Nová mobilita Železnice Železniční průmysl

Konference CZ LOKO bude online, zaměří se na „zelenou Evropu“. Vystoupí na ní šéfové Správy železnic, ČD Cargo i Drážního úřadu

Model nové lokomotivy DualShunter 2000, kterou si objednal italský dopravce Mercitalia Rail. Pramen: CZ LOKO
Model nové lokomotivy DualShunter 2000, kterou si objednal italský dopravce Mercitalia Rail. Pramen: CZ LOKO
CZ LOKO nedávno podepsalo smlouvu s italským dopravcem Mercitalia Rail na dodávku dvou DualShunterů 2000, jejichž pohon tvoří kombinace elektrické trakce a spalovacího motoru.

Po loňské premiéře se 27. května uskuteční druhá Technická konference CZ LOKO. Vzhledem k epidemiologickým opatřením se uskuteční v online přenosu na webu czloko.cz/online-konference-2021 od 9 hodin. Vystoupí na ní Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic, Tomáš Tóth, předseda představenstva ČD Cargo, Jiří Kolář, ředitel Drážního úřadu a Josef Gulyás, místopředseda představenstva a generální ředitel CZ LOKO.

Vedle aktuálních dopadů koronavirové pandemie na českou železnici bude hlavním tématem ekologizace železniční dopravy a budoucnost železnice obecně. CZ LOKO zde navíc představí projekt virtuální reality Virtual depo.

Hovořit se bude o přípravě Správy železnic na „zelenou Evropu,“ o výhledu elektrifikace a přepínání stejnosměrné sítě na střídavou nebo o zavádění zabezpečovače ETCS. Další panely se budou věnovat přípravě dopravců na tyto změny a jejich požadavkům na výrobce kolejových vozidel nebo vztahu Drážního úřadu a Evropského drážního úřadu a jeho postavení v celém systému železniční dopravy.

 „Ekologizace železnice a snižování uhlíkové stopy je velké evropské téma. Chceme ukázat současné trendy v konstrukci a ‚zelených‘ technologiích, kde patříme mezi lídry,“ říká Josef Gulyás.

CZ LOKO investuje miliony korun do vývoje nových druhů pohonů lokomotiv a nedávno podepsalo smlouvu s italským dopravcem Mercitalia Rail na dodávku dvou DualShunterů 2000, jejichž pohon tvoří kombinace elektrické trakce a spalovacího motoru.

Hlavní řečníci odborné konference, jejímž moderátorem je Ondřej Kubala (jinak též redaktor webu Zdopravy.cz), se sejdou ve vysílacím studiu v Pardubicích. Dotazy jim mohou klást zaregistrovaní účastníci, přenos je přístupný všem zájemcům.

„Přestože koronavirová doba s sebou stále nese řadu omezení, nechtěli jsme loni zahájenou platformu odborné konference přerušit. Život se ani v této složité době nezastavil a i proto se stále díváme do budoucna,“ dodal Josef Gulyás.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda

měli by spíš začít s projekty, než s řečmi co a jak

qěcy

Jsem zvědav na provoz. Snad se nějaké reference z Itálie dozvíme. Fandím každé firmě snažící se vyrábět něco pořádného a to komplet, včetně projekce a zejména prodeje marketinku a servisu (případně i dalších služeb). Takové firmy potřebujeme především – kvalitní produkty dodávané na trh kompletně a komplexně.

Tom

Tak takovou lokomotivu bych v barvách ČD Cargo viděl rád. 👍🏻 Ten jeden pantograf je zajímavý. Nicméně se nemůžu ubránit pocitu, že to ve mě vzhledově evokuje hmyz. 😄

K.S.

Mě to evokuje žehličku 2.0

czhunter

Ono CZ Loko ukazuej vizualizace tohoto designu už roky, ale reálné výrobky se tomu tak úplně neblíží.