Letadla jsou nejplnější v historii, aerolinky zažily mimořádně dobrý rok

Letiště Václava Havla. Foto: Letiště PrahaLetiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha

I přes krachy několika dopravců byl loňský rok pro aerolinky jedním z nejlepších v historii. Nejen počty cestujících, ale i

I přes krachy několika dopravců byl loňský rok pro aerolinky jedním z nejlepších v historii. Nejen počty cestujících, ale i rostoucími příjmy a obsazeností letadel. Počet přepravených cestujících loni překročil čtyři miliardy a letos by měl vzrůst o dalších šest procent na 4,3 miliardy.

Vyplývá to z analýzy loňského roku, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA). Podle ní příjmy na kilometr (RPK) stouply loni o 7,7 %, desetiletý průměr je 5,5 %. „Růst podpořila dobrá ekonomická situace i podpora poptávky nízkými cenami letenek, hlavně na začátku roku,“ uvedla IATA ve zprávě.

Růst počtu cestujících v závěru roku sice mírně zpomalil, přesto si udržel velmi vysoké tempo 6,2 %. Na letošek čeká IATA mírné zpomalení růstu, vyhlídky jsou ale stále příznivé. Ekonomickou situaci aerolinek může zhoršit letos jen rostoucí cena ropy a u některých dopravců také výrazné zdražování nákladů na zaměstnance. „Nedá se očekávat, že uvidíme tak nízké ceny letenek, jako v minulých letech,“ uvádí IATA.

Pro aerolinky to byl úspěšný rok i díky tomu, jak letadla létala plná. Dopravcům se podařilo udržet průměrnou obsazenost nad 80% a ještě ji vylepšit na 81,4 %. Takto vytížená letadla ještě nikdy v historii nebyla.

Provoz rostl loni ve všech regionech s jedinou výjimkou: oblasti Středního východu, kde počty pasažérů klesly o 6,6 %. Nejvyšší růst zaznamenala Jihovýchodní Asie (+9,4 %), následovaná Latinskou Amerikou (+9,3 %). V Evropě počty cestujících stouply o 8,2 %. Ukazuje se tak, že například počty cestujících v Česku rostly výrazně rychleji, než byl evropský průměr. V případně vnitrostátních letů roste nejvíce provoz v Číně a Indii.

Tagy IATA výsledky 2017
Žádné komentáře