cargo

Kolona kamionů z přechodu Náchod se protáhla až do Hradce Králové, stojí se i v Bohumíně

Ucpaná dálnice D1 u Bohumína. Pramen: facebook Jakuba UnuckyUcpaná dálnice D1 u Bohumína. Pramen: facebook Jakuba Unucky

Kolona kamionů před hraničním přechodem do Polska v Náchodě se dnes postupně natáhla až do 42 kilometrů vzdáleného Hradce Králové.

Kolona kamionů před hraničním přechodem do Polska v Náchodě se dnes postupně natáhla až do 42 kilometrů vzdáleného Hradce Králové. Ráno kolona končila v Jaroměři. Policie řidičům radí, aby při cestě do Náchoda místo hlavní silnice číslo 33 využili jiné trasy. Řidiči kamionů by měli raději zvolit přechod v Harrachově. Řekla to mluvčí policie Iva Kormošová. Kolony souvisí s opatřeními v boji proti nákaze COVID-19. Podobně špatná je situace i u Bohumína v Moravskoslezském kraji.

Kolony se před hraničním přechodem začaly tvořit v pondělí ráno, kdy Poláci na přechodu zahájili důkladné kontroly lidí vstupujících do země. „Poláci odbaví přibližně do deseti kamionů za hodinu,“ řekla Kormošová. Přechod v Náchodě zůstal také jediným v Královéhradeckém kraji, kde lze překročit česko-polskou hranici. Ostatní hraniční přechody jsou uzavřené.

V jednadvacetitisícovém Náchodě doprava podle vedení radnice kolabuje. „Kamiony od pondělí stojí přes celé město. Po trase jsme pro řidiče kamionů rozmístili mobilní toalety, situace již byla neúnosná,“ řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

Na trase mezi Hradcem Králové a Náchodem je situace nejhorší mezi Jaroměří a Českou Skalicí, kde je úzká silnice a stojící kamiony tak zcela zablokovaly průjezd směrem na Náchod. Silnice tam byla průjezdná jen ve směru na Hradec Králové.

V Jaroměři se podařilo policii dopravu usměrnit tak, že průjezd městem je bez kamionů. Kamiony policie odstavila již před Jaroměří a na průjezd městem je začala pouštět postupně. Před Jaroměří kamiony dnes odpoledne čekaly v úseku od Černožic.

Další odstávku kamionů policie zřídila na čtyřpruhu v Hradci Králové od kruhové křižovatky u ČKD směrem ke konci dálnice D11.

Přes přechod Náchod – Kudowa Slone míří hlavně kamiony, protože pro přepravu zboží zůstaly hranice otevřené. O půlnoci z neděle na pondělí začal platit zákaz cestování českých občanů kamkoli do zahraničí. Cizinci naopak nesmí do České republiky. Také Polsko zakázalo vstup cizinců do země. Pro vydané restrikce existují výjimky, například pro pendlery, tedy lidi jezdící přes hranice za prací.

Složitá situace je i na trase po D1 přes Bohumín. „Situace na dálnici na Bohumín je velmi složitá. Dokud bude odbavení jednoho kamionu trvat 20 minut, jak tomu je od včerejška, kolona se nemá šanci vůbec rozjet. Prioritní je umožnit sjezd z dálnice osobním autům,“ hlásil v poledne na Facebooku moravskoslezský radní pro dopravu Jakub Unucka. Později doplnil, že se kolona díky policii rozjela.

ČTK + Zdopravy.cz

Tagy dálnice kamiony kolony koronavir Polsko
19 komentářů