Doprava ve městě Parkování

Liberec chystá proměnu zanedbaného parkoviště u středu města, vznikne tak nová alej

Parkoviště v Pastýřské ulici. Foto: SML
Parkoviště v Pastýřské ulici. Foto: SML
Celá oblast projde kompletní revitalizací za 30 milionů korun.

Liberec chystá příští rok proměnu jednoho z nejzanedbanějších parkovišť ve městě. Za zhruba třicet milionů korun dojde k výrazné proměně stání v Pastýřské ulici mezi sídlem policie a Tržním náměstí.

Návrh parkovací plochy, včetně krajinářských a sadových úprav, vzešel z Kanceláře architektury města (KAM). Jde o plochu, která vznikla na místě bývalého hřiště a kde je nyní kolem 80 míst. Povrch je hliněný a značně nerovný.

„Nebude to jen holá betonová pláň s namalovanými pruhy, ale budou tam stromy, květiny. Půjde o moderní parkovací plochu, která bude respektovat požadavky na klimatické změny a mimo jiné bude například řešit zasakování vody. Zpevněné pochozí plochy budou z kamenné mozaiky,“ řekl primátor města Jaroslav Zámečník.

Na ploše bude celkem 133 parkovacích míst určených pro veřejnost. Přibudou stromy a městský mobiliář. „Řešení KAM podporuje adaptační strategii na změnu klimatických podmínek, zvyšuje retenční potenciál území a celkově kultivuje veřejné prostranství v blízkosti důležitých veřejných staveb a v návaznosti na historické centrum města,“ dodává Jiří Janďourek.

V rámci krajinářských úprav vznikne nová městská alej u ulice Nová Pastýřská. Prostory parkoviště budou doplněny výsadbou solitérních stromů, výsadbou trvalkových záhonů a městským mobiliářem. Zpevněné pochozí plochy budou z kamenné mozaiky. Pojížděné povrchy budou z asfaltu, u parkovacích stání budou z propustné kamenné dlažby s většími spárami. Město chce na většinu investice získat evropské dotace.

Zákres úpravy Pastýřské ulice. Foto: KAM Liberec
Zákres úpravy Pastýřské ulice. Foto: KAM Liberec
9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
XYZ

A je součástí toho projektu i ten kruhák, co měl být na křižovatce Sokolská – Pastýřská?

Jiří Šrámek

Vzpomínám si, jak jsme tam před mnoha lety chodili ze strojní průmyslovky na tělocvik a v té úděsné barabizně byly šatny

Jindra

Dnes na hřišti, tedy parkovišti parkují především příslušníci ze sousední budovy. Parkovací lístky za jejich okny nehledejte. Kdo by dával dvacku za celý den. 😀
Pokud město na nové parkoviště nedá vjezdové závory, bude platební morálka počítám stejná jako nyní, když se stojí v blátě.

XYZ

Tak benga v Liberku přece nebudou platit před barákem za parkovný. To byste chtěl, aby se snižovali opravdu už pomalu ke kriminálním praktikám pražské galerky. 😀

Pavel

A co projekt „Nová Pastýřská“ ten se poslal k ledu?

Vojta

Začátek realizace Nová Pastýřské by měl navázat o rok později, tedy v roce 2022. Bohužel na ni už dvakrát propadlo územko. Takže nyní x-tý pokus….

Rochličák

Doplním, že ty starší varianty byly poměrně předimenzované, vycházely dopravně, ale finančně a urbanisticky nikoli. A co se financování týče, to bude opět velmi zajímavé. Rozpočtové výhledy teď moc optimisticky nevypadají a značné finanční prostředky si má vyžádat jednak navazující přestavba Tržního náměstí a pak zejména rekonstrukce bazénu. Velice bych si přál, aby se tato významná (a zanedbaná) lokalita města během následujících let proměnila k lepšímu, ale nejen okolím Tržního náměstí živ je Liberec.

XYZ

Takže parkoviště se bude potom bourat?

Vojta

Nene, projekty jsou vzájemně zkoordinované a na sebe navazující…mezi parkovištěm a ulicí je navržena z důvodu velkého výškového rozdílu opěrná zeď se schodištěm a šikmým chodníkem směrem na Tržní náměstí