Cestovní ruch Letectví Letiště

Letišti Pardubice navýšilo počet cestujících na charterech o polovinu, nyní je uzavřeno

Letiště Pardubice. Autor: Letiště Pardubice
Letiště Pardubice. Autor: Letiště Pardubice

Pardubické letiště těží z boomu zahraničních zájezdů a výrazně letos navyšuje počty cestujících na charterových letech pro české dovolenkáře. V sezoně od června do září na nich odbavilo přes 40 tisíc pasažérů, což ve srovnání s loňskou letní sezonou představuje nárůst o 50 procent.

K tradičním letům do letovisek Burgas, Podgorica a ostrov Rhodos se letos přidaly linky na Krétu a do turecké Antalye. Největší nárůst počtu letů a odbavených cestujících zaznamenala linka do Burgasu, kam během uplynulé sezóny letělo přes 20 tisíc lidí. Druhým nejoblíbenějším cílem byla Antalye. Veškeré charterové lety byly obsluhovány společnostmi Travel Service a Bulgaria Air.

„Výraznému navýšení zájmu cestujících o charterové lety z letiště Pardubice bezpochyby přispělo i lednové otevření nově vystaveného letištního terminálu Jana Kašpara,“ napsalo letiště v tiskové zprávě.

Celkový počet cestujících za celý letošní rok odhaduje vedení letiště na 130 tisíc osob. Loni se letiště odlepilo ode dna, když odbavilo přes 88 tisíc cestujících. V roce 2016 to bylo 31 tisíc pasažérů, což byl nejhorší výsledek nejméně za posledních deset let.

Počet cestujících naroste i přesto, že letiště má na říjen a listopadu kvůli opravě dráhy armádou výluku. Pravidelné lety Ryanairu do Londýna jsou zrušeny, ostatní dopravci v případě potřeby přesunou své lety do Prahy. Lety do Londýna budou obnoveny 1. prosince.

English version is available at CEE Transport.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Michal
Host
Michal

Na Pardubickém nádraží je ČD Lounge, což je dostačující. Dělat vlakové spojení k terminálu by byla naprostá hloupost, když jste autobusem do 10 minut na nádraží.

Milan
Host
Milan

Uvažuje se o zřízení žel. zastávky, když přímo kolem budovy letiště vedou koleje?

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Kde jste objevil u pardubického letištního terminálu jakékoli koleje? Nejbližší je konec vlečky pro dovoz kerosinu skoro kilometr daleko od „civilního“ terminálu …

Milan
Host
Milan

Původně mi připadala letištní hala zde: https://mapy.cz/s/38y6I ale teď už vidím, že ta je jinde:)

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Za popsané situace považuji za docela překvapivé, že si pardubické letiště dosud nezřídilo nějaké zázemí a la „ČD Lounge“na pardubickém železničním hlavním nádraží: předpokládám, že dost leteckých cestujících by mohlo využívat pro dopravu před a po letu z / do Pardubic právě železnici, jejímž prostřednictvím jsou Pardubice velmi dobře dostupné.

Vojta
Host
Vojta

nadstandard pro plážáky, nebo lowcosťáky? k čemu zabírat prostor na už tak celkem malém pardubickém nádraží?

Vojta
Host
Vojta

díval jsem se na letový řád a na tři lety ve čtvrtek a jeden v sobotu by fakt byl velký luxus si platit něco takového..:)