Letiště Praha letos očekává 9,6 milionu pasažérů, lídrem je zatím Ryanair

Přistání na Letišti Praha. Foto: Letiště PrahaPřistání na Letišti Praha. Foto: Letiště Praha

Celkem se bude v létě z Prahy létat do 148 destinací, provoz bude zajišťovat 63 dopravců.

Vedení pražského Letiště Václava Havla předpokládá pro letošek odbavení 9,6 milionu cestujících, což je zhruba o milion pasažérů optimističtější předpoklad, než se kterým počítaly plány ještě v lednu. Loni branami letiště prošlo 4,4 milionu cestujících.

„Projevily se některé pozitivní vlivy, především zrušení proticovidových opatření počátkem dubna. Vidíme vyšší obsazenost letadel, síťoví dopravci začínají nasazovat standardní kapacity. Zjednodušeně řečeno létá místo Embraeru Airbus A320,“ uvedl šéf letiště Jiří Pos. Rizika, která mohou podle něj udělat z předpokladů cár papíru, představují především válka na Ukrajině a přetrvávající covid.

Za první čtvrtletí využilo služby pražského letiště 1,4 milionu cestujících (v předcovidovém roce 2019 to bylo 3,2 mil.). Nejvíce lidí cestovalo do/z Velké Británie (180 tis.), z měst byl nejoblíbenější Amsterdam (85 tis.). Lídrem na pražském letišti byl v prvním kvartálu Ryanair, jehož podíl na celkovém pasažérském ruchu činil 25 procent, na druhém místě byly Smartwings (13 pct.), na třetím EasyJet (7 pct.).

Pos nicméně předpokládá, že celoročním lídrem budou Smartwings, neboť léto představuje jejich hlavních sezonu letů na dovolenou. Jejich předpokládaný podíl na celoročním provozu činí 20 procent.
„Trendem je růst podílu nízkonákladových dopravců. Zatímco v roce 2019 byl zhruba třetinový, letos předpokládáme 43 procent,“ doplnil Pos.

Celkem se bude v létě z Prahy létat do 148 destinací, provoz bude zajišťovat 63 dopravců, z toho devět dálkových. Například Delta obnoví 27. května spojení do New Yorku, naopak United odložily start svých spojů mezi Prahou a Newarkem na příští rok. Přímé letecké spojení bude mít Praha například na Zanzibar, do Kuvajtu nebo Rijádu.

Bázovaní dopravci jsou v Praze čtyři: Smartwings, ČSA, EuroWings a Ryanair. Rekordním byl pro Letiště Praha rok 2019, kdy jeho branami prošlo 17,8 milionu cestujících.

Tagy letiště praha
3 komentáře