Kvůli stavbě obchvatu Církvice nepoteče na podzim týden ropa do Litvínova

Stavba obchvatu Církvice. Foto: StrabagStavba obchvatu Církvice. Foto: Strabag

Unipetrol si kvůli přeložce udělá zásoby. Pokud by se práce zdržely, využije státní rezervy.

Kvůli stavbě nového silničního obchvatu, který z obce Církvice na Kutnohorsku odvede tranzitní dopravu mezi Kolínem a Čáslaví, v listopadu týden nepoteče ropa do rafinérie společnosti Orlen Unipetrol v Litvínově. Kvůli stavbě totiž bude třeba udělat asi 300 metrovou přeložku ropovodu Družba. Unipetrol provoz neodstaví, udělá si zásoby ropy, které by měly výpadek pokrýt. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Orlen Unipetrolu, státního provozovatele ropovodů Mero a Správy státních hmotných rezerv (SSHR) na dotaz ČTK. SSHR je připravena, v případě, že by se stavba protáhla, půjčit Unipetrolu ropu ze státních rezerv.

„K plánovaným přeložkám ropovodu na základě potřeb zadavatele občas dochází, nicméně žádná podobná dosud realizovaná akce nebyla uskutečněna za plného provozu rafinérie. Litvínovská rafinérie bude předzásobena na dobu devíti dnů, z toho samotná realizace přeložky je plánována na šest dnů. Věříme, že akce se uskuteční bez komplikací, podaří se ji podle stanoveného harmonogramu realizovat a zápůjčku ropy ze zásob SSHR, která je pouze pojistkou pro případnou mimořádnou událost, nebude nutno využít,“ řekla ČTK mluvčí Mera Radomíra Doležalová.

Investorem stavby je ŘSD. Jeho mluvčí Nina Ledvinová uvedla, že předpokládané náklady na provedení ochrany a přeložku ropovodu jsou asi 25 milionů korun. Obdobně se podle ní na mnoha stavbách ŘSD řeší překládky jiných inženýrských sítí, například vodovodů, kanalizací nebo plynovodů. „V tomto případě se jedná o poměrně specifickou méně častou překládku ropovodu,“ sdělila ČTK Ledvinová.

Trasa mimo ropovod není možná

V rámci dlouhodobé přípravy stavby obchvatu byla podle ní vybrána současná trasa jako nejvhodnější. „Nelze tedy uvažovat o zcela odlišném vedení trasy s téměř nereálným a tím i neefektivním vyhnutím se křížení s trasou ropovodu,“ dodala Ledvinová. Práce na obchvatu začaly loni na podzim, zprovoznění se očekává v polovině září příštího roku. Náklady jsou podle dřívějších informací téměř 445 milionů korun bez DPH.

Mluvčí Orlen Unipetrolu Pavel Kaidl ČTK řekl, že o plánované stavbě obchvatu je firma informována a je ve spojení se všemi zainteresovanými partnery. „Přerušení dodávky ropy pokryjeme z vlastních zásob. Pro případ neočekávaného prodloužení realizace přeložky máme připraven záložní plán tak, aby kontinuita dodávek pohonných hmot pro český trh byla zajištěna,“ uvedl.

Pokud by se práce na přeložce ropovodu zdržely, je Správa státních hmotných rezerv uvolnit nouzové zásoby ropy, uvedl její předseda Pavel Švagr. „Díky tomu by neměla být ohrožena výroba pohonných hmot pro český trh. O případném uvolnění těchto zásob rozhodne vláda,“ dodal. Švagr minulý týden uvedl, že Česko poprvé od roku 2016 plní směrnici Evropské unie, podle které má mít zásobu ropy a ropných produktů na 90 dní.

Česko má aktuálně zásoby na 94,43 dne. Důležitost těchto zásob se podle správy naposledy ukázala v květnu 2019, kdy se právě v ropovodu Družba objevila kontaminovaná ropa a musel být zastaven. Celý měsíc pak do Česka nepřitekl ani litr ruské ropy a země se musela spolehnout právě na nouzové zásoby SSHR.

ČTK

Tagy I/38 obchvat Církvice Ředitelství silnic a dálnic ŘSD Unipetrol
6 komentářů