Liberec čeká dlouhá uzavírka tramvajové trati do Hanychova. Kvůli opravě mostu

Hanychovská ulice v Liberci a zastávka Staré pekárny. Foto: ŠJů / Wikimedia CommonsHanychovská ulice v Liberci a zastávka Staré pekárny. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Více než sto let starý most, po kterém jezdí i tramvaje, je v kritickém stavu.

Velká část cestujících si ho ani nevšimne, jak splývá s okolím. Jeho oprava ale na nejméně čtvrt roku zkomplikuje provoz v Liberci. Kvůli špatnému stavu mostu přes Zlatý potok u Starých pekáren v Liberci uzavře město na jaře až na půl roku část Hanychovské ulice. Jeho oprava výrazně zkomplikuje provoz tramvají. Až tři měsíce nebudou jezdit až do Horního Hanychova, ale pouze k Viaduktu. Místo tramvají budou jezdit autobusy. Samotná oprava potrvá až půl roku.

Podle města z nedávné prohlídky více než sto let starého mostu vyplynulo, že jeho stavebně-technický stav je alarmující a je nutné provést opatření k zajištění bezpečnosti provozu a ochrany mostní konstrukce.

V minulých letech byla do klenby umístěna výdřeva podpírající mostovku, která na druhou stranu sice podpírá konstrukci, nicméně vlivem nedostatečného průtočného profilu potoka se výdřeva stává pevnou překážkou. Ta následně, v případě zvýšeného průtoku, vodu víří a dochází k vymílání betonové konstrukce,“ popisuje náměstek primátora pro technickou správu Jiří Šolc.

Rekonstrukce mostu LB-147 Hanychovská přes Zlatý potok bude stát 6 milionů korun bez DPH. Provoz na Hanychovské bude omezen jen pro individuální dopravu, autobusy budou projíždět kolem staveniště, jelikož uzavírka je primárně dimenzována jako částečná, a to právě s ohledem na hromadnou dopravu. „Zahájení stavebních prací očekáváme v dubnu tohoto roku, přičemž odhadovaná doba výstavby je 6 měsíců,“ dodává náměstek Jiří Šolc.

Podle analýzy radnice potřebuje v Liberci rekonstrukci 18 ze 147 mostů a lávek ve vlastnictví města. Náklady na rekonstrukci 16 mostů a dvou lávek radnice odhaduje na bezmála 100 milionů korun bez daně. Mezi nejakutnější patří oprava mostu v Proletářské ulicí nad čtyřproudou silnicí I/35 mezi Vescem a Doubím a mostu Ke Hluboké nad vlakovou tratí v Pilínkově.

Tagy Hanychovská ulice liberec seznam
9 komentářů