LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Kilometr dálnice za 202 milionů. Další část D11 postaví Porr, státu slevil 38 procent

D11 Autor: ministerstvo dopravyD11 Autor: ministerstvo dopravy

Stavební společnost Porr postaví více než sedm kilometrů dlouhé pokračování dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří. Z osmi soutěžících podala

Stavební společnost Porr postaví více než sedm kilometrů dlouhé pokračování dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří. Z osmi soutěžících podala nejnižší nabídku. V porovnání s rozpočtovými cenami se Porr dostal na 62 procent původní hodnoty zakázky.

Vítězství Porru zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve věstníku veřejných zakázek. Celkem 7,39 kilometru postaví za 1,498 miliardy korun, o zhruba třicet milionů korun tak porazila sdružení firem Metrostav, Eurovia a Swietelsky.

Jeden kilometr dálnice vyjde na 202 milionů korun, což ze stavby dělá jednu z nejlevnějších dálnic v Česku za posledních deset let. Nejnižší cenu v přepočtu na kilometr (s výjimkou části D3, kde se použije část stávající silnice), nabídli stavaři u D3 mezi Bošilcem a Ševětínem, kde stojí kilometr 154 milionů korun.

Jde o další velkou zakázku, kterou ŘSD ještě letos stihlo zasmluvnit. Přichází v době, kdy velké stavební firmy výrazně podsekly oproti rozpočtu ceny. Podobně velký cenový souboj probíhá na úsecích D35, kde podle informací serveru Zdopravy.cz ale dochází k vylučování nejlevnějších nabídek.

Z údajů na profilu zadavatele vyplývá, že hodnotící komise nakonec řešila jen pětici nabídek, tři totiž vyřadila pro chyby. Šlo o OHL ŽS, Strabag a Berger Bohemia. Cena měla v hodnocení 90procentní roli, desetina připadla na záruku. Tu většina firem, včetně Porru, nabídla na deset let. Stavět se má začít na jaře, Porr má na dokončení 44 měsíců, první řidiči by se měli svézt po dálnici v roce 2021. Podle údajů ŘSD na svých stránkách stavba začne v březnu 2018. Na dálnici se mohou těšit především obyvatelé Jaroměře, vyvede jim značnou část dopravy z města.

Úsek D11 z Hradce Králové do Smiřic má postavit Eurovia, která v soutěži nabídla nejméně. Smlouva ale dosud nebyla uzavřena, jak vyplývá z informací na profilu zadavatele.

 

 

Tagy D11 eurovia Porr ŘSD Smiřice - Jaroměř
4 komentáře