egoe-plus
Letecké společnosti Letectví Lidé

Konec po 35 letech. Šéf Emirates Tim Clark skončí v červnu příštího roku

Tim Clark (vlevo), šéf Emirates. Foto: Emirates
Tim Clark (vlevo), šéf Emirates. Foto: Emirates

Světové letectví přijde o jednu z nejvýraznějších postav a nejdéle sloužících šéfů aerolinek. Tim Clark, který třicet let vede leteckou společnost Emirates, příští rok v červnu skončí ve funkci prezidenta aerolinek a odejde do důchodu.

Konec oznámil předseda představenstva Emirates Ahmed bin Saeed Al Maktoum v dopise zaměstnancům aerolinek. Zprávu jako první přinesl dubajský server The National.

Clarkovi bylo letos v listopadu 70, s dopravcem bude dál spolupracovat jako konzultant. Tim Clark nastoupil k Emirates v roce 1985, po pěti letech se stal šéfem, od roku 2003 je prezidentem aerolinek.

Emirates se za jeho řízení staly jednou z největších aerolinek na světě a také jedním z klíčových zákazníků Airbusu a Boeingu. Emirates se staly například bezkonkurenčně největším zákazníkem pro model Airbus A380. Z Dubaje se stal i díky Emirates jedno z klíčových letišť na mapě světa. Od roku 2010 létají Emirates i do Prahy.

Je to konec jedné éry. Je skutečným vizionářem. Bez něj by nebyly Emirates tak úspěšnými aerolinkami. Děkovat by mu měli i výrobci letadel, které tlačil k tomu, aby vyráběli lepší a efektivnější letadla,“ řekl pro server The National letecký konzultant John Strickland. Do Emirates přišel s praxí z Gulf Air a British Caledonian. Emirates mají aktuálně 270 letadel a linky do 159 destinací.

Clark skončí poté, co Emirates prošly v posledních letech velkými proměnami. Firma musela bojovat s oslabením poptávky, současně firma oznámila další objednávky na nová letadla. Nově Emirates zařadí do flotily Airbusy A350 a Boeingy 787. Na rozdíl od jiných dopravců z Perského zálivu jsou Emirates dlouhodobě v zisku. V roce 2014 byl Clark povýšen do rytířského stavu.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hen ten oný

Jestlipak nafasovat padák.

Jen tak

a co je Tobe do toho?

Šášula

Teď to převezme pan Kultura strachu Al-Redha a to se budou mít všichni krásně. Jako by nestačilo jak to tam vířil doteď.

vetchý stařík

Má rozum a soudnost: v 70 letech už má nárok na klidnější osobní život a zasloužený odpočinek se svými blízkými, zejména pokud toho dokázal tolik, co naznačuje text – navíc firma asi má zájem o další externí spolupráci s ním (což třeba u nás úplně časté nebývá), takže z tempa stejně tak docela a rychle nevypadne. Budiž mu to přáno, zdaleka ne všichni mají takovou příležitost a štěstí, že mohou odejít se štítem a ne na něm.

Nekdo

Je videt, ze ani ldyz ma nekdo nekonecne penez pod zadkem, tak nema patent na rozum. Dobrou praci pan Clark odvedl. Nicmene ja stejne polostatnimi a nelegalne dotovanymi aerolinkami letat nebudu.

JarynJarin

Tak snad je to nepoloži

Martin V.

Tak to se hlavně vyhýbejte Alitalii. 🙂

Jen tak

tak hlavne, ze to vime 🙂

RHood

Tak doufám, že když budeš končit ty a budeš odcházet do důchodu, tak o tom tady budou psát.
Veselé vánoce.

sledovatel webu

A co (slušného) by o takovém prudiči měli napsat? Stojí snad za ten čas, který by tomu redakce měla věnovat?

Japako

No to asi neusnou, ze s nima Někdo nepoleti!

dvojiteF

😀