Král, šlechtic i zpěvačka. Nové budějovické trolejbusy dostaly jména, dopravce převzal prvních 14

"Svůj" trolejbus bude mít v Budějovicích i místní rodačka Marta Kubišová, jejíž dědeček ve městě řídil tramvaj.
Dopravní podnik města České Budějovice (DPMCB) dnes slavnostně převzal prvních 14 nových trolejbusů Škoda 33Tr. Jde o první sérii z celkem 35 těchto kloubových vozidel s baterií, jejichž dodávka se završí v polovině příštího roku. Čtyři vozidla mají být dodána ještě letos v září.
Dopravní podnik za 35 trolejbusů zaplatí Škodě Group 686 milionů korun, což představuje vůbec největší zakázku v českobudějovické MHD. Téměř 398 milionů pokryjí evropské fondy.
Nové trolejbusy v Budějovicích nahradí starší modely Škoda 15Tr a 15TrM z let 1990 až 2003. Budějovická městská hromadná doprava tak bude kompletně bezbariérová. „Cestující na vozíku už nebudou muset v jízdních řádech hledat vhodné spoje, každý spoj MHD bude snadno přístupný,“ doplnil šéf DPMCB Slavoj Dolejš.
Po dodání všech 35 nových vozidel bude v Českých Budějovicích jezdit 50 bateriových trolejbusů, tedy přes 80 procent flotily. Dosud podnik jízdy na baterie využíval pouze ke služebním jízdám a přesunům vozidel, od května ale hodlá zavést první trolejbusovou linku s úsekem bez trolejí.
„Lokálně bezemisní provoz jsme v našich podmínkách schopni zajistit pouze elektrickými vozidly. Trolejbusy nám poskytují veškeré výhody, co se možné kapacity i dojezdu týče, napojení na trakční síť umožňuje jejich takřka nepřetržitý provoz bez nároků na vybudování nabíjecích míst a plánování dobíjecích přestávek, což jsou stále ještě faktory, které značně limitují zařazení elektrobusů na většinu linek MHD,“ řekl Dolejš.
Novinkou je v Budějovicích také pojmenování trolejbusů. Městem tak bude jezdit například Přemysl (po zakladateli města králi Přemyslu Otakaru II.), Hirzo (po dvořanu Přemysla Otakara II. a prvním lokátoru města Hirzu z Klingenbergu) nebo Marta (po českobudějovické rodačce Martě Kubišové, jejíž dědeček ve městě řídil tramvaj).
Pojmenováním Ondrášek zase dopravní podnik plní přání jednoho z řidičů, jehož syn – velký fanda do trolejbusů – podlehl těžké nemoci.
Pojmenování nových českobudějovických trolejbusů (Pramen: DPMCB)
412 Ondrášek – Na památku Ondráška, který miloval svět trolejbusů
413 Budivoj – Podle Budivoje ze Železnice, šlechtici, po kterém se nazývá původní ves Budivojovice
414 Čéč – podle jihočeského velmože Čéče z Budivojovic. Na pozemcích jeho rodné vsi vznikly České Budějovice
415 Přemysl – podle zakladatele Českých Budějovic, českého krále Přemysla Otakara II.
416 Hirzo – podle lokátora města Hirza z Klingenbergu, který dal tvar českobudějovickému čtvercovému náměstí
417 Adalbert – podle Vojtěcha Adalberta Lanny, významného obchodníka, průmyslníka a stavitele, českobudějovického rodáka
418 Jindřich – podle Jindřicha Libraria, blízkého člověka krále Přemysla Otakara II., spoluzakladatele dominikánského kláštera v Českých Budějovicích
419 Vladimír – na památku zesnulého šéfa trolejbusové vozovny
420 Jan – podle Jana Valeriána Jirsíka, zakladatele českojazyčného školství v Českých Budějovicích
421 Andy – na památku řidiče DPMCB, který zemřel po těžké nemoci
422 Lída – podle Ludmily Polesné, přebornice ve vodním slalomu, nositelky 19 medailí z mistrovství světa, která v ČB trénovala a jejíž jméno nese i místní vodácký areál
423 Ema – podle Emy Destinnové, světoznámé operní pěvkyně, která zemřela v Českých Budějovicích
424 Marta – podle českobudějovické rodačky, zpěvačky a signatářky Charty 77 Marty Kubišové. Její dědeček v Českých Budějovicích řídil tramvaj
425 Libuše – podle české herečky Libuše Havelkové, českobudějovické rodačky