Komory na horní Vltavě budou v provozu denně, budějovický přístav prudce zdražil

Zdvihací most nad vjezdem do českobudějovického přístavu České Vrbné Autor: Zdopravy.czZdvihací most nad vjezdem do českobudějovického přístavu České Vrbné Autor: Zdopravy.cz

Dnes odstartovaná sezona na nové vodní cestě mezi Českými Budějovicemi a Orlíkem přinese zlepšení služeb plavidlům a jejich vůdcům. Povodí

Dnes odstartovaná sezona na nové vodní cestě mezi Českými Budějovicemi a Orlíkem přinese zlepšení služeb plavidlům a jejich vůdcům. Povodí Vltavy totiž výrazně rozšiřuje provozní dobu pěti plavebních komor na cestě. Zdymadla budou v sezoně od května do konce září otevřena denně, a to od osmi ráno do sedmi večer s hodinovou polední přestávkou (12:00 – 13:00). Výjimkou je neděle, kdy provoz skončí už v 17:00. Vyplývá to z předpisu Státní plavební správy.

To je ve srovnání s minulou sezonou zásadní zlepšení, loni byla zdymadla v pondělí, ve středu a ve čtvrtek bez obsluhy. Proplavení bylo sice možné dvě hodiny předem objednat, muselo se ale uskutečnit před třetí hodinou odpolední.

Parník na Hněvkovické přehradě.
Autor: Jan Šindelář/Zdopravy.czZdymadlo České Vrbné na Vltavě, foto: Zdopravy.czZdymadlo Hluboká nad Vltavou, foto: Zdopravy.czPlavební komora na Hněvkovické přehradě je druhá nejvyšší v republice. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLodě, Týn nad Vltavou.
Autor: Zdopravy.czZdvihací most nad vjezdem do českobudějovického přístavu České Vrbné
Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářVltavská cesta v Budějovicích zatím končí v úžině pod Dlouhým mostem (původní stav).
Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLoď v přístavu Hluboká nad Vltavou.
Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářHněvkovická přehrada s dolní rejdou plavební komory. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářTorzo vorařské obce Purkarec u Hněvkovické nádrže už přístaviště má. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Rozšíření provozní doby plavebních komor ale není jedinou novinkou z hornovltavské vodní cesty, která byla po deseti letech výstavby a dvou investovaných miliardách dokončena teprve před rokem. Druhá novinka majitele lodí už tolik nepotěší. Povodí násobně zvýšilo ceny stání v českobudějovickém přístavu České Vrbné. Zatímco v minulých letech vyšel měsíc na 700 korun, letos je to 1800 korun. Tím se přístav ve správě Povodí Vltavy dostává na téměř stejnou cenovou úroveň jako nedaleká marína v Hluboké nad Vltavou (1950 korun měsíčně). Tu spravuje na základě smlouvy s Ředitelstvím vodních cest soukromá firma.

„Cena stání je koncipována tak, aby při plném obsazení přístavu po celou plavební sezonu byla reálná návratnost nákladů spojených se zajištěním provozu přístavu,“ sdělil vedoucí budějovického střediska Povodí Martin Kaiser. Podle něj ceny v uplynulých sezonách byly koncipované jako startovací s cílem podpořit rozvoj plavby na nově otevřené vodní cestě. „Vzhledem k současnému zájmu o rezervace jsem přesvědčení, že i pro širokou veřejnost jsou tyto ceny nadále dostupné,“ dodal Kaiser.

Strašákem vltavské cesty nicméně zůstává nedostatek vody, který loni vedl k uzavření plavební komory Kořensko pod Týnem nad Vltavou. Tím byla cesta mezi Budějovicemi a Orlíkem přerušena. Výrazným nedostatkem vody trpí Vltava i letos, uzavírka Kořenska je tak znovu velmi reálná.

Plavební komory na horní Vltavě: České Vrbné (České Budějovice), Hluboká nad Vltavou, hráz Hněvkovické nádrže, jez Hněvkovice, Kořensko.

Tagy České Vrbné lodě Povodí Vltavy přístav Řeka turistika Vltava zdymadla
5 komentářů