egoe-plus
Letectví Letiště

Letiště Praha koupí od státního podniku 42,5 hektarů pozemků na Ruzyni za 1,59 miliardy korun

Přistání na dráhu 06/24. Foto: Letiště Praha
Přistání na dráhu 06/24. Foto: Letiště Praha

Letiště Praha čeká velký kapitálový výdaj. Od státního podniku Správa Letiště Praha (SLP) má firma se stoprocentním podílem státu koupit 42,5 hektarů pozemků v areálu ruzyňského letiště za 1,59 miliardy korun.

Vyplývá to z materiálu ministerstva financí do meziresortního připomínkového řízení, které má redakce Zdopravy.cz k dispozici. Mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň potvrdil, že se na tuto transakci chystají. Musí ji ještě schválit vláda. Peníze pravděpodobně skončí ve státní kase.

„Na převod pozemků jsme připraveni a za tím účelem jsme také alokovali odpovídající finanční prostředky. Jedná se o pozemky, které nejsou soustředěny do jedné oblasti, nacházejí se v různých částech areálu letiště a mají význam pro jeho stávající provoz. Jejich nabytím dojde jednoznačně ke zvýšení hodnoty společnosti Letiště Praha,“ řekl Pacvoň.

Správa Letiště Praha je státním podnikem, který má ve vlastnictví už jen část pozemků v areálu ruzyňského letiště. Pozemky měly původně přejít přímo na akciovou společnost Letiště Praha, byly ale zatíženy restitučními spory. Letiště Praha má koupit pozemky, které už jsou bez těchto sporů.

Podle materiálu je účetní hodnota pozemků 590,99 milionů korun, celkem má SLP v majetku pozemky v účetní hodnotě 707 milionů korun. Kupní cena je nakonec pro Letiště Praha výrazně vyšší: znalci z Deloitte Advisory pozemky ocenili na 1,591 miliardy korun, jeden metr tak vychází zhruba na 3700 Kč.

Jde o pozemky, které se nachází v areálu Letiště Václava Havla, případně v jeho těsném okolí. „Zpravidla tvoří jednotlivé enklávy mezi jinými pozemky, které jsou majetkem akciové společnosti Letiště Praha Tyto pozemky jsou trvale využívány pro činnost mezinárodního Letiště Václava Havla Praha a jsou nezbytné pro současnou letištní infrastrukturu. Dále mají také klíčový význam nejen pro komerční aktivity Letiště Praha, ale i pro plánovaný rozvoj letiště a jeho infrastruktury,“ uvedlo ministerstvo financí v důvodové zprávě.

Podle poslední výroční zprávy má Správa Letiště Praha pozemky v účetní hodnotě 707 milionů korun. Státní podnik ročně vytváří zhruba 50 milionů korun zisk, hlavním zdrojem příjmů je pronájem pozemků.

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
johny

Všetci kradnú, len ja čerpám…

Jindra

Bureš a jeho povedená parta bude moc utrácet.

skyisblue

Docela bych chtěl vidět plánek, o jaké konkrétní pozemky „s klíčovým významem pro rozvoj LP“ jde, takhle to akorát vypadá, že co si nejde vytáhnout přes dividendu, tak si stát vytáhne z LP takto, protože LP přece nemá vůbec žádný vnitřní dluh v infrastruktuře, který by mělo urychleně řešit, a očividně teď není důležitější investice než do nějakých zbytkových pozemků.

Arimatejsky

Nákup pozemků je vždy nejdůležitější investice, nikdy ji j víc nebude a jsou nenahraditelné, letiště o kus dál nepostavíte.

skyisblue

A víte, co to je za pozemky, že to je nejdůležitější investice? Jestli to jsou pozemky pod budoucím rozšířením T2, tak souhlas, ale pokud to jsou pozemky někde u plotu u Dobrovíze, tak o tom jde dost dobře pochybovat.

MartinS.

Nákup pozemků je sice většinou důležitá instituce, ale v tomto případě jde o státní pozemky, které budou nadále státními pozemky, resp. ze státního podniku jen za nemalé peníze přejdou na státem vlastněnou akciovou společnost. Stavět by se na nich dalo tak i tak, nehrozí, že by je stát prodal, když je stát potřebuje. Takže tady jde jen o to, vytáhnout z Letiště Praha peníze do státního rozpočtu, protože jinak by se určitě dal uskutečnit projekt fúze Letiště Praha a Správy Letiště Praha či jiné spojení těchto společností, kdy by se o hodnotu SLP navýšilo základní jmění Letiště Praha… jenže to… Číst vice »

Petr Petr

Z ČEZu jsou také peníze do státního rozpočtu, tak v čem je problém?

Petr

Říkají Vám něco slova jako veřejná podpora? Letiště teď za ně platí nájem pravděpodobně úplně zbytečnému státnímu podniku.
Kdybyste byl konkurent asi by se Vám nelíbilo, kdyby je letiště mělo zdarma. Jedná se o obecný princip, který nelze jen tak přejít.

MartinS.

Je pravdou, že některé klíčové pozemky na Ruzyni jsou ve vlastnictví ČR a spravované SLP. Najdete je na cuzk.cz v katastrálním území Ruzyně na listu vlastnictví č. 26.
Je to třeba část RWY 06/24 (p.č. 2548/2), část RWY 12/30 (p.č. 2739/8), část TWY C (p.č. 2551/3) atd., ale určitě by se to dalo řešit i jinak než nákupem za 1,6 mld., kdyby ty peníze nebyly potřeba ve státní kase…

Petr Petr

3700 Kč za m2 v Praze je docela láce.

Kubrt

Nemá moc smysl to srovnávat s běžnými pozemky, které si koupíte a něco budujete, když toto jsou cancoury někde uvnitř letiště. Ale Deloitti řekli, že to stojí takto, tak to musí být pravda 🙂

Bob

„odborníci“ z Deloitte Vám to nacení na tolik, kolik jim řeknete, taková je praxe

David

To je kocourkov….

Kubrt

Tak určitě, DPH z piva ten rozpočet nenaplní

Arimatejsky

Jaký kocourkov, vše přesně podle zákona, aby to bylo právně neprustrelne a státní kasa o nic nepřijde.

David

Kocourkov je to, že státem vlastněná spolčenost kupuje od zbytků jiné státem vlastněné společnosti pozemky, nechá si na ně zpracovat externí odhad ceny, která se liší od ceny, kterou si stát myslí, že to má, a za tuto cenu následně proběhne transakce. Vše podle zákona, neprůstřelné, přesto kocourkov. Jediný, kdo na celé transakci reálně něco vydělal byla firma Deloitte.

Adam H

Nebo taky Letiště Praha, protože má větší majetek, tím taky může ručit a následně může mít lepší předpoklady pro získání úvěru. Taky se nemůže stát, že by někdo ty pozemky prodal třeba Pentě nebo podobným, která by pak měla na Letiště páky.

MartinS.

Ne, ještě na tom krátkodobě vydělá Ministerstvo financí, protože do rozpočtu si jednorázově stáhne ty peníze, které Letiště Praha vydělává. Mohli by si to vzít ve formě dividendy, ale to by se mohl někdo ptát, zda se má Letiště Praha dojit tolik? Takhle je to čisté, přece si za to kupuje majetek:-)