou i za parkování ve zvláštních tarifních zónách, jejichž počet město zvýší ze dvou na tři. Pro parkoviště v hnědé zóně u zoo, která jsou zpoplatněna od února do konce října, stoupne hodinová sazba ze 30 na 50 korun. Místo čtyřhodinové sazby za 50 korun bude nově celodenní parkování za 200 korun. Parkování v černé zóně u krematoria bude dále prvních 90 minut zdarma, ale každá další hodina bude stát 30 korun. Nyní to je 15 korun. Z 50 na 100 korun pro černou zónu stoupne cena za celodenní parkování.
Novou bude bílá zóna pro Pastýřskou ulici, kde radnice modernizuje parkoviště. Po dokončení bude v režimu P+R s hodinovou sazbou pět korun a celodenní 50 korun.
Dražší bude i parkování v takzvaných modrých zónách pro držitele parkovacích karet. Čtvrtletní poplatek pro rezidenty za první vozidlo stoupne z 600 na 800 korun, za druhé z 6 000 Kč na 12 000 korun a za třetí z 12 000 na 24 000 korun. V modrých zónách mimo centrum vzroste roční poplatek za parkování z 500 na 600 korun.
Dorovnání Prahy
Liberec provozuje 2 518 parkovacích míst, z toho 1 435 jsou placená stání a zbytek je v modrých zónách. Loni radnice z parkovného získala rekordních 28 milionů korun, od zdražení očekává nárůst zhruba o 20 milionů. Peníze navíc chce město podle Šolce použít i na nákup nových parkovacích automatů, které by umožnily platbu přes platební karty či euromincemi. Nyní je možné platit hotově jen českými korunami nebo přes mobilní aplikaci či sms zprávy.
V oranžových návštěvnických zónách v Praze zaplatí řidič za hodinové stání v prvním pásmu 80 Kč, ve druhém 60 Kč a ve třetím 40 Kč. Ve státní svátek či o Vánocích se v druhém a třetím pásmu snižuje vždy o dvacetikorunu. V Brně mohou návštěvníci parkovat na okraji historického centra v několika podzemních garážích. Hodinová sazba se pohybuje od 30 do 40 korun, a několik míst je i na povrchu, kde je první hodina zdarma a každá další za 30 korun. V zóně zpoplatněného parkování v Hradci Králové, která zahrnuje centrum a širší střed města, stojí hodina parkování na ulici podle lokality deset nebo 20 korun. Nejvyšší cena 30 korun za hodinu je na Velkém náměstí v historickém středu města.