Letectví

Kufr zdarma, ale ne kabiny. Ryanair startuje zavazadlovou revoluci a další poplatek proti čekání

Ryanair a jeho nová politika se zavazadly na palubu. Foto: Ryanair
Ryanair a jeho nová politika se zavazadly na palubu. Foto: Ryanair

Největší letecká společnost v Evropě podle počtu cestujících spustí příští pondělí nová pravidla pro cestující s palubním zavazadlem. I když splní požadovanou velikost pro cestu v kabině letadla, na palubu ho dostanou jen za poplatek.

Ryanair novou službu prezentuje od začátku jako vylepšení, v praxi ale nová pravidla znamenají, že kdo si nepřiplatí, stráví čas navíc čekáním u pásu se zavazadly v příletové hale. Ten může být dlouhý, zvláště v době, kdy handlingové firmy bojují s nedostatkem lidí.

Příliš mnoho cestujících využívá možnost vzít si na palubu zdarma dvě zavazadla. V kombinaci s vysokiu obsazeností letů to znamená, že v kabině letadla pro ně není dostatek prostoru a dochází ke vzniku zpoždění,“ vysvětlil Ryanair v tiskové zprávě.

Ryanair umožní vzít dvě zavazadla na palubu jen cestujícím, kteří si koupí přednostní nástup do letadla. Jedno zavazadlo zdarma na palubu může být jen malé, rozhodně ne kufr na kolečkách. Zavazadla se budou odevzdávat před nástupem do letadla. Přednostní nástup do letadla stojí 5 euro. Firma umožňuje si přednostní nástup se zavazadlem na palubu koupit až 30 minut před odletem přes mobilní aplikaci.

Současně Ryanair zvýšil limity pro odbavené zavazadlo z 15 na 20 kilogramů a mírně poplatky za tato zavazadla snížil.

Aerolinky čím dál častěji řeší, jak na přepravě zavazadel vydělat. Zpoplatnění odbavených zavazadel přineslo zrovnoprávnění cestujících, že platí jen za to, co skutečně potřebují. Současně je ale naučilo cestovat nalehko. Model zpoplatněných zavazadel už plně dorazil i do dálkové dopravy, zavádí ho například i klasické aerolinie, jako Delta Air Lines.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza

Takže větší kabinové budu jakoby odbavovat u přepážky … takže si můžu do něj zabalit věci které jsou běžně vyloučeny z přepravy v kabině letadla ?

Honza

Takže se neodbavuje jak je běžné, ale až u Gate. :-/

Petr

S Rainierem už před dovolenou na vlastní pěst nepoletíme, abych se nemusel strachovat, že nám let na poslední chvíli např. pro nedostatek pilotů zruší a tímto některé lidi s ním cestovat jen víc odradí.

Pavel

A proč? 400 € za osobu je celkem slušná kompenzace.

Petr

Asi jsem to nepochopil. Když budu mít jedno malé zavazadlo, tak se nic nemění, ne? A je stále zdarma.

W.

Mají definované dva rozměry kabinových. To větší (ale stále „neodbavené“) vám seberou u brány a na palubě budete mít možnost mít jen to úplně malé. A z toho pak vyplývá ta nutnost čekání u pásu v příletové hale.

Desper

Mě přijde, že musí mít tu menší z těch dvou velikostí. Jinak poplatek nebo dolů