Cestovní ruch Letectví Letiště

Letecká linka Praha – České Budějovice pro Číňany? Připravujeme se, tvrdí Jihočeši

Letiště České Budějovice, nový terminál. Autor: Letiště České Budějovice
Letiště České Budějovice, nový terminál. Autor: Letiště České Budějovice

Letiště České Budějovice se po velké modernizaci možná dočká vůbec první pravidelné linky. Má jít o vnitrostátní lety z Prahy, které budou sloužit čínským turistům. Spuštěny mají být v řádu měsíců. Uvedl to týdeník Euro, diskuse o vzniku vnitrostátní linky mu potvrdil Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví i mluvčí Letiště České Budějovice Martina Vodičková.

„Připravujeme se na to. Jedná se o projekt nového leteckého dopravce, který chce využít velkého zájmu asijských turistů o jihočeské atraktivity, zejména o Český Krumlov,“ upřesnila Vodičková. Bližší informace nicméně nesdělila s tím, že s nimi musí přijít sám nový dopravce. Podle některých informací má jít o českou firmu a stroje ATR.

Sdílnější nejsou ani na Letišti Praha. „Vedeme kontinuální jednání s řadou dopravců o možnostech nových přímých leteckých spojení z Prahy. Jednáme o linkách dálkových, evropských i regionálních. Nicméně v tuto chvíli nemáme od žádného z dopravců potvrzené přímé letecké spojení mezi Prahou a Českými Budějovicemi,“ řekl Euru mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Letiště České Budějovice prošlo v uplynulých deseti letech velkou modernizací za více než 700 milionů korun; zahrnovala především výstavbu nového terminálu, který byl dokončen loni v létě. Nyní letiště prochází certifikací, cílem je zavedení takzvaného velkého provozu, tedy možnost odbavení letadel typu Boeing 737 nebo Airbus A320. K uživení letiště potřebuje alespoň 80 tisíc cestujících ročně.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kadlec
Host
Kadlec

Létat na trati dlouhé cca 170 km v době, kdy se začíná dělat humbuk kvůli emisím z letecké dopravy? Trochu přitažené za vlasy, ne? Myslím, že jihočeští zastupitelé šlápli těžce vedle. Existuje celkem slušné spojení vlakem i busem, která jsou z centra do centra mnohem rychlejší, než z centra do centra s využitím letadla. Myslím, že i cenově to vyjde po zemi levněji než vzduchem, takže to celé vypadá jako jedno velké sci-fi. Spíše mi to připadá, že kraj nalil do černé díry s názvem „letiště ČB“ hromadu peněz, zjistil, že je to v podstatě k ničemu a teď nevědí,… Číst vice »

Michal Raudenský
Host
Michal Raudenský

No já nevím. Postavit letiště pro číňany? Argument, že se ušetří dvě hodiny cesty autobusem je dost lichá. Schválně, začněte na Václaváku a za jak dlouho budete letadlem v Českých budějovicích – cesta na letiště, odbavení, security, samotný let, potom cesta z letiště. Celé to pod tři hodiny nedáte. A myslete na to, že jakákoliv organizovaná cesta ve skupině déle trvá. Autobusem to budete mít dřív.

LWQ
Host
LWQ

Kdyz vidim diskuzi zde, nezapominejte, ze jizni cechy to neni jen Krumlov, ale i Hluboka, Trebon, Jindrichuv Hradec, Sumava – kdyz letecke spojeni uspori pres dve hodiny cesty autobusem pri absenci dalnice. Kdyz to nebude muset dotovat stat a naopak to statu prinese uzitek, tak proc ne. Jen ty ATRka, typicky po CSA mi moc nedavaji smysl – konci jim leasing a TVS se nechal slyset, ze je v letce nechce, tak kdo jinej by s tim chtel letat? FischerAir? 😀

Petr
Host
Petr

A proč neotevřou linku Budějovice Peking a nebo Budějovice Shanghai? Babička říkala, že každé zboží má svého kupce a každý kraj, nějakého blbce

Ondra
Host
Ondra

S čím by tam asi tak lítali?

Ondra
Host
Ondra

Balónem a trvalo by to pět neděl!

Eduard
Host
Eduard

Přijde mi to docela jako nesmysl. Ale proč ne, pokud to nebudeme muset dotovat. Ať si lítá každý jak chce, když se mu to líbí a zaplatí za to.

Bolek
Host
Bolek

V Českých Budějovicích by chtěl každý …

Navíc letošní rok je krásně zapamatovatelný. Jak známo, „jak se blížil kulatý rok 1900, byl Cimrman nervóznější a nervóznější. Cítil, že v tomto zapamatovatelném roce by se mělo odehrát co nejvíce světodějných událostí a významné muže své doby k tomu tlačil. Ne všude uspěl.
Například jeho dopis císaři Františku Josefu I., aby v roce 1900 buď odstoupil nebo zemřel, přijal panovník s vyslovenou nevraživostí. „

Par
Host
Par

A proč nechtějí lítat přímo do Krumlova. U zámku je krásná rovinka… anduly umí přistát i na trávě…

Ondra
Host
Ondra

Nemyslím si, že by zrovna v Krumlově stáli o další příliv turistů, ale to nejspíš nikoho nezajímá.
Když čtu podobné nesmysly, tak si čím dál víc myslím, že by se mělo zrušit osvobození leteckého paliva od zdanění a přestat tak zvýhodňovat leteckou dopravu od pozemní. Viz. https://www.neletam.cz/#manifest.

Janina
Host
Janina

Letecké palivo je celosvětově osvobozeno od daně, protože letecký dopravce si tvrdě sám platí za celou infrastrukturu a používání vzdušného prostoru. Jednotlivé státy nemusí ze svého financovat výstavbu a provoz letiště, řízení leteckého provozu, naváděcí zařízení atd. (pokud tedy nechtějí, ale to je vzácné). Naproti tomu silniční a železniční doprava se bez neustálých ohromných investic od státu (výstavba a udržování silnic, mostů, tunelů atd.) neobejde.

Lukáš F.
Host
Lukáš F.

Jistě, všechna ta letiště v ČR vznikla čistě za soukromé peníze…

Apex
Host
Apex

A nádraží jsou financovaná ze soukromých peněz?

Jihočech
Host
Jihočech

Řada druhořadých letišť je dotovaných, obzvlášť kam létají low-cost linky.

Apex
Host
Apex

Letiště není letecká společnost! Navíc je třeba si také uvědomit, že letiště třeba nesou veškeré náklady na zajištění bezpečnosti (security), což je obecně úloha státu.

Jen tak
Host
Jen tak

no … nesou… tyto naklady jsou samozrejme zahrnuty vvpoplatcich, ktere cestujici plati letisti.

Apex
Host
Apex

Nechápu, proč diskutující mínusujete, má pravdu.

dvojiteF
Host
dvojiteF

netrolluj tu

Maršál
Host
Maršál

Nesmysl, Číňan stejně přiletí do Česka, aby viděl Prahu a Krumlov – ale určitě Prahu nevynechá, takže odůvodnění této linky, aby mohli rovnou přestupovat z letadla z Číny, je nesmyslné. A z centra Prahy na letiště jen proto, aby pak chvíli letěli a po příletu jeli další půlhodinu busem/vlakem, je rovněž nesmysl. To to vyjde rychleji po pevnině.

Radek Janata
Host
Radek Janata

V jednom směru klidně ano. Tedy Čína-Praha s prohlídkou-Krumlov s prohlídkou-Praha jen přestup-Čína.

Apex
Host
Apex

Tak dle včerejší zprávy na webu se pan Dieter Pammer rozhodl k 31. 12. 2019 ukončit spolupráci s letištěm.

Frank Drabin
Host
Frank Drabin

Tak to budou dost smutní ti, co se za něj prali, právě proto, že je to zahraniční manažer a proto jim přivede ty cestující….

Anonymus
Host
Anonymus

Bez Smartwings a českých cestovek nemají šanci. Tenhle manažer podle mě s českým prostředím vůbec nekomunikoval. Je dobře, že končí.

Richard P.
Host
Richard P.

iDnes clanek, Čínská finanční metropole Šanghaj pozastavuje oficiální styky s Prahou

, prosim , prosim Cinske aerolinky, aby uz neletali do Prahy…

kakov
Host
kakov

je to jasné bude se lítat několikrát denně a platit to bude pan poslanec Kolovratník ze zvláštní kapitoly posl. sněmovny, aby se mohlo některým aerolinkám říct, nemámevolné sloty, leťte do pardubic 😀 😀

MajsterN
Host
MajsterN

Priste poprosim zavest Praha-Kunovice, presmerujem tam asiaty, co v Krumlove nechtějí a ja to budu mit rychlejc na Moravu. Koho mam kontaktovat?

MajsterN
Host
MajsterN

Navic Kunovicich muze pristavat i Il-76, takze A380 taky zvladnem. A to uz je vic nez Budejice.

Jen tak
Host
Jen tak

Linka Praha – Kunovice před cca 15 lety fungovala .)

Daniel Novák
Host
Daniel Novák

„Fungovala“… Discovery cosi byla spíš pračka na peníze.

NFF
Host
NFF

Ani ne tak pračka na peníze jako zástěrka pro podvody s (dani nepodléhajícím) leteckým palivem a jeho následným černým prodejem namísto benzínu, LTO nebo něčeho takového podobného.

Jen tak
Host
Jen tak

to je pravda 🙂 ale fungovala 🙂

Honza
Host
Honza

Podívejte se na to jinak: na takovou „novinku“ lze určitě získat nějakou evropskou, státní, regionální „rozvojovou“ podporu, shrábnout prachy a „nevyšlo to“. Hlavně JČ kraj a město teď udělají prakticky cokoli, aby „dokázali“, že k nim něco létá. Vzor viz Mošnov.

Richmond
Host
Richmond

Naprostý ale opravdu naprostý nesmysl

Martin
Host
Martin

Dobrá blbost.

MaraSourak
Host
MaraSourak

Prejmenovat to na Cesky Krumlov Airport, napojit to hezky vlakem do Krumlova a hned by to bylo zajimavejsi… dat tam treba lowcost linku z Londyna, ta by mela sanci na uspech. Plus treba Qatar a nejake to Rusko… k tomu nejake cargo, a to je fakt maximum. Porad ale letiste nema certifikaci a bohuzel se na ranveji da pristavat jen z jedne strany, takze mozna se z Budejic jeste letos letat nebude.

David
Host
David

Hlavně ne Rusko. Ty namyšlený dámičky v kožichu a s hubou nateklou botoxem, kterou špulej na instagram s našimi vzácnými památkami v pozadí… Ne, to fakt ne. Stačilo.

Paja
Host
Paja

Tak to by byl jistě každej nadšenej jet vlakem z Budějckýho letiště do Krumlova 🙂 To by vyšlo časově jen o málo líp než bus Praha – Krumlov.

Apex
Host
Apex

Ale na tom článku je ale dle mého nejzajímavější tato informace, kterou tady zatím nikdo nekomentoval: „Jedná se o projekt nového leteckého dopravce, který chce využít velkého zájmu asijských turistů o jihočeské atraktivity, zejména o Český Krumlov“… Tady je totiž vidět, v jak zoufalé situaci asi v CB jsou, pokud jednají s někým, kdo zakládá start up a nabízí jim taktovouhle šílenost… A jak absolutně nemají představu, co taková věc obnáší. Že by invence rakouského „odbornika“ nebo spíše snaha přes z CB takto vytáhnout peníze, než jim dojde, jak naletěli?

Jan Sůra
Admin

Ještě větší bizarnost je to, kdo za touto aerolinkou stojí:)už brzy.

Aleš
Host
Aleš

Václav nebo Lukáš? 🙂

Jan Sůra
Admin

Ani jeden. Tedy nevím, jakého Lukáše jste měl na mysli, Václava tuším:))ten mě skutečně nenapadl:)))ale ani bych se nedivil:)

Aleš
Host
Aleš

Poslal jsem SZ jiným kanálem.

Ivan
Host
Ivan

Já bych tipnul Daniela K. 😉

Jen tak
Host
Jen tak

zacinam se bat 🙂

Filip
Host
Filip

Pokud stopy vedou do Francie, tak máte správné informace 😉

Anonymus
Host
Anonymus

Tvrdík 🙂

Michal
Host
Michal

Že by Jaromír Soukup ???
Vůbec bych se nedivil…… 😀

MajsterN
Host
MajsterN

Je to Jaromir Soukup? A firma Aeroklub Jaromira Soukupa?

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

To je opravdu šílené. Opravdu hrozné. Za těch 700 milionů se mohlo vybudovat kde co, na železnici i na silnicích, ale tady se postaví regionální letiště s tím, že „předpokládájí“ nárůst lidí letících letadlem, chci vidět ceny, nebudou příliš levné..navíc na tak krátké vzdálenosti mi to přijde jako absolutní blbost.

vlado
Host
vlado

presne tak.. kolik km je z Prahy do Budejovic? vzdyt ani nestihnou vzletnout a uz budou pristavat…

Rejpal
Host
Rejpal

A po dostavění koridoru bude vlak z Prahy v Budějovicích při dnešní předpokládané rychlosti 200km/hod max za hodinu a čtvrt. To se nedostanete na letiště a z letiště.

David
Host
David

Hodinu a čtvrt? Máte k tomu výpočet? A mohl bych ho vidět?

Lukáš F.
Host
Lukáš F.

tak za těch 700 milionů se mohla nakoupit flotila pendolin, která tam s naklápěním opravdu dá 160-200 km/h.

Petr Šimral
Host
Petr Šimral

Myslíte jedno Pendolíno?

Generální mandatář
Host
Generální mandatář

Velice dobrý nápad, který by dal letišti konečně nějaký smysl. Byl by dobrý i přípoj na Moskvu či SAE. I odtud by mohlo být velké množství turistů.

Robert
Host
Robert

Tomu říkám incoming. Vega se může jít zahrabat.

JiVe
Host
JiVe

Mohl by se toho chytnou SW. Odlet z Prahy, lehké vystoupání, vypnutí jednoho mototru a pak v rámci bezpečnosti přistát na nejbližším letišti…. Takže máme náklady o čtvrtinu dole…