Konec povinného přimíchávání biosložky tankování nezlevní, přiznal ministr

Čerpací stanice Benzina. Foto: BenzinaČerpací stanice Benzina. Foto: Benzina

Vláda na tiskové konferenci po svém jednání mluvila o úspoře až dvě koruny na litr.

Distributoři pohonných hmot nebudou muset podle dnešního rozhodnutí vlády dál přimíchávat takzvanou biosložku. Vláda opatření prezentuje jako jeden z kroků proti zdražování pohonných hmot. V praxi ale ceny nesníží, připustil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Z našich cenových analýz ale plyne, že bezprostřední vliv na cenu by byl nulový. Biosložku v palivech by ale bylo nutné okamžitě nahradit – u nafty by šlo o 6 procent – a to by vedlo k dalšímu tlaku na růst cen,“ uvedl Síkela na Twitteru. Podle něj ale pro návrh hlasoval kvůli tomu, že ceny řepky rychle rostou.

Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl na tiskové konferenci, že zrušení povinnosti přimíchávání biosložky povede ke zlevnění pohonných hmot o zhruba dvě koruny na litr. Krok vlády vyvolává ale i další otázky.  Není přitom ani jasné, zda distributoři sami od sebe začnou prodávat naftu a benzín bez biosložky, týká se jich povinnost snižovat emise CO2, které bez kapalin rostlinného či živočišného původu nemohou dosáhnout. „Když jsme se na to po rozhodnutí vlády ptali našeho dodavatele nafty, řekl nám, že má stejně celoroční smlouvy na biosložku a jen tak ze dne na den nemůže s přimícháváním přestat,“ popsal deníku Zdopravy.cz šéf jednoho z největších dopravců v zemi.

Přimíchávání biosložek do pohonných hmot je v Česku povinné pro naftu od roku 2007, od roku 2009 pro benzin. Nafta musí obsahovat nejméně 6 % biosložky, benzin 4,1 %. Největším výrobcem biopaliv v Česku je podle ČTK lovosická firma Preol, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Spolu s dalším podnikem z holdingu Agrofert, společností Primagra z Milína na Příbramsku, má na dodávkách biosložek pro státního distributora paliv Čepro dlouhodobě zhruba poloviční podíl. Významným dodavatel biosložek je i firma P3CHEM se sídlem v Líbeznici u Prahy, která však biopaliva nevyrábí, ale importuje do Česka z ciziny.

Tagy biosložka ceny PHM
126 komentářů