egoe-plus
Letectví

Letem Českem: Air Park u Plzně vystavuje přes šedesát letadel. Tupolev i motor jumba

Air Park Zruč - Senec. Foto: Vlastimil Kučera
Air Park Zruč - Senec. Foto: Vlastimil Kučera

Deník Zdopravy.cz pokračuje seriálem o zajímavých místech v Česku pro milovníky dopravy. Tentokrát Vlastimil Kučera zavítal do Air Parku v obci Zruč-Senec u Plzně. Jeho synonymem jsou otec a syn Tarantíkovi. 

Pokud se před cestou nepodíváte na webové stránky muzea, tak si u skromného vchodu všimněte leteckého snímku parku. Pro lepší představu o velikosti a hlavně o rozmístění letadel. „Stejný letecký snímek, ale o velikosti pohlednice,dostanete na památku při odchodu,“ říká s úsměvem Miloš Tarantík. „Ale jen za předpokladu, že jste se chovali slušně. Lidé, kteří ničí exponáty je tu totiž stále ještě dost,“ dodává.

Plocha je rozdělena na dvě části. Jednu můžete absolvovat sami, druhou s průvodcem. Mezi letadly je v celém areálu zaparkovaná i vojenská technika, té se ale teď věnovat nebudeme.

Majitelům Air Parku se za dobu existence muzea povedlo shromáždit nepřeberné množství letadel a jejich částí. Najdeme tu stroje vrtulové, proudové vojenské či civilní, dopravní  i jednomístné. Čím tedy začít? Pokud přijedete autem a zaparkujete u britského „Lightningu“, tedy u poslední novinky muzea, tak musíte vyhledat i jeho spolubojovníky ze západní části bývalé „Železné opony“ – francouzský Mirage III. R a italský Fiat G.91 R. Ten je ovšem s německými výsostnými znaky.

Jednomístnou a i dvoumístnou verzí je zde zastoupen „Starfighter“, hanlivě také označován jako „Létající rakev“. Najdete tu ale i první francouzský nadzvukový letoun a stejně tak i první sovětský.

Pokud parkujete pod křídlem Tu-04, tak vaše kroky určitě povedou právě k tomuto stroji. Už na první pohled vás znejistí, že „Zručský Tupolev“ má českou imatrikulaci a na trupu připomínku Československa i Sovětského svazu. „To je kvůli uctění památky jak konstruktérů i pilotů, respektive celé posádky,“ říká Miloš Tarantík.

Nechte si od průvodců vyprávět celý příběh tohoto stroje. I civilní letectví totiž může být dobrodružství, ve kterém velkou roli hraje nejen umění pilotů, ale i trochu toho pomyslného leteckého štěstí.

Ale pojďme dál. Ve Zruči objevíte i mladší bratříčky dopravní rodiny Tupolevů a dokonce i jejich souputníky z jiných konstrukčních kanceláří.

Potěšit se můžete pohledem i na vrtulníky, nebo části amerických letadel – motor z Boeingu 747. Zadní část trupu z tankovacího letadla KC-97 nebo legendu legend – letadlo C-47 Dakota, které Tarantíkovi právě renovují.

Tak co? Chovali jste se dobře a neničili vystavené exponáty? Pak tedy i vy dostanete pohlednici na památku. A třeba se poptejte i po knize, kterou napsal Karel Tarantík, zakladatel Air Parku. Je nejen o muzeu. Prolistovat si ji můžete na malém stolku pod vrtulníkem Mi – 8 T, kde je výtisk k nahlédnutí.

Info pro návštěvníky

Air Park,
Silnice II/180, 330 08 Zruč-Senec
Muzeum se nachází na samotném okraji obce Zruč-Senec. Bezplatné parkoviště je přímo u silnice. Na opačném konci parkoviště najdete skromný vchod do muzea.

Vlastimil Kučera

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Beran

Zdravím, osobně můžu jen doporučit, je to skvělý tip na parádní výlet s rodinou. Byl jsem tam nedávno a moji náctiletí dorostenci byli úplně nadšení a vůbec nelitovali, že kvůli tomu neseděli doma u PC.

kulhán

To je parodie na letecké muzeum. Nemá to hlavu ani patu.

Michal

Pánové, z Vašich příspěvků mi je smutno. Evidentně jste nepochopili o co se u Tarantíků jedná. Ano, Tarantíci jsou svoji. Je to pravda a ty jejich „regulace“ jsou možná trošku na hraně. Na druhou stranu – mají to naznačeno na webu, včetně toho rozdělení expozice na základ, rozšířenou prohlídku a depozitář + TU104 a TU154M. Zaplatíte za to ve výsledku opravdu hodně, pokud chcete vidět všechno. Ale na rovinu – Kdo Vám dneska umožní prohlídku TU104 zevnitř? Kdo má kompletní IL18 s přístupným interiérem? Sbírka se různě mění a rozšiřuje. Uvědomte si, že Tarantíci to dělají sami dva + semtam… Číst vice »

Axel

Pro jak velké děti (kluky) byste doporučil návštěvu? Je nějaký exponát, který by extra oblíbený dětmi kolem 8 či 10 či 12 roků? Jestli chápu správně, tak některou techniku je možné si „ošahat“ viz http://airpark.wz.cz/wp-content/uploads/photo-gallery/dela/2015-05-08_18.21.38.jpg … Je taková možnost „ošahání“ spíš výjimkou nebo spíš pravidlem? Na děti bych dohlížel, aby nic nepoškodili. A klidně bych zaplatil extra peníze navíc (menší částku) pokud by bylo nutné si připlatit za průvodce, aby šlo si „ošahat“ techniku.

A je někde v okolí program pro „krásnější polovinu lidstva“? Neboť ženské obvykle nebaví okukovat (nevzhledné) kusy staré techniky.

Díky

Michal

No je to spíš k těm 12 letům, malá děcka je potřeba hodně hlídat – přece jen to je ocelová technika, některé věci jsou hodně vysoko, ostré hrany atd. Z toho pramení ta „pravidla“, co mají Tarantíci pro vstup s dětmi. Je tam toho nahuštěno hodně vedle sebe a musí se dávat pozor. S těmi 12 letými už problémy nemají, řekl bych naopak. Bohužel se jim tam občas někdo chová jako totální ignorant (nechá děti houpat se na pitotce, nechá je utrhnout si ovládací prvek, nebo tam děti nechá lítat jako pominutý bez dozoru mezi tanky atd.). Přístupná jsou některá… Číst vice »

Axel

Díky moc za info. Ten „přístupný“ MiG je jaký typ MiGu? A je nějak hezky vidět do nitra toho ocasu tankovacího KC-97? Pokud jde o sbírku Il-14, tak jsou umístěny vedle sebe, aby vynikly rozdíly mezi Il-14P /-14T /-14FG?

G700

Vrakoviště. Příšerný vrakoviště… To není muzeum v žádným případě.

Tomáš V.

200 Kč za dospělou osobu za jednu polovinu plochy, další dvě kila za druhou polovinu, údajně bez jakéhokoliv upozornění, tudíž Zajíc v pytli (to mě odradilo, tudíž jsem nebyl, případně prosím doplňte).

Proti snad i skutečně fanouškovské snaze o provoz vlastního leteckého vrakoviště nic nemám. Já ty letadla nekupuji, nepřísluší mi to komentovat. Rozhodně ale nebudu podporovat takový přístup k zákazníkovi (údajně bez upozornění o tom, že prvotní vstupné není po celém areálu, údajně velké množství všelijak vychovávacích cedulí atd.). Nicméně mi to připomnělo, že jsem se chtěl jít podívat do Kbel, díky! 🙂

Pepa

Naprostý souhlas!!! Jedno z mála + je parkoviště zdarma.

Alf

Ten majitel často veřejně prohlašuje, že nestojí o davy „rodinek s dětmi“ a zábavní park, ale chce se profilovat jako místo pro setkávání fandů a odborníků. Stejně se mu to asi nedaří oddělit (nevim, znám jen z médií).

Pepa

Jj, tak ať to svoje profilování , že nestojí o návštěvníky, nekam napíše…Já treba odbornik jsem a když jsem ho upozornil na nejakou nepřesnost , myslim ze to byl nesprávný popisek u exponatu, tak byl oheň na střeše jako že jsem si dovolil „pána boha kritizovat“.Tak asi tak…

Michal

Ono asi záleží, jak jim to řeknete. Jak jsem psal výše, není problém se s nimi bavit, naopak. Není to o tom, že by nestáli o návštěvníky, ale vzhledem k tomu, jak ten výstavní prostor vypadá, mají strach o exponáty a úrazy.