Nákladní doprava Silniční nákladní doprava

Konec testování řidičů kamionů na hranicích s Německem. Němci uvolní od víkendu tranzit

Dálnice D5 u Rozvadova. Foto: ŘSD
Dálnice D5 u Rozvadova. Foto: ŘSD
Otázka pendlerů zatím nebyla vyjasněna, cestovní ruch zůstává omezen.

Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolní pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělilo ministerstvo zahraničních věcí. Upozornilo, že rozvolnění se dotkne zejména nákladní dopravy, nyní povinné testování způsobovalo na hranicích velké komplikace. Turismus ale i nadále možný nebude, nezbytné cesty do Německa budou dál podmíněné jak negativním testem, tak nástupem do karantény. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) večer ve Sněmovně řekl, že řidiči kamionů budou od stejného termínu moci vstupovat i z Německa do ČR bez testu.

Rozvolnění nastává poté, co Německo dnes oznámilo, že vyřazuje Českou republiku, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko s účinností od neděle 28. března ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem, byla republika od 14. února. Nyní bude Německo nahlížet na Česko jako na oblast s vysokou mírou infekce.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) připomněl, že povinné testování řidičů kamionů způsobovalo velké komplikace. „Viděli jsme kolony stovek kamionů na hranicích, v zimě museli na testování či hraniční kontrolu čekat hodiny. Opakovaně jsme proti tomu protestovali, podpořily nás i další státy. Zrušení této podmínky proto přinese větší plynulost přeshraniční dopravy nejen v Česku, ale po celé Evropě,“ komentoval rozvolnění Petříček.

Bude možno, aby například řidiči kamionů vstupovali do Spolkové republiky Německo bez testu. Ke stejnému dni, kdy toto opatření zruší Spolková republika Německo, bude zrušeno pro řidiče kamionů i na vstupu do České republiky,“ řekl večer Blatný.

Průjezd Německem bez testu bude možný i pro osobní dopravu. Zároveň ale podle ministerstva platí, že při průjezdu Německem je nutné splnit podmínky vstupu do cílové země, nejčastěji jde o negativní test. „Tranzit bez nutnosti předložení testu se vztahuje i na cesty na německá letiště. Naopak při příletu do Německa musí mít cestovatel negativní test už před nástupem do letadla,“ uvedl tiskový odbor.

V jiných případech povinnost předložit negativní test při vstupu do Německa přetrvá. Test nesmí být starší více než 48 hodin. Poté je třeba nastoupit desetidenní karanténu, kterou lze ukončit nejdříve pátý den negativním testem. Cestující mají také povinnost se zaregistrovat v elektronickém formuláři.

V souvislosti se změnou německých pravidel nebyla podle ministerstva zatím vyjasněna otázka pendlerů. „Dá se ale předpokládat, že obě sousední spolkové země, Sasko a Bavorsko, budou chtít podobně jako začátkem roku zavést vlastní výjimky pro uplatňování karantény,“ míní resort.

Nyní Sasko s Bavorskem umožňují dojíždět za prací těm pendlerům, kteří jsou považováni za nezbytné. Týká se to především zdravotníků, energetiků či pracovníků v telekomunikačním sektoru. Sasko přistupuje k přeshraničním pracovníkům volněji a vstup umožňuje všem, které zaměstnavatel označí za nepostradatelné. I tak ale konečný souhlas dávají okresní úřady.

ČTK

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Oldřich Sládek

No, já bych ještě nadšení brzdil… Situaci ověřujeme.

Oldřich Sládek

Uvolnění je kosmetické. Pro pracovníky v mezinárodní dopravě zůstává nadále povinnost registrace a také povinnost prokázat se negativním testem, pokud řidič strávil v této oblasti více než 72h, pokud méně, povinnost testu odpadá. V zásadě se pro pracovníky členů ŽESNAD.CZ nic nemění a musí se testovat dál a také se musí naši strojvedoucí (vozmistři) prokazovat i nadále certifikátem, protože prostě žijí v ČR nebo SR a jezdí do Německa. Povinnost odpadá v podstatě pro naše strojvedoucí , co žijí nebo bydlí v Německu. Nebo ti, kteří naším územím jen tranzituji do Německa a nejsou ze Slovenské republiky. K hraničním kontrolám… Číst vice »

Šejdr

V reakci na uvolnění tranzitu přes Německo obnovuje Nobless Line od 1. 4. noční linku do Švýcarska.

Jiří Kocurek

Bylo by zajímavé zjistit, kolik řidičů otestovali za celé období a jaké procento bylo pozitivních.

Michal80

To by mě taky zajímalo. Počítám do 10% více ne.

Lumpy

Tak to chce trosku dolu bude to 0,3-0,5%
A pani v nemecku zjistily ze poskozeni jejich ekonomiky je tak velke ze to jinak nejde

Jaaa

Bude to něco kolem 1 % (tak do 2%), taková je obvyklá průměrná míra zrovna aktivnich nezjištěných případů v obecné populaci. Uvědomte si, že nakažení se cyklicky posouvají každý týden.

Jiří Kocurek

Cyklus? Kolik testů se provádí v neděli a kolik uprostřed týdne. V neděli mnohem míň. Takže se s tím sveze i počet pozitivně vyhodnocených a v neděli jich bude znatelně méně.
A výsledky se z laboratoří posílají s nějakým spožděním, proto graf za pondělí ukazuje méně než za úterý a středu. V pondělním sloupci je ještě vidět neděle.

Ale je to jen můj názor. Žádný cyklus šíření covidu nemá.

Zdeněk

0.11 procent pozitivních řidičů