umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Cestovní ruch Doprava ve městě Lanovky

Lanovka na Petřín od pondělí nepojede, čeká ji podzimní údržba

Petřínská lanovka. Autor: DPP
Petřínská lanovka. Autor: DPP
Petřínskou lanovku čeká v nadcházejících týdnech výluka.

Od pondělí nepojede lanovka na Petřín, neboť ji čeká pravidelná podzimní údržba. Do pravidelného provozu se vrátí v sobotu 24. října. K odstávkám lanové dráhy (LD) dochází vždy na jaře a na podzim.

„V rámci nezbytné kontroly dojde k přesnému geodetickému měření jednotlivých prvků trati, rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku. Provedeny budou zároveň údržbářské a servisní zásahy, například v podobě vyčištění navíjecí komory, či osvětlení tratě a stanic. Před opětovným otevřením proběhne i úklid tratě, stanic a vozů,“ uvedl vedoucí provozovny LD Petřín Pavel Kejha. Letos přitom dojde i na rekonstrukci kamerového systému.

Lanová dráha Újezd – Petřín začala sloužit veřejnosti 25. července 1891. Od roku 1920 měla dvanáctiletou přestávku. Následně sloužila 33 let do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily. Současná lanovka vozí cestující na Petřín a dolů od roku 1985 a od té doby je také součástí pražské sítě MHD.

Loni zlomila pasažérský rekord, když přepravila 2,23 milionu cestujících. To bylo dáno i zatím nejvyšší turistickou návštěvností Prahy. V posledních třech letech lanovka vždy překonala hranici dvou milionů pasažérů. To se letos určitě nepovede, neboť kvůli nákaze a omezeným možnostem cestování Praha naopak zažívá jeden z nejhorších roků z hlediska cestovního ruchu vůbec. Letošní čísla za lanovku dopravní podnik zatím neuvedl.

Počet cestujících v lanovce na Petříně

Rok

Počet cestujících (v mil.)

2019

2,23

2018

2,03

2017

2,07

2016

1,75

Pramen: DPP, Prague City Tourism

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
dopravák

Nesvádějte pokles frekvence jen na úpadek turistického ruchu – oni té lanovky sem-tam využívali i vysokoškoláci bydlící na strahovských kolejích …

MaT

Tak to jsem rád, že tam aspoň na jaře a na podzim uklidí…

(Jako pardon, ale podle toho citovaného textu v tom druhém odstavci se to tak dá také vykládat, že jindy asi na uklízení není čas, tak jsem si musel rýpnout… 🙂 )

Bob

„Vedoucí provozovny LD Petřín“ zní suše, ono už se té funkci neříká „náčelník“?

fensterglaser

Pane Šindeláři, proč se mně nabízí příspěvek o lanovce, když mám nastavenu kategorii Železnice? Obdobný případ byl i 02.10 o lanovce v Rokytnici, což mě vůbec nezajímá.

Třicátáprvní Béé

😂 tak ten byl dobrej

SaulGoodman

Vy se tady smějete, ale dovedete si představit, jaké morální utrpení to dotyčnému muselo přinést? Ne jednou, ale hned dvakrát spatřit nevyžádaný článek o lanovce! Čistá hrůza.

Inspektor státních drah

Asi proto , že lanovka na Petřín je z principu vlastně železnice ( jezdí po kolejích)?
Kde by článek měl být zařazen, v letectví?🤔

Bob

V některých zemích to tak mají, že pozemní lanovky a tramvaje jsou druhem železnice a trolejbusy jsou druhem autobusu.

Partneři


Czechtoll
podcast