umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví

Konec potíží s motory Pratt & Whitney na A320neo. Firma ohlásila, že našla příčinu problémů

Montáž motoru PW1100G-JM. Foto: Pratt & Whitney
Montáž motoru PW1100G-JM. Foto: Pratt & Whitney

Americký výrobce motorů Pratt & Whitney zjistil důvody závad na svých motorech PW1100G-JM, které způsobily odstavení některých letadel Airbus A320neo a pozastavení výroby. Dodávka nových airbusů by se proto mohla znovu brzy rozběhnout.

Pratt & Whitney oznámil posun v tiskové zprávě. Problém se týkal těsnění ve vysokotlakém kompresoru motoru, který vedl k výskytu závad a následné odstavení letadel. Aerolinky odstavily celkem 20 letadel, Airbus pozastavil dodání 11 strojů.

Řešení je založeno na návrhu, se kterým má společnost dostatečné zkušenosti. Toto řešení získalo všechna potřebná povolení,“ uvedla firma v prohlášení. Motory s touto změnou začne firma dodávat na začátku března. Firma oznámila, že bude dál spolupracovat s Airbusem na minimalizaci vlivů na aerolinky kvůli závadě motorů.

Kvůli několika incidentům zejména během vzletové fáze vydala na začátku února varování Evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA a zakázala provoz dotčených letounů přes oceány nebo pusté oblasti. Airbus se rozhodl proto dodávky nových letadel do vyřešení problémů zastavit.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MildaIV

Problém byl zpúsoben poslední modifikací, která měla opravit jiný problém. Řešení spočívá v tom, že se P&W prozatím vrátí k předchozí výrobní verzi bez této opravy. Až se jim podaří ten púvodní problém vyřešit pořádně, tak vydají novou verzi. Upřímě řečeno, lituji akcionáře P&W. Na druhou stranu si za to múžou sami, o špatné firemní kultuře se ví už hodně dlouho.