Letiště Praha obdrželo ocenění Digital Transformation Award

Aplikace AeroTrafficPRG. Pramen: Letiště PrahaAplikace AeroTrafficPRG. Pramen: Letiště Praha

Odborná porota ocenila webovou aplikaci AeroTrafficPRG, která zajišťuje přehled pro řidiče na ploše, meteorologický modul a další inovace.

Letiště Praha znovu potvrdilo, že patří mezi lídry v oblasti inovací. Největší mezinárodní letiště v České republice získalo ocenění Digital Transformation Award za soubor inovativních řešení, která zlepšují efektivitu odbavení a provozní bezpečnost. Odborná porota ocenila nejen webovou aplikaci AeroTrafficPRG, která zabezpečuje dokonalý přehled o situaci na letišti pro řidiče na ploše, ale také pokročilý meteorologický modul a další inovace. Letiště Praha bylo za loňský rok oceněno také v kategorii HR Excellence Award, kde obdrželo ocenění Highly commended za nábor talentů a péči o zaměstnance.

„Jsem rád, že jsme uspěli v silné konkurenci inovačních projektů z celé Evropy. Využili jsme nejnovějších digitálních inovací a technologií, abychom zvýšili provozní bezpečnost. Věřím, že právě tyto projekty nám pomohou také zefektivnit každodenní provoz letiště. Výhodou je, že naše inovativní řešení jsou univerzální a v případě zájmu se dají aplikovat pro letiště po celém světě,“ říká Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Letiště Praha získalo ocenění za webovou aplikaci AeroTrafficPRG, meteorologický modul v aplikaci PRINCE, modul AutoTOBT zajišťující prostřednictvím unikátního algoritmu predikci času ukončení pozemního odbavení letadla a za platformu ISH umožňující extrémně rychlé sdílení dat se systémy uvnitř společnosti i s externími partnery.

Webová aplikace AeroTrafficPRG je vyvinuta pro všechny standardní webové prohlížeče. Využívá podkladovou mapu letiště a díky propojení s radary nabízí dokonalý přehled o situaci na letišti. Aplikace upozorňuje řidiče na blížící se letadlo při přejezdu pojezdových drah, případně při vstupu na runway a do jejího ochranného pásma. Zároveň řidiče letištních vozidel upozorňuje na bouřky či silný vítr. Aplikace je řidičům vozidel dostupná díky přehledným tabletům.

Pokročilý meteorologický modul je součástí aplikace PRINCE – Prague Information Cockpit Ecosystem, která umožňuje v reálném čase sledovat a řídit provoz na Letišti Václava Havla Praha. Tato společná platforma obsahuje nejen informace o počasí, ale také o všech letech či odbavování. Meteorologický modul nabízí přehled o aktuálním počasí, výhledu na příštích pět dní i historická data. Uživatele upozorňuje také na bouřky či silný vítr.

Ocenění Digital Transformation Award vyhlašuje společná iniciativa ACI Europe (Mezinárodní sdružení evropských letišť) a SESAR Joint Undertaking (Společný podnik pro výzkum jednotného evropského nebe).

Tagy Digital Transformation Award letiště praha
3 komentáře