Letecké společnosti Letectví

Krušné časy aerolinek. Lufthansa uzemní dvě třetiny letadel, Norwegian žádá vládu o pomoc

Airbus A320neo. Foto: Lufthansa
Airbus A320neo. Foto: Lufthansa

Německá letecká společnost Lufthansa nechá v příštích dnech na zemi nejméně dvě třetiny ze svých 800 letadel. Podle šéfa firmy Carstena Spohra navíc zvažuje, že s ohledem na situaci kolem nového koronaviru na přechodnou dobu částečně přeruší provoz. Podle informací týdeníku Der Spiegel by firma mohla škrtnout až 80 procent letů. Spohr ale zatím nepotvrdil dřívější informaci listu Handelsblatt, že se Lufthansa chystá zažádat stát o finanční pomoc. Ve státní pomoc naopak doufá norská Norwegian Air, uvedl dnes její šéf Jacob Schram.

Cestovní omezení a klesající poptávka po létání způsobená obavami z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, tvrdě doléhají na hospodaření leteckých firem po celém světě. Bojují s ním propouštěním, zmrazením náborů nových zaměstnanců, nabídkami předčasných odchodů do důchodu nebo neplaceným volnem.

Lufthansa i Norwegian Air potřebují zvýšit likviditu. Schram na dnešní tiskové konferenci uvedl, že je optimistou, pokud jde o pomoc státu, a předpokládá, že norská vláda mu vyjde vstříc. Norwegian Air dnes sdělila, že kvůli dopadům šíření nového koronaviru přechodně propustí až polovinu ze svých 11.000 zaměstnanců.

Podle Handelsblattu by bylo pozoruhodné, kdyby se o státní pomoc ucházela právě Lufthansa. Management největší evropské letecké společnosti totiž proslul jako zastánce volné soutěže a státní pomoc leteckým firmám vždy odsuzoval. Toto ale zřejmě není případ, kdy by se firma dostala do potíží kvůli chybám v řízení, píše list.

ČTK

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Jezbera

Na druhou stranu má toto něco do sebe. Ušetří se ohromné množství energie a zároveň dojde k výraznému vyčištění vzduchu zejména nad Evropou a severním Atlantikem. Nebojte, až bude hotovo, tzv. vlajkoví dopravci dostanou kompenzace a život pojede dál. Nicméně ekonomická krize ke smazání obřích dluhů a reformátování světa pořád nechtěla přijít, tak ti, kteří spravují naši planetu připravili tento Coronavirus, aby tu krizi vyvolali.

ONI totiž používají model krizového řízení. Tzn. nejdříve vyvolají krizi, spadnou akcie, život se téměř zastaví, pak nabídnou řešení, ale pouze těm, kteří s NIMI budou spolupracovat. A s každou krizí roste JEJICH moc.

munro

Kdo jsou ONI? Ilumináti? Židozednáři? Číňani? Gréta? Putin? Kalousek?

Já chci taky být ONI 😀

Karel Jezbera

Kdo má konceptuální gramotnost a ví jak fungují procesy vyššího řízení, tak ví. Víc k tomu nemám co říci.

MildaIV

Samozřejmě čínský židozednář a iluminát Kalousek 🙂

dialix

Je to srandovní… „ONI, kteří spravují naši planetu,…“ Ale žádný z těch, kteří šíří tuto teorii ti neodpoví, kdo to vlastně jsou ti ONI. Ale všichni vždycky reagují stejně. Něco jako tady kolega – „kdo má konceptuální gramotnost, tak ví“.
Škoda, že to není schopen vysvětlit nám, co tyto mimořádné schopnosti nemáme. 😀

Karel Jezbera

Konceptuální gramotnost znamená, že musíte být schopni vnímat a posuzovat situaci z pohledu mocenských hráčů.