Letecké společnosti Letectví

Levné letenky vydělávají. Wizz Air zvýšil zisk o 87 %, míří dál na východ

Letadlo Wizz Airu v Praze. Pramen: Letiště Praha
Letadlo Wizz Airu v Praze. Pramen: Letiště Praha

Sázka na takzvaný ultra nízkonákladový model aerolinky letecké společnosti Wizz Air vychází. Maďarský dopravce oznámil za první pololetí zvýšení zisku o 87,1 % na 371,5 milionů eur, firma dál posiluje svoji pozici zejména na středoevropském a východoevropském trhu a je jednou z nejziskovějších aerolinek v Evropě.

Vyplývá to ze zveřejněných výsledků za první pololetí.  Počet přepravených pasažérů stoupl za pololetí o 17,9 % na 22,1 milionu. Tržby stouply rychleji o 21 %. Firma hospodaří podle výsledků s marží 22 %, což je nepatrně více než u Ryanairu a podstatně více než u většiny jiných evropských aerolinek. Marži táhnou hlavně příjmy z dodatečných služeb: ty už tvoří 42 % celkových tržeb.

Podle šéfa aerolinek Jószefa Váradiho je na jejich hlavních trzích stále dostatek prostoru pro další růst, omezenější podmínky pro růst vidí už naopak v Západní Evropě. I zde ale Wizz Air roste: navzdory brexitu expanduje ve Velké Británii, kde má jednu ze svých základen, loni vstoupil a postupně výrazně posiluje svůj provoz z Vídně. Firma ale hledí dál na východ. „Je naším zájem posunout náš byznys i dál na východ. Je to ale závislé i na tom, jak se nám podaří pro takové lety získat povolení,“ řekl Váradi. Firma chce vstoupit například na arménských trh, mluví také o spojení do Indie od roku 2021. Aerolinky oznámily nákup 20 A321 XLR, které mají dolet pro spojení evropských a indických měst.

Zatímco dříve se aerolinky orientovaly hlavně na spojení východní a západní Evropy, teď je podle Váradiho prostor i pro řadu spojení v rámci regionu východní Evropy.

Wizz Air prudce roste: jen za první pololetí otevře 76 nových linek včetně například spojení mezi Londýnem a Moskvou či Petrohradem. Firma má aktuálně ve flotile 119 Airbusů A320 family.

10
Diskuze

avatar
4 Komentáře
6 Reakce na komentáře
9 Sledující tohoto příspěvku
 
Nejvíce hodnocený komentář
Nejžhavější komentáře
10 Autoři komentářů
NickyAlešGajdaVíKoLetec Čerství autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Letec
Host
Letec

Vzhledem k rušení linek a omezeným aktivitám Wizz Air v ČR je zřejmé, že nás považují za západní Evropu. Tak alespoň někdo. Když se dívám na zprávy nebo poslouchám rádio, tak mi to nepřijde.
Jinak je mrzuté, že tento model létání vydělává. Není to příjemné. Ideální je letět klasickou aerolinkou, když zároveň stejnou trasu létá Ryan nebo Wizz. Cesta je příjemnější a díky lowcostům i levná, většinou jen o něco dražší.

Gajda
Host
Gajda

Tento model má zejména ve spojení východu se západem navrch. Pokud budu za 4000 sedět 24 hodin v autobuse a nebo za ně strávím 2 hodiny cestou na letiště, 2 hodiny v letadle a další 2 hodiny cestou z letiště, tak mi dává větší smysl letět. Pokud letím na výlet poznat něco nového a optimálně jsem z Moravy, opět mi mají co nabídnout a to co ušetřím za cestu si užiju tam. A pokud letím třeba na Formule do Monzy, tak mi ta klasická aerolinka nenabídne to co Wizz nebo Ryan. Pak je samozřejmě spousta míst, kde to smysl nemá,… Číst vice »

Aleš
Host
Aleš

Jsme pořád východní Evropa o tom žádná. Já s tím rozhodně problém nemám. Možná na mapě ne, ale po všech ostatních stránkách jo.

Václav
Host
Václav

Indie bude skvělá destinace, škoda ale těch drahých víz.

Nicky
Host
Nicky

Ta už dávno drahá nejsou

Poznámka
Host
Poznámka

Příští rok na jaře startují Bělorusko.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Přemýšlím, co znamená marže u letecké společnosti … hledám na wikipedii … i tam s tímto pojmem počítají jen pro případ, kdy někdo něco nakupuje, a přeprodávává … přitom v článku je řeč o dopravci, ne jen přeprodávávači … prosím o vysvětlení, co je marží v případě dopravce …

Jen tak
Host
Jen tak

zkus hadat, co by tady mohla byt marze.

prijmy – vydaje

VíKo
Host
VíKo

Nevim proc… ale na vase prispevky vzdycky cekam. 🙂 bridka ironie a nekdy az neuctive odpovedi, ale mate prehled. (tohle neni ironie. 🙂

Y.K.
Host
Y.K.

V tomto případě to bude čistá marže, tedy rozdíl mezi tím co klientů vezmete, vše dohromady včetně extra poplatků, tedy celkové tržby a tím co za jehich obsloužení utratíte.

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll

Krátce