Železnice

Legendární Vindobona se vrací. Němci křísí historické názvy dálkových vlaků

Jednotky ICE T u Norimberka. Foto: Deutsche Bahn.
Jednotky ICE T u Norimberka. Foto: Deutsche Bahn.

Tři roky po konci názvu Vindobona pro vlaky mezi Německem a Rakouskem přes Česko se jedno z nejznámějších jmen u dálkových vlaků znovu vrací na koleje. Česku se ale vyhne: půjde o rychlovlak ICE mezi Vídní a Hamburkem.

Ten jezdí sice už od roku 1998, teď poprvé ho rakouské a německé dráhy pojmenují jako Vindobonu. Naposledy jezdila Vindobona v roce 2014. Vlak vyjíždí z Hamburku v 8.03,ve Vídni je v 16.45. Z Vídně jede ve 13:15, na konečné je ve 21.54. Vlak jede přes Pasov, Norimberk a Hannover. Německé dráhy DB a rakouské dráhy  ÖBB nasadí na Vindobonu jednotku ICE T.

Po letech, kdy v Německu a Rakousku spíše jména dálkových vlaků končila, chystají sousední dopravci pojmenování řady dalších vlaků, pojmenovaných hlavně podle zeměpisných názvů. Vrací se tak například vlaky Zugspitze či Bodensee nebo legendární vlak Donau-Kurier. Ten bude jezdit na trase z Vídně do Dortmundu.

Donau-Kurier má přitom i svoji českou stopu. Jezdil už před rokem 1989, měl i skupinu přímých vozů z Dortmundu přes Norimber do Prahy. „Byl to právě jeden z mála vlaků, který mířil na západ a zcela výjimečné bylo, že na něm jezdily do Prahy západoněměcké vagóny DB. Byly to obyčejné rychlíkové vozy bez klimatizace, ale plyšové a jen se šesti místy v druhé třídě,“ připomíná mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Pro pamětníky je i název Warnow, který pojede na trase Lipsko- Warnemünde. Za socialismu se tak jmenoval vlak, který vozil české rekreanty na dovolenou k Baltu.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sklicko

Len sa cudujem. ze ze Slovensko obisli 😉

Skeptik

Závan nostalgie potěší, ale z Hamburku do Vídně bude asi vždycky výhodnější letadlo…

Martin Ruzicka

8h ve vlaku… po zvyseni rychlosti to o neco klesne, ale i tak je to vlakem pohodlnejsi, letadlo, bude samozrejme vzdy rychlejsi, ale taky drazsi…

Václav Novotný

Z vlaku mohu po cestě vystoupit, případně do něj nastoupit. Já jel jednou Vindobonou z Pardubic do Prahy.

Martin Ruzicka

Vindobona je zpet, super… jeden z mala vlaku, ktery si pamatuji, a ted kdyz budou provozovany ICE vlaky, libi se mi to…

Jirka

V cizine se jmena vlaku vraceji a obnovuji, zatimco cesky vizionarsky management vse rusi…

Petr

Přesně tak! Inu, naši manageři jsou prostě nejchytřejší… 🙁

Chocholoušek

To jako byly dneska v Bohnicích vycházky?