Kolem Jizery začnou vznikat další čtyři kilometry Greenway Jizera, propojí Líšný a Železný Brod

Cyklostezka Greenway Jizera u Malé Skály. Foto: GW JizeraCyklostezka Greenway Jizera u Malé Skály. Foto: GW Jizera

Úsek vede náročným terénem, na stavební povolení se čekalo několik let.

Po letech příprav začne v příštích dnech stavba dalšího úseku páteřní cyklostezky Greenway Jizera. Město Železný Brod vysoutěžilo dodavatele stavby úseku z Líšného do Železného Brodu. Zakázku získala společnost CTB.

Do tendru dorazilo osm nabídek, vítězná cena je 77,5 milionu korun. Předpokládaná hodnota byla 71,5 milionu korun. Vyplývá to z informací v registru smluv. „K předání staveniště by mělo dojít tento týden,“ řekl Martin Řehák, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje. Hotovo má být na podzim příštího roku. Město počítá, že ji z velké části zaplatí dotace. Relativně vysoká cena v přepočtu na kilometr je dána především složitým terénem. Musí se budovat opěrné zdi, stabilizovat most nebo postavit lávka přes Zbytský potok. Částečně vede územím, kde dosud není žádná cesta.

Cyklostezka má od loňského roku stavební povolení. Celá povede po levém břehu Jizery. Detailně je popsána na stránkách Železného Brodu. Cesta k budování byla značně složitá, dlouho se městu nedařilo získat povolení kvůli odporu Správy železnic a Povodí Labe. Cyklostezka povede v těsné blízkosti železniční trati a záplavovým územím.

Trasa nové cyklostezky Líšný -Železný Brod. Foto: Městský úřad Železný Brod

Trasa nové cyklostezky Líšný -Železný Brod. Foto: Městský úřad Železný Brod

Greenway Jizera se má stát jednou z páteřních cyklostezek, povede od pramene Jizery na Jizerce až do Káraného k soutoku řeky s Labem. Nový úsek naváže na dříve vybudované části z Turnova do Malé Skály a z Malé Skály do Líšného, které přilákaly do regionu nové návštěvníky. Cyklistům i pěším tak nabídne možnost jízdy údolím Jizery mimo silnici a s minimální interakcí s vozidly. Povrch nové stezky bude zpevněný, nebude na něm asfalt jako mezi Turnovem a Malou Skálou.

Tagy cyklostezka Greenway Jizera Železný Brod Železný Brod - Líšný
16 komentářů