Liberec má nové autobusy. Řidiče lépe ochrání před agresivními cestujícími, mají i USB nabíjení

Nové autobusy Iveco Urbanway v nátěru DPMLJ. Foto: Jan SůraNové autobusy Iveco Urbanway v nátěru DPMLJ. Foto: Jan Sůra

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou převzal první ze 17 nových autobusů na stlačený zemní plyn. Od ledna

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou převzal první ze 17 nových autobusů na stlačený zemní plyn. Od ledna je nasadí do pravidelného provozu, omladí tak vozový park.

Jde o dvanáctimetrové nízkopodlažní autobusy. DPMLJ tím jednak rozšíří svůj vozový prrak, současně vymění starší autobusy Iveco a SOR, které má firma ve flotile.

Pro cestující v Liberci jde o známé autobusy, model Urbanway už po městě jezdí s pohonem na naftu. Cestující se dočkají jediné změny: nově jsou v autobuse dva USB porty pro dobíjení telefonů . Bezpečnější by měly být autobusy pro řidiče zejména v nočních hodinách před agresivními cestujícími: systém dveří umožňuje řidiči zcela oddělit prostor u předních dveří bezpečnostními dveřmi. Řidič tak získá unikový prostor předními dveřmi. V Liberci, stejně jako v jiných městech, zažili řidiči v posledních letech několik napadení agresivními cestujícími.

Jedno vozidlo vyjde na 6,31 milionů korun včetně příslušenství. DPMLJ na nákup získat dotaci z Integrovaného operačního programu ve výši 91,26 milionů korun. Vozy dodává Tezas servis, vyrobeny byly ve francouzském závodě Iveca v Annonay.

Nákupem nových vozů by se mělo průměrné stáří autobusů dostat k osmi letům. DPMLJ, který má přes 70 autobusů, naposledy kupoval autobusy na zemní plyn od společnosti Tedom v roce 2011.

Tagy DPMLJ Iveco Urbanway
Žádné komentáře