dpp

Kolaps v Aucklandu. Poškozená světla a povodeň zastavily provoz na největším novozélandském letišti

Zatopený terminál v Aucklandu. Foto: Lani Lars / Twitter.comZatopený terminál v Aucklandu. Foto: Lani Lars / Twitter.com

Dálkové lety musely přistát na jiných letištích nebo se vrátit, odkud odstartovaly.

Letiště v Aucklandu dnes muselo zcela zastavit provoz. Důvodem jsou hlavně silné deště, kvůli kterým došlo k zatopení zejména terminálů. Záběry na sociálních sítích ukazují, že v letištních budovách bylo vody po kolena.

Letiště oznámilo, že k obnovení provozu dojde nejdříve v sobotu kolem oběda místního času, tedy 18 hodin po prvním velkém omezení provozu. Vedení letiště vyzvalo lidi, aby se zatím vůbec nesnažili k letišti dostat, i kvůli poškozeným silnicím. Během 24 hodin v Aucklandu naměřili 249 mm srážek (český rekord je 345 mm).

Poslední letadla přistála před 18. hodinou místního času, poté ještě několik letadel odletělo. K omezení letového provozu nedošlo nejprve kvůli dešti. Letadlo Air New Zealand při přistání narazilo do světel na ranveji a poškodilo je. Později došlo k zastavení dopravy kvůli silným dešťům a nemožnosti odbavit cestující.

V případě dálkových letů, které již byly ve vzduchu směr Nový Zéland, došlo k divertu na jiná letiště nebo se posádka rozhodla vrátit zpět. Nejsledovanějším se stal let Emirates z Dubaje do Aucklandu, kdy piloti dostali instrukce k návratu zhruba po šesti hodinách letu. Podobně se vrátil v půlce letu Boeing 787 z Dallasu do Aucklandu zpět do Texasu.

Místní média pak popisují bizarní situaci letu Qantas do Sydney, který měl odletět v 18:15. Lidé už nastoupili do letadla, let byl ale formálně zrušen. Necelé dvě hodiny po půlnoci nechali cestující vystoupit zpět na letiště, které v té době bylo již zaplaveno.

 

Tagy AKL Auckland Nový Zéland
3 komentáře