Dopravci Železnice

Leo Express opět odkládá splacení půjčky pro drobné investory

Jednotka Stadler Flirt společnosti Leo Express na Slovensku. Foto: LE
Jednotka Stadler Flirt společnosti Leo Express na Slovensku. Foto: LE
Firma další odklad vysvětluje situací ve veřejné dopravě.

Společnost Leo Express opět nesplatí včas desetimilionový podnikatelský úvěr u společnosti Acema, na kterém se přes platformu Bondster podílejí drobní investoři.

Vyplývá to z oznámení, které včera Bondster rozeslal věřitelům. Původně měl Leo Express doplatit celý úvěr 20. listopadu 2020, poté došlo k prodloužení do 20. února. „Před několika dny se nicméně představitelé firmy Leo Express obrátili na zástupce poskytovatele úvěru s žádostí o odklad splátek. Důvodem jsou přetrvávající problémy a omezení ve veřejné dopravě způsobené pandemií koronaviru,“ uvedl Bondster v dopise věřitelům. Došlo k prodloužení o tři týdny.

Dopravci se stále potýkají s výpadky příjmů způsobenými pandemií Covid-19 a opatřeními vlády, proto jsme uvítali možnost dalšího rozložení platby. Předpokládali jsme, že nyní bude již situace v Česku a na okolních železničních trzích více stabilizovaná, nicméně prozatím ke zlepšení nedošlo. Po rozvolnění opatření očekáváme větší návrat cestujícím a také stabilizaci příjmů,“ uvedl mluvčí Leo Express Emil Sedlařík.

Leo Express si peníze od investorů půjčil za velmi vysoký úrok: 9,1 %. Finanční situace dopravce by se mohla zlepšit i s očekávanou státní pomocí železničním dopravcům. Kdy reálně nastane zatím není stále jasné.

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ABC

Nad propastí!

Facepalm

Poslali aspoň omluvné dopisy s paštičkou?

medical_examiner

Ne, poslali toho psa celého…

GPGP

úrok 9,1 % je už ve spekulativním pásmu a znalý investor by do tohoto vůbec nešel, a je jedno o jakou jde společnost.
Buď si koupíte dluhopisy za max. 3 %, třeba u Dr. Max, nebo pak musíte jít do akcií, nechat to tam min. 3 roky a výnos se pak může pohybovat od 10 % p. a. 🙂

Facepalm

Jenže tady jsou lidi, co skočej i na „jistotu desetinásobku“.

GPGP

Jistotu desetinásobku pamatuji, když jsem to včas tenkrát prodal, tak jsem to i dostal, což se ale nedá říci o zbytku lidí kteří to nestihli 🙂

gajda

Sice ano, ale ty lidi moc dobře věděli komu půjčují, a zase 3% nejsou žadnej zázrak, i když je to na jistotu, tak proč to nezkusit. Předpokládám, že nikdo tam neposlal svoje poslední peníze a že ti věřitelé ví co dělají.

kosmik68

V přepravě cestujících optimismus není na místě….Kdyby někdo měl páky na poslance, tak řešení je po nějakou dobu jezdit u všech dopravců jen za SJT a slevy snížit z 25 na 75% .

švestka

Neznamenalo by to další odliv cestujících?

V. K.

Kdo jako retailový investor investuje do dluhopisů malých firem, tak musí být blázen. Málokdo si uvědomuje, jak rizikový nástroj to je.

Gwann

ale vždyť to reguluje ČNB, se dočtou…

jen se nedočtou…že to reguluje přes to, co musí být v prospektu, jinak ne….

jkjk

V tomto případě nejde o dluhopis, ale normální půjčku.

Hezky česky

Záležet bude kolik škod za neřešenou pandemii stát zaplatí firmám, do té doby to bude viset. Pokud to bude jako doteď, že skoro nikomu nic neuhradil, tak dojde na restrukturalizaci dluhu, půlka, třetina, míň, kdyby náhodou bankrot, tak to bude nula.

švestka

Dobrovolně nic podle Hamiho je totiž Burešův podpis pod nařízením vyšší mocí, asi jako kdyby to podepsal sám Gottwald.

Plzeňský kraj

Krásná fotka co tam je

Petr

Leo nepreferují ale přeji jim i nám lepší časy bez čínského moru. Jen ať přežijí a kvalita a konkurence tím jen stoupá aby ani RJ neusnul na vavřínech nebo agónie

Majkl

Čínskej mor Leo bude mít i potom v podobě CRRC Sršňáka

Mišin

Nezáviděníhodná situace. Do tří týdnů se situace asi těžko zlepší, možná stihnou první úvěr zalepit nějakým dalším. Anebo taky ne.

Jenda-71

Nechápu, jak se někdo může spolupodílet na investicích této firmy.

PetrS

Třeba ten, co má peníze a potřebuje se jich zbavit 🙂

Jan

To už je lepší kupovat Bitcoiny, tam je reálná šance zhodnocení

medical_examiner

A jsou (alespoň někdy) hmotné…
Naopak LE = 💲▶💩

Petr Dobrovolný

A já nechápu, jak můžou být Češi tak zapšklí, ukřivdění a nepřející národ.

Jakub P

Na to, aby člověk LE vnímal jako extrémně riskantní investici skutečně nepotřebuje být zapšklej, ukřivděnej ani nepřející.

Jakub

Riziko je všude, pro někoho to představovalo akceptovatelné riziko, nic víc bych v tom nehledal…

SaulGoodman

Proto je ten úrok 9 %…

P73

Gamestop, Bitcoin, Leoexpress.

Jan

To jsou tři rozdílné situace. Gamestop byl shortovaný na 140% akcií, akorát amtérští investoři neměli šanci proti zkušených fondům, kteří si trochu nelegálně pomohli ze strmě nárůstajích ztrát. Bitcoin je stále vedoucí z tisíce kryptoměn a dlouhodobý trend je stoupající i přes neustálé predikce krachu za posledních 10 let. No a Leoexpress je oproti tomu přízemní byznys, který nemá kdovíjakou obchodní strategii a jakákoliv mimořádnost mu podráží už tak vratké náklady (nehoda jednotky, nemoc personálu, až po zákaz cestování). Z kompenzací a dotací se prostě dlouhodobě žít nedá když nemáte šéfa premiérem.

Jiří Kocurek

Je tady jeden podstatný rozdíl mezi Leoexpresem a bitcoinem. Bitcoinu se anti-covid opatření dotkla naprosto minimálně. To je jako srovnávat ČEZ a restauraci.

robert

To není o Češích, ale zdravém rozumu. Když na to prostě nemám, tak jdu od toho pryč. Ale paštikář dluží snad každému, na koho se podívá. Prostě to nezvládá. Není třeba si dělat iluze, že je v černých číslech.

Gwann

tak koupě dluhopisů obecně je u většiny emitentů dárek upisujícího emitentovi….a kdo si myslí opak…tak bude zklamán výsledkem.

medical_examiner

To už je výhodnější ty peníze vyměnit za zlato a zakopat na zahradě…
Zlato nerezne, nehoří, nikdy neztratí hodnotu úplně…

Gwann

u zlata nikdy nepřijdete o vše, teda pokud vám ho někdo nesebere, max. něco proděláte. na dluhopisech s kuponem 9% p.a. proděláte vždy vše

Jenda-71

Nepochopil….

Lukáš

Tak co jsem slyšel, většina věřitelů jsou prý přímo zaměstnanci LE, aspoň co se někteří chlubili. Jestli to tak skutečně je, netuším, neb to nejde nijak ověřit.