Letectví Letiště

Letiště pokračuje v poklesu o více než 90 %. Za leden odbavili na Ruzyni 87 tisíc lidí

Boeing 777-300ER společnosti Qatar Airways v Praze. Foto: Petr Juriš
Boeing 777-300ER společnosti Qatar Airways v Praze. Foto: Petr Juriš
Nejvíce se z Prahy v lednu létalo do Amsterdamu a Dubaje.

Nepříznivá situace v letecké dopravě se projevila i na provozních statistikách Letiště Praha. Za první měsíc letošního roku odbavilo letiště 87 tisíc lidí. V meziročním porovnání jde o pokles o 92 %.

Lednová čísla ukazují pokles v porovnání s prosincem (102 tisíc), jde ale o lepší výsledek než například v listopadu. Výsledky doby předcovidové, kdy za měsíc odbavilo běžně přes milion cestujících, zůstávají velmi vzdáleny.

Nejvíce cestujících letělo v průběhu minulého měsíce na linkách mezi Prahou a Amsterdamem, Dubají a Frankfurtem. Mezi nejoblíbenější destinace se zařadily také Kyjev, Moskva, Dauhá, Istanbul, ale i oblíbená letoviska v Egyptě a ve Španělsku.

Navýšení frekvencí u dálkových letů

Během prvního měsíce letošního roku došlo k celkem 2 334 vzletům a přistáním (tzv. pohybů), což je o 77 % méně než ve stejném měsíci v roce 2020. Do těchto statistik se souhrnně započítávají pravidelné, charterové, privátní i cargo lety.

Aktuálně mohou cestující využít z Letiště Václava Havla Praha přímá letecká spojení do více než dvacítky destinací. Jedná se především o linky do významných evropských měst jako jsou Amsterdam, Paříž nebo Frankfurt, které slouží i jako důležité přestupní body do navazujících destinací.

K dispozici jsou i nadále přímé lety například do Egypta, na Kanárské ostrovy nebo do španělské Malagy. Přímá letecká spojení má Praha také na dálkových linkách do Dubaje nebo do katarského Dauhá. V případě linky Qatar Airways došlo k navýšení počtu letů na čtyři týdně, stejný počet letů nabízí i společnost Emirates na lince do Dubaje. Tam létá rovněž letecká společnost flydubai. Pokračuje také vnitrostátní linka mezi Prahou a Ostravou, kterou provozuje společnost LOT Polish Airlines.

Doporučujeme všem cestujícím, kteří mají aktuálně naplánovaný let, aby si vždy před cestou zjistili všechny aktuálně platné podmínky pro cestování, a vyhnuli se tak případným komplikacím při odbavení nebo při hraniční kontrole. Cestující by se také měli informovat o všech platných opatřeních na letišti a na palubě letadla své letecké společnosti,“ dodala mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

28 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Suchdolák

Tak honem začít stavět paralelní dráhu, dokud je čas = než se letiště zahltí nezvládnutelným zájmem o létání !!!

Vít

Už pochopte, že parlalení dráha se staví v horizontu používání po desetiletí, ne na tři roky!

Evežen

Není se čemu divit, když každého uvítá Hamáčkovo komando!! Jen tak dále!! Budem raději jezdit do Vídně, tam takový bordel není

Jakub

Co? 🙂

Pavel

Ono je běžné, že na celém světě je na letištích cizinecká policie alias imigrační úřad, kteří provádí hraniční kontrolu osob. Dokonce i v Rakousku. Tak se smiřte.

Pavel

..se s tím smiřte..

Evežen

Ano provádí i jinde, ale rozhodně tě nenutí podstoupit test u smluvní laboratoře za pěkný poplateček, jinak nejdeš ven (a výsledek je nezajímá) jenom táhat prachy a takový bordel je jenom v Praze!! Ostatně jak v cele této republice 😉

johny

souhlasím; já mám podobné zkušenosti z dřívějška, i ve svém okolí jsem zaznamenal tuto poznámku. Oproti Vídni je v Praze o dost větší šance na zbytečnou buzeraci

Apex

Tak, ve VIE v lednu měli 198,295 cestujících což je pokles o 90.5% proti roku 2020… takže fakticky jsou na tom stejně jako v PRG… A bez tech „buzerací“, které PRG vyčítate… Takže v tom to asi opravdu nebude… Jen holt u sousedů je vzdy tráva zelenější, že?

Vít

To ale není pravda, ten test máte podstoupit před vstupem na území ČR. Takže pokud si ho zajistíte v cizině, jste ok, tam si můžete firmu vybírat jak chcete, pokud ne, musíte na letišti ještě před pasovou kontrolou (která je de facto vstup na pzemí ČR) – a, světe div se, přímo na letišti před hraniční kontrolou není na výběr z 60 firem, ale jen z jednoho stanoviště firmy, co uspěla ve výběrku. Takže není pravda, že musíte ke smluvní firmě. Ale to byste si musel zjistit informace ještě před odletem, než pak plácat kraviny a nadávat na Prahu.

Václav

ČR neuznava PCR testy mimo EU, cemuz vubec nerozumim. Kdyz jsem videl PCR test v Praze snad za 8000 Kč, tak jsem nevericne kroutil hlavou. Ve Vidni na letisti je to 120€. Rakousko uznava i PCR testy mimo EU, ale v soucasne dobe jsem stejne musel do karanteny a po 5 dnech antigenni test zdarma.

Roman

Od 5. února 2021 platí nové podmínky pro vstup osob do České republiky. Do 14. února 2021 zavedlo Ministerstvo zdravotnictví ČR přechodné období pro situace, kdy osoby cestují z tmavě červené lokality, kde není možné absolvovat PCR test (např. neexistuje možnost testování apod.). Pak je možné se do 14. února 2021 prokázat buď antigenním testem (ne starším než 24 hod), nebo se nechat otestovat metodou RT-PCR při vstupu do ČR (tedy v praxi ihned po příletu na letišti).

Vít

Ano, uznává je jen pro průchod hraniční kontrolou, ale u těch rizikových a vysoce rizikových zemí musíte mít test ještě druhý test do 5 dnů na území ČR. Ale nic to nemění na tom, že už pro průchod hraniční kontrolou potřebujete jeden test, a to klidně ze zahraničí, a ten vám pro ten průchod uznají. Pořád jste neměl pravdu s tím, že vyběhne Hamáčkovo komando a pošle vás ke smluvní firmě na test na letišti.

Václav

Ja jsem Hamackovo komando nezminoval, to byl nekdo jiny 😀 Ty pravidla se meni tak rychle, ze to nestiham sledovat. 2. unora, kdy jsem priletel do Vidne, tak PCR test mimo EU, ktery jsem mel na mezinarodni tranzit pres Brazilii, ČR neuznavala. Pokud pojedu do ČR, tak uz jedine jako preshranicni pracovnik, ikdyz nejsem uplne typicky priklad preshranicniho pracovnika.

Blanka

Ano mate pravdu. Do 5.2. tyto testy mimo eu neuznavali. Musel jste podstoupit test v cr ale nemusel jste do 6ti denni karanteny. Pouze do vysledku pcr testu jste musel byt doma. Nyni by tyto testy mimo eu mely byt uznavany ale po priletu kdy se jim prokazete v tistene forme na airp musite do karanteny a po 6ti dnech na pcr test jasneze jako samoplatce

Evežen

😀 kraviny jojo 😀 tak mě vysvětli mám test z kanárů z cefikované laboratoře, a v fízl ti v Praze vyhrožrožuje, pokud nepostoupíš na letišti další za 1750!! nepustí tě ven! A hlavně ho zajímá jen účtenka od testu, né výsledek 😉 ještě by mohli chtít ten express test za 7500 😉 nikdo tu na Prahu nadávat nechce, ale s takovým přístupem a buzerací .. můžete fňukat, že je letiště prázdné a že zbylo pár letů ;-(

Blanka

V narizeni mzdr se jasne pise ze musite predlozit z vysoce rizikovych zemi vytisteni pcr test z akred labotatore pri prijezdu. Nasledne se otestovat na vlastni naklady az 6ty den po prijezdu testem pcr a jasne byt mezi tim v karantene. Tak proc jste si to nechal libit od policie na letisti??

Apex

A vy si opravdu myslíte, že si tohle vymýšlí letiště?? To jen musí postupovat podle toho, co je vyhlášeno vládními orgány…. A za chování policie také letiště neodpovídá.

Pavel

Disponovat PČR nebo antigenním testem máte podle ochranného opatření MZ už před příletem do ČR. Takže Vaše chyba, máte si to zjistit. To, že Vám udělají test na letišti, je nadstandard a můžete být za to naopak rád.

Bača z hor

Můžou být rádi, že to nedopadlo jako v Bratislavě. Tam už se prakticky nelítá.

Václav

Na letisti Bratislava-Zapad se celkem leta…

Honza

Zato letiště Vídeň-venkov nějak stagnuje…

Filias

To je moc široký pojem. Máme Vídeň-venkov-západ a Vídeň-venkov-sever.

Filias

Pardon, Vídeň-venkov-východ.

Jiří Kocurek

I ten Západ existuje, Flughafen Linz. A mezi tím několik travnatých.

Lukas

To jako polní letiště tuřany?
A všechny letiště vrátit svazarmovcům!

Apex

Tak, oni v dnešní době stagnuji všechna letiště, vč. VIE hlavní. V lednu pokles o 90.5% proti roku 2020… takže všichni jsou na tom stejně blbě, jennje pochopitelně rozdílná základna, od které se propad odvíjí. A v praktickém životě letiště je pak nutné vidět to, že když má letiště dimenzovaný provoz na 30 miliónů cestujících a spadne o 90 %, tak je to stejný malér, jako když spadne o 90 % regionální letiště dimenzované na 0.5 nebo 2.0 miliónu…

Apex

Srovnávat regionální letiště s největším letištěm v regionu (VIE) nebo i s PRG či BUD je úplně mimo. Kromě toho, bratia na Slovensku mají, pokud jde o podmínky vstupu, ještě mnohem chaotičtější přístup než my… Takže když se letí z letiště mimo SK, tak vás nikdo není schopen vytrasovat, kde jste byl….coz ale mimo jine ukazuje na nesmyslnost těch omezení.