LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Letiště vylepší dvacet let staré nástupní mosty a přidá stání. Kvůli velkým strojům

Letiště Praha chce upravit další stání pro velká letadla. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLetiště Praha chce upravit další stání pro velká letadla. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Na Letišti Václava Havla začne v příštích týdnech velká přestavba části nástupních mostů ve starším Terminálu 1. Odsud míří letadla

Na Letišti Václava Havla začne v příštích týdnech velká přestavba části nástupních mostů ve starším Terminálu 1. Odsud míří letadla mimo schengenský prostor. Některé mosty projdou kompletní rekonstrukcí, jiné úpravami tak, aby u nich mohla stát velká dálková letadla. Zakázku za 334 milionů korun získala společnost Strabag.

„Jde o kombinaci rekonstrukce a rekonfigurace nástupních mostů a gate, všechny v Terminálu 1,“ řekla mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková. Nástupní mosty neprošly rekonstrukcí od svého postavení, tedy od poloviny devadesátých let.

Terminál 1 (modře) čekají úpravy. Autor: Letiště Praha

Terminál 1 (modře) čekají úpravy.
Autor: Letiště Praha

Úpravy budou probíhat na prstech A i B. U stání číslo 1 dojde k přebudování dvou menších stání tak, že pevné části nástupních mostů se spojí do zdvojených koridorů, aby bylo následně možné nastupovat do letadla dvěma mosty současně. „Je to úprava pro to, aby na stání mohlo být další dálkové letadlo, u kterých je běžný nástup dvěma mosty,“ vysvětlila Janoušková. V dalších projektech v prstu A dojde k výměně mostů na stáních číslo 4 a 6.

Na prstu B dojde také k dalším změnám. Kvůli rostoucí poptávce i po letech mimo schengenský prostor Letiště Praha obětuje čtyři menší obchodní prostory (Blue Praha, Manufaktura, Egermann, Český granát) a namísto nich u stání 10 a 11 vznikne úplně nový gate pro odbavení dalšího letadla. Celkově sektor projde rekonfigurací na parametry potřebné pro současný i budoucí provoz, jelikož stání byla navržena již v devadesátých letech pro tehdejší typy letadel.

Letiště Praha zažívá v posledních letech rekordní růst počtu cestujících. Potvrzuje to i letošek; ke konci září prošlo branami letiště o pětinu více lidí než před rokem. Vše tak směřuje k tomu, že koncem roku padne meta 15 milionů cestujících.

Tagy letiště praha mosty stání Strabag
1 komentář