Infrastruktura Silnice

Krajští silničáři si příští rok polepší ve mzdách o deset procent

Základna silničářů, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Základna silničářů, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Doprava si může odškrtnout další kolektivní vyjednávání. Odborový svaz pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství (OS DOSIA) podepsal kolektivní smlouvu se Svazem dopravy. Jde o kolektivní smlouvu vyššího typu, která zavazuje zaměstnavatele sdružené v Sekci silničního hospodářství Svazu dopravu, tedy především krajské Správy a údržby silnic (SÚS).

Ty mají dvojí formu: kraje je zřizují buď jako obchodní firmy nebo příspěvkové organizace. Dvě jsou proto i kolektivní smlouvy. „Vyjednávání z pohledu zaměstnanců bylo velice úspěšné a máme hned několik dobrých zpráv. Ty se týkají například navýšení platů a mezd, délky trvání dovolené i výše odstupného,“ uvedl předseda OS DOSIA Jan Rejský.

Desetiprocentní navýšení mezd v příspěvkových organizacích vychází z nařízení vlády. Na stejném navýšení se obě strany dohodly i u obchodních organizací, kde žádný předpis neexistuje. U obou smluv bylo také sjednáno odstupné ve výši až šestinásobku mzdy podle počtu odpracovaných let a nárok na pět týdnů dovolené. „V podnikových smlouvách si pak zaměstnanci samozřejmě můžou vyjednat ještě více,“ doplnil Rejský.

Smlouva je podepsána na rok a týká se 7500 zaměstnanců. Smlouva se netýká soukromých firem činných v údržbě silnic a dálnic.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vít Jůza

„Na stejném navýšení se obě strany dohodly i u obchodních organizací, kde žádný předpis neexistuje.“ – Myslím, že existuje, že se i na ně vztahuje minimální mzda a od ní se odvíjející mzdové tarify podle náročnosti práce.