egoe-plus
Letectví Letiště

Letiště Václava Havla čeká letos jen pět milionů cestujících, rezervy má do konce léta

Stanoviště pro samoobslužné odbavení zavazadel. Pramen: Letiště Praha
Stanoviště pro samoobslužné odbavení zavazadel. Pramen: Letiště Praha

Po rekordním loňském roce čeká Letiště Praha velký pád v počtu cestujících. Státní firma aktuálně počítá, že letos kvůli omezení dopravy odbaví jen pět milionů cestujících. V rozhovoru pro Radiožurnál to dnes uvedl mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Hubené roky budou pokračovat i příští rok, kdy je plán na 10 milionů cestujících.

Návrat na loňská čísla plánuje Letiště Praha nejdříve v roce 2023. „Samozřejmě, je to podle současných odhadů, které se mohou v průběhu času měnit v závislosti na situaci,“ dodal Pacvoň.

Eurostat dnes ve své analýze uvedl, že ruzyňské letiště patří mezi nejvíce zasažené dopady opatření proti šíření koronaviru. Letiště Praha vykázalo spolu s berlínskými letišti Tegel a Schönefeld a s letištěm v Mnichově největší procentní pokles odbavených pasažérů. Všechny čtyři letecké uzly jich v březnu měly o 65 procent méně. V absolutních číslech se ale počet cestujících nejvíce snížil ve Frankfurtu nad Mohanem, a to o 3,5 milionu.

Letiště v reakci na zprávu Eurostatu uvedlo, že na krizi bylo připraveno díky rezervám z minulých let a odpovědnému hospodaření. „Díky tomu je letiště schopné stávající nepříznivou situaci ustát a náklady na provoz pokrýt ze svých vlastních zdrojů přibližně do konce léta. Poté bude letiště žádat o úvěr. Případná státní pomoc v tuto chvíli určitě není na pořadu dne,“ uvedlo Letiště ve svém prohlášení.

K citelnějšímu nárůstu počtu odbavených cestujících by mohlo dojít podle Letiště Praha dojít v červnu v souvislosti s pozvolným návratem provozu. V tuto chvíli má Letiště Praha potvrzené obnovení leteckého spojení od 17 leteckých společností do 55 destinací, což už je třetina provozu před krizí.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Luděk S.

A přesně proto je nutné mít paralelní dráhu. No a taky všechna ostatní důležitá a vytížená letiště. Především Budějce, Koněpůlky a Карловы Вары!

Myšpul

A co Budějovice, tam žádný propad neočekávají?

Vlastimil Kocurek

Budějce se zřejmě chystají až na mezikontinentální lety, a protože jsou blíže k rovníku než třeba Pardubice, nevylučuji ani kosmodrom.

Vlastimil Kocurek

To se musíte zeptat hejtmanky.

beija

Letiště Praha na tom zřejmě není tak špatně, takže mu banky poskytnou úvěr za standardních podmínek. Kdyby na tom byl Smartwings ekonomicky dobře, tak také získá bez problémů úvěr od bank (či odložení splátek) bez státních garancí.

Radmar

To bych tak netvrdila…propouští zatim 435 zaměstnanců, rusi i cela oddělení.. odchází lide i 30 ti letou praxi.. takže zadna sláva to není… ale jistě je v lepší situaci než cely Smartwings…. Tam bych s úvěry atd byla dost opatrná.. ale toto téma se zde probiralo jiz dostatecne….

Karel Jezbera

A když jsem tady v březnu tvrdil, že PRG bude mít problém letos dosáhnout 10 mil. odbavených cestujících, tak jste mě tady měli za blázna. No a vidíte, odhady Letiště Praha jsou ještě nižší. Chce to totiž nebýt konceptuálně slepý a vidět to, co se skutečně děje, ne to, co je vám zprostředkováno médii.

Nekdo

jistě pane, médiá jsou zcela mimo. jen to, co Vám sdílejí jiní důchodci v řetězových mailech, to je prauda praudoucí. richle sdílejtě, než to mediální presstitutku smažou!

Y.K.

No uvidíme co s čísly Eurostatu udělá léto. Praha v podstatě nemá dálkové lety a těch pár co má jsou ty co vypadly k tomu zcela uzavřené hranice. Teď se to podle mě začne trochu převracet, Evropské lety oživí, ale interkontinentální asi budou minimálně z počátku dost slabé.

poletucha15

a proc davat LKPR uver?!
Konkurence procisti trh ne?
Ostrava bude litat z KTW, BRQ z VIE!

Z prahy je to do LKKV nebo LKPD kousek a RYR tam za pomoci dotaci muze minimalne tri roky litat! 🙂

Gwann

Vy jste ale materiál…

Ze stát vysal ze své firmy Letiště Praha 1,8mld v cashi za pozemky v době, kdy letiště prachy potřebuje kvůli omezenému provozu a pak hrozí, že si letiště bude muset půjčit…a Vy z toho ještě děláte opicarny…mno…

Nekdo

Jj a kdyz se nebude darit treba Jancurovi, tak stat prestane investovat do koleji, ze?

GPGP

Co by za to jiná letiště dala, i za 10 % z 5 mil. 🙂

Miroslav

Tak pokud zaměstnávají 5 zaměstnanců a 2 brigádníky, pak asi ano…