Letectví Letiště

Letiště Praha chystá čtvrtmiliardovou modernizaci Terminálu 3, zmizí restaurace

Vizualizace Terminálu 3 po rekonstrukci. Foto: Letiště Praha
Vizualizace Terminálu 3 po rekonstrukci. Foto: Letiště Praha
K rekonstrukci dojde čtvrt století po otevření stávající budovy. Má přinést komfortnější zázemí pro cestující u soukromých a charterových letů.

Letiště Praha se chystá příští rok k investici do Terminálu 3, který využívají zejména cestující pro soukromé lety. Vypsalo již soutěž na stavební úpravy. Odhadovaný rozpočet akce je 250 milionů korun.

Chystaná modernizace Terminálu 3 má zahrnout rekonstrukci stávají budovy v areálu označovaném někdy jako „Staré letiště“ či „Stará Ruzyně“. Cestující byli odbavováni v této oblasti do roku 1968. Rekonstrukce se bude týkat interiéru a venkovních prostor.

„Součástí rekonstrukce bude také nové dispoziční řešení v přízemí odletové haly, kde vzniknou moderní VIP prostory včetně salónku pro možná jednání klientů. Naopak dojde ke zrušení stávající restaurace, která se v těchto prostorech nachází,“ řekla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Interiér bude podle ní řešen flexibilně, aby mohlo letiště reagovat na budoucí provozní potřeby tohoto terminálu. „Zároveň vzniknou větší prostory pro samotné odbavení cestujících jak do destinací v rámci Schengenského prostoru, tak i mimo něj. Současně se zlepší podmínky pro odbavení nadrozměrných zavazadel, která často využívají například různé sportovní kluby při charterových letech,“ dodala.

Investice proběhne i přes výpadek příjmů, část odbavení bude jinde

Rekonstrukce přinese i výraznou změnu vzhledu budovy. Dominantním prvkem ze strany letištní plochy bude nové zastřešení po celé délce budovy, díky němuž se zvýší komfort pro cestující i posádky letadel a umožní také větší ochranu používané letištní techniky před povětrnostními vlivy. Z neveřejné části vzniknou z letištní plochy také nové vstupy do budovy, aby mohli z/do terminálu odděleně procházet cestující na příletech i odletech.

Ke změnám dojde i u vstupu, například k rekonstrukci chodníku, do kterého budou budou implementovány prvky moderního městského mobiliáře v kombinaci s výsadbou zeleně. Součástí modernizace bude rovněž obnovení různých technologických zařízení a do stavby implementuje také částečně obnovitelné zdroje energie. Dojde také k upravení zázemí leteckých i handlingových společností a stanoviště bezpečnostní či hraniční kontroly. „Díky přestavbě tak budeme zároveň schopni nabídnout větší kapacitu odbavení a pohodlí všem, kteří využívají Terminál 3 ke svým cestám,“ dodala Pavlíková.

Rekonstrukce je naplánována od července 2021 do dubna 2022. Autorem návrhu nové podoby Terminálu 3 je architektonická a projekční kancelář ra15. Vzhledem k významné rekonstrukci včetně odletové haly a prostor pro cestující dojde k dočasnému omezení odbavení cestujících i působení dalších subjektů v Terminálu 3 a celý projekt proběhne v několika etapách. „Na Terminálu 3 bude odbavení pokračovat pouze v omezeném režimu vzhledem k prováděným stavebním činnostem. Část provozu a odbavení by měla být přesunuta do severní části letiště, například na Terminál 1 prostřednictvím stávajících VIP služeb letiště,“ dodala Pavlíková.

Současná podoba terminálu je z roku 1996. Podle Letiště Praha je investice nutná i přes velký výpadek příjmů, který nastal v souvislosti s pandemií Covid-19.

46 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bob

Náhodou celkem slušná kantýna. Že autor jídelního lístku neumí psát mezery za interpunkčními znaménky a občas napíše slovo jako „tvatohové“ tomu dodává ráz lidovosti, ale určitě lepší než nějaké předražené hogo fogo podniky.

Karel

Jeeee to ty nazvy jidel a kombinace mi chybi, vzdycky jsme se u toho v kancelari pobavili… Ovocne knedliky s pacholickem 👍🏻

GPGP

Zdá se mě to dost předražené, copak by se nevešli do 100 – 150 mil.
Opravdu do toho nemusejí dávat tolik, když lidi co přes T3 létají, stejně nemají jinou alternativu a jen T3 proběhnou 🙂

Apex

Vzhledem k tomu, že to jde z jejich peněz, tak předpokládám, že to asi pořizují za optimální cenu…. Ono se to nezdá, ale z popisu to spíše než na stavební úpravy vypadá na relativne rozsáhlou přestavbu a modernizaci včetně technologií.

Roman

Řekl bych, že tento krok je celkem pochopitelný. Terminál 3 do ted opravdu moc nesplnoval standardy FBO terminálu. Cestující se musel ke svému letadlu prodrat restaurací, prostor pro bezpečnostní kontrolu byl také výstavní s tím jak se tam neustále míchali zaměstnanci jdoucí ven z SRA. Následně se cestující zamíchal do davu dětí jedoucích na exkurzi a nakonec ještě „zmokl“ pod protékající střechou. Tohle opravdu vizitka dobrá nebyla.

Dorota

Cestující nikdy přes restauraci nechodil, šel okolo ní, takže jste tam nikdy nebyl. A máte vůbec ponětí jaké počty VIP klientů tam za den prošlo? Myslím, že byste to spočítal na prstech rukou.

Roman

Tak určitě.
Víte já jsem tam nechodil jen na kuře ala gyros, ale strávil jsem tam více casu takže to bude pro vás možná šok, ale statistiky mám a na to by vám nestačili jak prsty na rukou tak i na nohou.

Dorota

Pokud jste tam strávil tolik času tak nechápu jak můžete napsat, že se cestující prodírají restaurací k letadlům. Nepletete si to s jiným letištěm?

Luk

Jen doufejme, že prostorem budou stále rezonovat ušlechtilé tóny radia Blaník. 😀

Honza

Dokud tam bude paní na informacích, tak Blaník uslyšíte.

Pikenin

A jak tady bude řešeno stravování zaměstnanců? Jakože každý na vlastní pěst?

UzNechciRousku

To nebyla zaměstnanecká restaurace, jen do ni chodili zaměstnanci. Apropo, za těch několik let na starým jsem se naučil nosit vlastní, nebo jít do Airclubu…

Dorota

A čím tedy prosím vás byla?

Roman

Máte pocit, ze do ní mohli jen zaměstnanci???

Bob

Dneska je spousta zaměstnaneckých a školních jídelen, které jsou otevřené veřejnosti.

UzNechciRousku

Veřejnou restaurací? Nebo mi chcete říct, že ten bufet Praha na T1 je taky zaměstnaneckou restaurací? To, že někde můžete platit IDckem neznamená, že to je zaměstnanecké….

Aleš Petrovský

Hlavně zrušit fungující a zaměstnanci oblíbenou restauraci.

Stony

No potom co se prestane tak masivne dotovat jidlo pro zamestnance, je otazka kolik lidi tam bude porad chodit.

Viki

Kdokoliv, jídlo okolo kila je super.

Dorota

S tou restaurací je to výborný nápad, takže na starém letišti už zbyde jídelna jenom v Air clubu a nudle u vietnamců v šestce. Zlatý časy kdy byla ve starém terminálu Francouzská restaurace, Lidovka, potraviny a pošta a v budově ČSA zaměstnanecká jídelna. Jak to ti neschopní komunisti dělali.

Otakar

Jak to ti komunisti dělali? Jednoduše – dotovali ztrátové podniky.

Hřebík v patě

Aha, takže v dnešní době dotování kdečeho máme už hen tý oný komunismus? 😀

Jackub

Ano, máme. Rozhodně nemáme funkční a fungující tržní prostředí.

Jarka

A to je co? Kafe za 100,-, pivo za 120,- a jidlo 250,- Kč?

Bob

Zrovna před pár dny jsem četl na Seznamzprávách rozhovor s nějakou celebritální kavárnicí, která tvrdila, že normální cena zákusku je 170 Kč a že věneček za 25 Kč nedává smysl.

Dorota

Otakare oni jsou tedy hlava. Je vidět, že o té době víte jenom z vyprávění.

Tomáš V.

Jó, komouši… Už skoro úplně vymřeli. Snad se toho dočkám. 🙂

Dorota

Chudáku abys tam nebyl dříve jak oni.

Ach jo

A já jsem si už delší dobu při čtení Vašich exkluzivit říkal, že asi nebude něco v pořádku. No a je to venku. Je mi fakt smutno z hloupých lidí, kteří mají ještě tendence svou hloupost troubit do světa. Co příspěvek to perla.

Mojmír Novák

Hlavně že zruší restauraci , na Starém letišti se už nepujde pomalu nikde najíst . VIP salonek ta prázdná hala opravdu velmi nutně potřebuje…bude jestě prázdnější…

Petr

Za vším hledejte peníze. Na Terminál 3 nezavítá tolik lidí, kolik na Terminály 1 a 2. A pro Letiště to samozřejmě taky je vedlejší zdroj přijmů za pronájem prostor a další. Když už jsem na Terminál 3 zavítal, tak u restaurace jsem moc lidí nikdy neviděl.

Dorota

Tam se stravuje většina zaměstnanců z prostoru starého letiště a další část v Air clubu. V poledne narváno.

poletucha15

Pres obedy se tam pravidelne cekala klidne i fronta.

Od 11:30-13:00 tam bylo v podstate skoro porad plno.

Petr

Děkuji za upřesnění a doplnění. Přiznávám, že v době oběda jsem tam snad nikdy nebyl.

poletucha15

na jednu stranu chapu, ze chtej VIP terminal kde se jim VIP klientela nebude proplejtat kolem front na obed.

Nadruhou stranu je to urcite skoda, verim ze nejaky reseni kdyby LKPR chtelo – se urcite najde.
Bohuzel.

Dorota

VIP klientela nevysedává v terminále a nebrázdí free shopem, ale přijede, projde odbavením a letí. Kolem restaurace v podstatě projde.

Mula

Tak se bezte nekdy podivat v bezny pracovni tyden, jak to tam vypada. Dost casto se stava, ze musite na usazeni ke stolu i cekat, protoze je proste plno. Takze se urcite neda rict, ze by lidi nechodili. Spis naopak.

Viki

Co to meleš za kraviny? Jdi tam v době obědů a budeš čekat na volné místo.

Petr

My si tykáme? A už v jednom příspěvku jsem psal, že jsem tam v době oběda nikdy nebyl. Omluvil jsem se a poděkoval za doplnění informací.

Více zde:

Děkuji za upřesnění a doplnění. Přiznávám, že v době oběda jsem tam snad nikdy nebyl.

Jiří 24

Bude se vlastně vůbec někdy opravovat ta státní budova vedle Terminálu 3, přeci jen její vzhled není úplně reprezentativní, když přiletí nějaká státní delegace, tak to vypadá jako kdybychom neměli ani na opravu jedné budovy.

Dorota

Ta budova se komplet opravovala v polovině osmdesátých let kdy zde byl do 1998 umístěn Státní letecký útvar a původní obložení vydrželo nějakých 45 let. Takže je to opět zralé na výměnu obložení.

Kalanis

Není náhodou Terminál 4 navíc památka?

Viki

Je

Viki

Hele, ať si státní delegace myslí co chce!

Hřebík v patě

Navíc Terminál 4 nepatří LePra, ale Ministerstvu obrany.