Letectví Letiště Lidé

Letiště zrušilo tendr na agenturní zaměstnance, nebyl zájem

Nové kontrolní stanoviště Letiště Praha v Terminálu 2. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Nové kontrolní stanoviště Letiště Praha v Terminálu 2. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Pražské letiště napoprvé neuspělo s výběrem „dodavatele“ agenturních zaměstnanců. V soutěži poptávalo společnost, která by přidělovala letišti dočasné zaměstnance na základě objednávky po dobu příštích čtyř let. Pro malý počet zájemců byla ale soutěž zrušena.

„Nebyl podán dostatečný počet nabídek, který by zaručoval řádnou hospodářskou soutěž. Z toho důvodu bylo výběrové řízení zrušeno a v tuto chvíli se připravuje řízení nové. Po jeho skončení bude uzavřena s novým dodavatelem rámcová smlouva, která nám umožní získat pracovníky na různé pozice dle aktuální potřeby,“ uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Kolik bylo zájemců, není zatím jasné, na profilu zadavatele to dosud není.

Letiště Praha podle Pavlíkové aktuálně využívá přibližně 150 agenturních pracovníků. Jde například o pracovníky informačních služeb, úklidu nebo v oblasti bezpečnosti. Agenturní zaměstnanci doplňují stálé kmenové zaměstnance, kterých má letiště přes 2800.

Citace z rozhodnutí:
Ke zrušení vedly zadavatele následující skutečnosti: Vzhledem k tomu, že po předpokládaném vyloučení účastníků zadávacího řízení pro nesplnění zadávacích podmínek, které nelze zhojit prostřednictvím objasnění nebo doplnění údajů nabídek dle § 46 Zákona, by v tomto zadávacím řízení zbyl k hodnocení jen takový počet nabídek, který by nezaručil řádnou hospodářskou soutěž, zadavatel toto zadávací řízení výše uvedené veřejné zakázky ruší.

57 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Diskuze na úrovni… Řekl bych, že práce pro agenturu je z jistého pohledu geniální. Co pár agenturních pracovníků znám, mají téměř vždy vyšší plat, než kmenový zaměstnanci. Tedy aby tito lidé, i kvalifikovaní, dobrovolně vykonávali krátkodobou práci v různých firmách, musí být i patřičně zaplaceni. Pro firmu, která si agenturu najímá, je to sice náhlý nárůst nákladů, ale také velmi rychlý způsob jak nezpomalit výrobu, služby atd. Raději si připlatit, než dostat velmi vysoké sankce, ku příkladu za nedodržení termínu dodání ap. Výhod je samozřejmě více.

Ondra

Co má co státní společnost najímat agenturní zamestnance?? Ta by je měla normálně zaměstnat a dát jim férové podmínky.

Tom

Zneuzivani lidi na sezonni prace v letectvi je trestuhodne. Deje se tak na letistich, v handlingovych spolecnostech a samozrejme taky u aerolinek. Tohle vse je jen dusledek toho, ze se prodavaji letenky za 10€.

Jen tak

v cem to zneuzivani spociva?

Tom

Ze lidi dostanou smlouvu jen na par mesicu, navic za mizernou mzdu. Za nasledek to ma krom jineho i to , ze na letistich se meni personal jak ponozky. Nez se necemu nauci tak jdou pryc. Ve finale to vypada tak, ze kolem letadla se pohybuji lidi co nemaji o nic zajem, nic neumi, nemaji motivaci delat svoji praci poradne. Ruzne postavaji, koukaji do mobilu a vse maji na haku protoze vi , ze se dlouho “ nezdrzi” a nepovazuji tuto praci za plnohodnotnou

Jirka B.

Já ještě doplním, že dále je tam bezpečnost (bezpečnostní pracovník agentury asi nebude mít stejnou motivaci jako kmenový), riziko zvýšení drobné kriminality (vykrádání zavazadel) apod…..

Jen tak

ale porad nevidim, kde je to zneuzivani?

on jim snad nekdo stoji s kulometem u hlavy a nuti je to podepsat? nebo co?

Jiří Šrámek

Nejspíš bylo myšleno zneužití nedobré situace toho, kdo je ochoten (nebo mu nic jiného nezbývá) nastoupit na takové místo i přes agenturu.

Dáda

Tak nějak přemejšlím, proč to ti lidi akceptují? To jim někdo stojí u hlavy s pistolí, že podepisují takové nevýhodné smlouvy?

Y.K.

To se ale mýlíte. Tohle se děje ve všech sezónních oborech. Potřebovat na pár měsíců více zaměstnanců není zneužívání, to je prostě dočasná potřeba. Ne všechny firmy mají ten komfort, že mohou mít práci rozloženou rovnoměrně po celý rok.

Tady na Moravě

Dobre jim tak. Kazdy, kdo podporuje tuhle formu otrokarstvi si zaslouzi poradne si nabit hubu.

Jen tak

pro vetsinu tech, co nekde delaji pres agenturu, a kteri jsou jinak nezamestnatelni, je to jedina sance, jakmziskat aspon nejakou praci.

bez agentur by byli na dlazbe.

Radim

Jedna věc jsou odsouzeníhodní hlupáci, kteří pro agentury pracují, protože jim nabízejí relativně čisté činnosti, které můžou dělat i bez vzdělání. Druhá věc jsou odsouzeníhodné firmy, které upřednostňují agentury, aby nemusely zajišťovat zaměstnanci sociální a jinou péči, jinak běžnou v zemích prvního i druhého světa. A třetí věc je, zda by společnost neměla odsoudit tento nomádský způsob obživy, zde dokonce pro státní firmu, a chtít rozvoj dovedností těchto lidí a lidí, kteří zatím sedí v lavicích (či spíše nesedí) a k tomuto způsobu obživy směřují. Na místo pokryteckého „je to jejich volba“.

Herold

Experte, podle českého práva musí mít agenturní zaměstnanci stejné podmínky jako kmenoví zaměstnanci vykonávající stejnou práci-a v praxi se to přísně sleduje, takže nepiš nesmysly o tom, že agenturní zaměstnanci nemají sociální a jinou péči.

Radim

Tak vážený pane, nevzpomínám si, že bychom si potykali, ale asi je ve Vašich společenských kruzích běžné oslovovat takto cizí lidi, stejně jako nařizovat kdo kde co má a nemá psát. Neděláte náhodou pro nějakou agenturu?

Jen tak

a kdyz dojdou argumenty, zacne se resit tykani.

sam moc dobre vis, co za blabol jsi vypustil.

Herold

Co to plácáš? Znáš vůbec zákony? Co § 309/5 zákoníku práce?

Radim

Máte milý příteli pravdu. Zákoník práce neznám. Neznám konkrétně ani jednu agenturu. Znám pouze pár lidí, co přes ně pracovalo a ty nechci nazývat přáteli. Toto prostředí je mi cizí a jsem za to rád. Já se v podstatě od školy živím sám a jsem na to a na své úspěchy hodně pyšný. Práce, co dává smysl, je vysoce kvalifikovaná, která jde vidět a přináší mi radost a pocit, že jsem pro společnost něco udělal. Kolik z klientů agentur toto může říct?

Jen tak

no vidis to… a treba v tom nemecku, ke kteremu vsici shlizime, jsou agenturni i vyvojari, softwarovi a solution architekti, analytici a dalsi … vysoce kvalifikovane profese.

tak hlavne, ze ses pochlubil, jak ses dobrej.

Radim

Ano, já jsem spokojený, ale důvod, proč celý příspěvek vznikl je, že chci aby byli spokojení i ostatní, méně talentovaní, ale stále kvalifikovaní. Aby zde nebyla masa lidí bez životního cíle a pořádných hodnot. Masa lidí, co dělá ne to, k čemu mají nadání, ale to, k čemu je zrovna postaví. A proč to chci? Důvodů je více, ale hlavní je poměrně sobecký. Protože jsou to stále lidé s možností rozhodovat o celospolečných záležitostech.

Jen tak

janbych odsoudil lidi, jako ses ty.

presne kvuli takovym je u nas tak blbe, jak je.

Radim

To víte, že ano. Kvůli agenturám u nás bude skvěle. Proč vytvářet lidem stabilní podmínky pro život, když je můžete přesouvat jako mechanizaci z jedné firmy do druhé. Jen mi nejde do hlavy, proč když má člověk možnost volby, nevolí raději agenturu před stálým zaměstnáním. To je fakt zvláštní. Asi je u nás prostě tak blbě, že to nikdo nechápe. Tak snad nám alespoň lidé jako Vy zajistí, že bude líp.

Jen tak

jsou sezonni prace, kde nikdy stabilni podminky nebudou, a jsou prave potreba sezonni lidi.

Y.K.

Když existují obory s nestabilní zásobou práce, těžko v nich může být stabilní zaměstnání pro všechny. Takových oborů jsou hromady. A sehnat zaměstnance na sezónu je dlouhý proces, tak je jednodušší poptat agenturu, která už je má „předsehnané a předsmlouvané“.

A není to jen u nás. U nás je podíl ještě docela malý, ale třeba Řecko z velké části závislé na turismu v říjnu zavře krám a do začátku června prostě není do čeho píchnout. A je to dokonce velice velice stará věc, doprovázející třeba sezónnost zemědělství. Agentury jsou jen agregátor tohoto principu, ale existuje odedávna.

Kubrt

Když agenturní zaměstnanec pracuje dlouhodobě na trvalé pozici, je to špatně, ale na krátkodobé náhodné vykryvani je to vhodná forma. A nakonec jedna floskule (ale teď a tady pravdivá) – ti zaměstnanci v těch agenturách jsou dobrovolně a nikdo jim nebrání najít si normální zaměstnání.

Adam H

Přesně tak. Když potřebujete vykrýt například peak výroby, doplnit na pár měsíců místo po odchozím a podobně tak na to jsou agentury.

jirka

znám firmu i lidi co pracujou roky na neustále prodlužované smlouvy na dobu určitou – ale pro agenturu, ve firmě, která ještě na zaměstananost venkova dostala DOTACE !!!

Herold

A proč si ti lidi nenajdou jinou práci?

jirka

protože tu je práce v regionu málo Čr není jen PRAHA , a dojíždět, to se časově jim moc neoplatí, to co dostanou víc jindě zas projedou a čas strávěný na cestách nikdo nezaplatí, asi tak.

Herold

O který region jde?

Dáda

Hledáme u nás zaměstnance, který region máte na mysli, kde jsou ti lidi? Zaplatíme i příspěvek na dopravu. Potřebujeme lidi do výroby – osazování desek pl. spojů, elektromontéry, montéry, lidi do kompletace, techniky na zkoušení, domumentaristky, konstruktéry, projektanty…

Tom

Tento system podporuje kazdy kdo se dozaduje letet pres pulku evropy za 10€. Toto ma totiz dopad absolutne na vse. V konecnem dusledku az na vyrobce letadel , ktery setri na kvalite letadel atd. DEKUJEME PANE O’LEARY !!!

Y.K.

Ne, tento systém podporuje každý kdo jezdí na dovolenou a výlety jen když je teplo.
Lowcosti provozují rámcově celoroční provoz (klasické linky také pochopitelně), takže jsou naopak prvek stabilizující.

Dáda

Pokud se otroci sami nabízejí…. Nebo oni je do tý smlouvy ženou násilím?? Loví černochy v Africe a vozí je spoutaný v řetězech až na letiště?

jirka

pracovní agentury ZRUŠIT !! Je to ZLO které podporuje okrádání zaměstanců.

Jen tak

jak to okrada ty zamestnance?

John

Jak? Tak:
Minimální mzda v Německu od 1. 1. 2019 činí 9,19 €/hod. Její další navýšení se plánuje na 1. 1. 2020 – od počátku příštího roku se vyšplhá na 9,35 €.

Kubrt

A souvislost s okrádáním agenturních zaměstnanců? Tito samozřejmě můžou jít do Německa pracovat.

jirka

TEN CO DĚLÁ PŘES AGENTURU PRACUJE ZA MENŠÍ PENÍZE , rozdíl v hrubé mzdě je 5-10 tisíc, to co mu agentura „ukradne“ oproti kmenovému zaměstnanci jako „provizi“ – čili jsou to takoví Pasáci.

Kubrt

Ptal jsem se, jak s tím souvisí minimální mzda v Německu.

Herold

Žvaníš nesmysly.

Jen tak

delnik kdyz se upise agenture, tak se dohodnou na nejakem platu. ten delnik dostane a z nej mu nikdo nic nebere.

agentura si samozrejme domluvi s fabrikou provizi – ma sve naklady, ktere z neceho musi zaplatit….

jak agentura krade ty penize?

se divim, ze nestojis na ulici a furt nerves, ze te nekdo okrada … ze treba i ten supermarket, ktery neprodava jogurt za nakupku, ale s nejakou prirazkou.

totom

agentury jsou prachvobyčený pasáci zaměstanců co na nich parazitujou díky tomu že firma pro kterou lidi schání je líná cokoli řešit, nebo dokonce lidi z vedení té firmy přímo ty agentury vlastní, což je ještě větší hnus

Dáda

Už abyste trénoval střelbu z Aurory.

Y.K.

není pravda

Dáda

No a to ho někdo náslilím nutí dělat pod agenturou? Já třeba pod agenturou nikdy nepracoval.

Adam H

Ano správně. Minimální mzda v Německu. V tom státě, kde existuje technologický výzkum, montují se tam nejvyšší celky zařízení z dílů z východu … na německou minimální mzdu vydělává německý výzkum. Dokud bude ČR montovna tak tu nebudou mzdy jako v Německu. Ale pokud tu budou mzdy jako v Německu, nebudou tu už Německé firmy … až tu budeme mít firmy s výrobky, podílem na trhu a vývojem/výzkumem jako Siemens, VW, Man, BMW, Airbus, Daimler a další … tak si tu můžeme nadělovat 9E jako minimální mzdu, do té doby fakt ne.

Jen tak

dobre. a jak to souvisi s agenturami?

Jen tak

mimochodem, nemecko….

tim nych neargumentoval … zatimco u nas jsou “agenturni” v podstate jen delnici, tak v nemecku (a taky v holandsku a dalsich zemich) u velkych korporatu jsou agenturni prakticky vsichni.

asi to vubec netusis, ale treba cela IT a vyvojova oddeleni (a tom nemyslim jen developery, ale i ruzne projektaky, architekty a prakticky vsechny pridruzene profese) jsou externisti pres agentury.

a v jinych oblastech totez

to jen tak k tematu nemecko.

Dáda

Jak spouvisí Mzda v Německu s agenturoiu v Čechách? já teda mám výplatu v korunách, a minimální mzdav Německu mne nezajímá a nikdy nezajímala. Stejně mne nezajímá ani minimální mzda v Rusku nebo v USA, pokud to tam vůbec mají.

Mirek

Jsou firmy kam se jinak než přes agenturu nedostanete, k tomu ty agentury brání v přechodu do kmenového stavu a tak se stává že na výrobní lince jsou vedle sebe dva zaměstnanci kteří dělají stejnou práci stejně dobře, jeden je tam 10 let a nastupoval rovnou pod kmen a druhý je tam 7 let a celou dobu pod agenturou, rozdíl v hrubé mzdě je 5-10 tisíc protože kmenový zaměstnanec za těch 10 let postoupil třeba o 4 platové třídy, Na to agenturní ale nemá nárok, takže mu musí stačit roční valorizace

Jen tak

jak ta agentura brani v prechodu do kmene?

Mirek

No brání/ nebrání. Jsou firmy, kde se z agentury chodilo po půl roce pod kmen a nyní jsou domluveni tak že třeba 5 zaměstnanců ročně na oddělení pustí do kmenu (praxe v jedné nejmenované továrně o 3300 dělnících). Doslovně tomu nebrání, ale prakticky vás tam prostě nepustí a dojí vás dokud nezdrhnete, důležité ale je, že při pohovoru vám řeknou že se chodí pod kmen. Taky znám jednu agenturu, kde když si vás vyžádá nadřízený do kmene, tak vám daji 2 měsíce výpovědní lhůtu a v té jste jen se základní mzdou, prý to má zaměstnanec brát jako “výkupné”

Kubrt

Teď tady několik let byla – historicky možná už neopakovatelná – poptávka po pracovní síle všeho druhu a ve všech oblastech země, takže proč se ti lidé na agentury nevykvajzli a nešli někam dělat normální zaměstnance? Možná se tak opravdu stalo, jak ukazuje článek o marném hledání agentury pro letiště.

Mirek

Je to začarovaný kruh, když chcete jako dělník slušnou mzdu musíte do velké fabriky, velká fabrika většinou v minulosti neuměla sehnat dělníky, zadala to tedy agentuře, agentura má monopol na dodávání dělníků..

Dáda

Zrušit všechny zákazy příkazy a omezení. Každý nechť si pracuje tak, jak mu vyhovuje.

Jen tak

s timto liberalnim pristupem tu neuspejeme. “inteligentu” kteri nad sebou potrebuji dozor, kteri potrebuji nejakeho loutkare, ktery jim bude hybat nozickama a rucickama…je tu dost. a ukazuje to i tato diskuse. radim, totom, tom, tady na morave jsou presne ty exemplare. to je presne ten typ lidi, co nepochopili, ze je to na nich. ze ono sami jsou odpovedno sami nad sebou. ze to neni stat, kdo je bude vodit za rucicky. je to stejny druh jako lidi, co nadavaji, ze parky neobsahuji maso. a mosto, aby si koupili parek z masa o regal vedle, tak by zakazovali, prikazovali a… Číst vice »

Partneři


Czechtoll

pst
podcast