Lidé

Kremlík výpovědní dobu mít nebude, úřad přehodnotil svůj postup

Vladimír Kremlík představuje elektronickou dálniční známku. I na jejím provozu by se měl Cendis podílet. Foto: twitterový účet Vladimíra Kremlíka
Vladimír Kremlík představuje elektronickou dálniční známku. I na jejím provozu by se měl Cendis podílet. Foto: twitterový účet Vladimíra Kremlíka

Ministerstvo dopravy přehodnotilo postavení odvolaného ministra Vladimíra Kremlíka a nakonec pro něj neuplatní dvouměsíční výpovědní dobu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva František Jemelka. Kremlík tak na ministerstvu skončí okamžitě. Původně měl podle úřadu ministrovi jmenováním vzniknout pracovní poměr, úřad vůči Kremlíkovi postupoval podle pravidel pro výpověď ze zákoníku práce. Nyní bude uplatňovat pravidla určená pro představitele státní moci, Kremlík dostane pouze odchodné.

Ministerstvo dopravy podle mluvčího původně vycházelo z toho, že ministr je vedoucí organizační složky státu a považuje se za vedoucího zaměstnance ministerstva podle zákoníku práce. Tedy že mimo ústavní funkci vzniká pracovní poměr jmenováním. To znamenalo, že Kremlíkovi po jeho lednovém odvolání zaslalo výpověď, která zahrnovala i klasickou dvouměsíční výpovědní dobu. Odvolaný ministr by tak měl nárok na dva měsíční platy a navíc ještě odchodné. Kremlíka přitom ministerstvo dosud vedlo jako zaměstnance tzv. na překážkách, tedy jemuž není schopno najít zařazení odpovídající jeho dosavadní pozici.

Ministerstvo dopravy po konzultaci s ministerstvem práce a sociálních věcí svůj postup přehodnotilo. Bývalému ministrovi bude tak vyplacen lednový plat a po třech měsících jeden plat odchodného, tedy pouze to, na co má nárok z titulu funkce ministra,“ uvedl dnes mluvčí ministerstva František Jemelka. Resort tak nyní bude postupovat podle zákona o platu představitelů státní moci.

Mluvčí upozornil, že dosud žádná částka z původně plánované výpovědní doby nebyla Kremlíkovi vyplacena.

V minulosti podle Jemelky tuto situaci ministerstvo řešit nemuselo, protože odcházející ministři přistoupili na dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru. Kremlík ji však nepřijal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i současný ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v minulých týdnech připustili, že Kremlík by mohl na ministerstvu v práci pokračovat, vyloučili ovšem pozice náměstka nebo politického náměstka. Tento týden Havlíček ČTK řekl, že zatím případnou spolupráci s Kremlíkem neřeší a pouze od něho přebírá agendu.

Premiér navrhl Kremlíkovo odvolání z čela ministerstva dopravy 20. ledna. Podle Babiše manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na informační systém k dálničním známkám. Kremlíkovým nástupcem se stal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který oba úřady vede současně. Nový ministr problémovou zakázku zrušil.

ČTK

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Turnovec

No jo, chudák, vždyť prý splácí tři hypotéky…

Generální mandatář

Jew mi pana ministra líto. Byl to dobrý ministr, bohužel se ale znelíbil.

Friefa

Mel vyhodit cocka matla a kroupu. Naiva a tak mu zakrutili krkem

Petr Čížek

A to jako proč?

Michellini

myslíš že Pan Čoček a kroupa jsou morální lidé? a pracovití?

Luděk S.

A už je líp?

octupus

At uz odsmrdi… Poslouchal spatne lidi: Babisova poradce Ungermanna, Cocka, Sosnu a Zemanovy delal ponysleni s kanalem. Pryc s nim do propadliště dejin.

Luděk S.

Ještě aby neposlouchal! No, vlastně neposlechl. Tak šel.

Martin1

Aneb řídit stát jako firmu. Pokolikáté už? Odvolávám, co jsem odvolal je proti tomu rozhodování současného kabinetu slabej odvárek…

Vít Jůza

Nevím, a nebudu hledat, jak je to zrovna v dnešní versi zákonů, ale logické je, aby poměry vznikající volbou nebo jmenováním končily uplynutím doby, odvoláním, nebo jiným zákonným důvodem skončení mandátu … a je-li to snad v dnešní versi zákonů dle jejich doslovného znění jinak, je to prostě chyba.

BND30

On je tam rozdíl, jestli stávajícího zaměstnance zvolí/jmenují na vyšší pozici. Pak odvoláním nebo skončením funkčního období se tento vrací na svoji původní pozici ze původních podmínek a když ta pozice není k dispozici (mezitím byla zrušena, přeobsazena), pak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele a do zajištění nového místa běží takovému zaměstnanci průměrný plat a je tzv. na překážkách na straně zaměstnavatele. Tato situace je i důvod k zrušení pracovního poměru výpovědí, kde je zákonná výpovědní doba a odstupné, pokud s dotyčným neuzavřou dohodu o skončení pracovního poměru, kde si tohle pořeší. Ministr je ústavní činitel, ten není… Číst vice »

Petr Nick

Ještě přijdou s tím, že to dělal na DPČ.. komedie

Partneři


Czechtoll

pst
podcast