Kufr zdarma přes Atlantik? Další dopravci začínají nabízet letenky jen bez zavazadel

Boeing 747-400 British Airways při odletu z Londýna. Foto: British AirwaysBoeing 747-400 British Airways při odletu z Londýna. Foto: British Airways

Nástup nízkonákladových dopravců na trasy mezi Evropou a Severní Amerikou vede nejen ke stlačení cen letenek, ale také velké změně

Nástup nízkonákladových dopravců na trasy mezi Evropou a Severní Amerikou vede nejen ke stlačení cen letenek, ale také velké změně přístupu k zákazníkům i u klasických dopravců. Po vzoru evropských linek ruší možnost bezplatné přepravy zavazadel u nejlevnějších letenek.

Během posledních týdnů podobnou změnu oznámily aerolinky, u kterých podobný krok byl ještě nedávno nepředstavitelný: American Airlines, British Airways či Virgin Atlantic. Už na konci roku podobný krok provedli dopravci z aliance SkyTeam.

Důvod je jednoduchý: nabízet letenku se zavazadlem v ceně znevýhodňuje aerolinky ve vyhledávačích proti těm, které je nenabízí. Řada zákazníků jde automaticky hlavně po ceně a ti při hledání neřeší, že za letenku s dokoupením zavazadla extra zaplatí často více, než za spoj se započítaným zavazadlem.

Dopravci zatím tuto možnost vydávají hlavně za rozšíření možností pro zákazníky. Například Virgin Atlantic přišel se třemi druhy ekonomické třídy. Economy Delight, Economy Classic a Economy Light. Pod poslední z nich se skrývá cestování bez odbaveného zavazadla, jen s příručním. Cestující dostane ještě občerstvení, v ceně už ale nemá výběr sedačky podle svého přání.

Jen o pár dní dříve oznámily podobný krok British Airways či American Airlines. BA rozšíří na lety přes Atlantik svůj tarif Basic, který dosud nabízí jen po Evropě. Je bez zavazadla a má být vždy o deset až dvacet procent levnější než při letu s odbaveným zavazadlem.

Létání přes Atlantik v posledních dvou letech díky nástupu lowcostů, zejména Norwegian a Wow Air, výrazně zlevnilo. Letos chce konkurenci ještě zahustit Primera Air.

Tagy american airlines British Airways odbavená zavazadla transatlantické lety Virgin Atlantic
Žádné komentáře