egoe-plus
Letectví

KLM hrozí oblétání Ruska. Kvůli sporu o přistávání na letišti v Amsterdamu

Boeing 747 společnosti KLM při pojíždění na letišti Schiphol. Foto: Jan Sůra
Boeing 747 společnosti KLM při pojíždění na letišti Schiphol. Foto: Jan Sůra

Letecké společnosti KLM hrozí velké problémy u některých dálkových letů do Asie. Rusko chce nizozemskému dopravci zrušit povolení pro přelety přes svůj vzdušný prostor.

Důvodem je omezení letů pro ruského nákladního dopravce AirBridge Cargo (ABC) na letišti Schiphol v Amsterdamu. Od změny zimního letového řádu přišel dopravce o téměř polovinu slotů a musí létat na okolní letiště. Ruské úřady jako odvetu chtějí od soboty zakázat KLM lety přes Rusko.

O problému informoval jako první nizozemský deník De Telegraaf, v ohrožení je 15% letů. Podle serveru The Loadstar by to prodloužilo lety do Asie o tři až čtyři hodiny.

Ai Bridge Cargo mělo 23 slotů v Amsterdamu, od víkendu jich má jen 13. Důvodem je naplnění kapacity amsterdamského letiště, které zažívá velký růst. V případě naplnění kapacity pak dochází na pravidlo, kdy dopravci přichází o sloty, které plně svoji kapacitu nevyužili. Omezení se týká podle zdrojů The Loadstar i jiných nákladních dopravců.

Agentura Reuters citovala mluvčího ruského ministerstva dopravy, podle kterého KLM a Air Bridge Cargo jednají o kompromisu. KLM by se některých slotů vzdaly. Reuters připomínají, že od sestřelení letadla Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou v roce 2014 vztahy obou zemí značně ochladly, na palubě byli hlavně Nizozemci.

Air Bridge Cargo přesměrovalo velkou část letů do belgického Lutychu, náklad pak vozí do Nizozemska kamiony.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Moravec

Takže ruské komerční aerolinky nevyužívaly kapacitu AMS letiště a to jim vzalo některé sloty, v souladu s uzavřenými smlouvami, a na to reaguje stát Rusko zákazem letadel KLM ve svém vzdušném prostoru?

Nějak mi tam uniká souvislost.. Tedy kromě trapné msty jejíž důsledky pocítí obě strany (Rusko na ztrátě poplatků za přelety).

Ecreip

To je proste tzv. Rusky pristup. Nic vic. Souvislost v tom nehledejte.