LOT 3a leaderboard

Kellnerova PPF si založila novou firmu na české mýto. Soutěž má zpoždění

Mýtná brána, foto: Zdopravy.cz/Jan SůraMýtná brána, foto: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera si založila novou společnost CzechToll, s kterou chce jít do soutěže na provoz tuzemského

Společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera si založila novou společnost CzechToll, s kterou chce jít do soutěže na provoz tuzemského mýtného systému. Dosud je přitom PPF spojovaná hlavně s firmou SkyToll, která provozuje satelitní mýto na Slovensku.

Založení firmy zjistil server Zdopravy.cz v obchodním rejstříku. Firma vznikla 2. srpna letošního roku, PPF je jejím jediným společníkem. Jednateli firmy s milionovým základním jměním jsou Robert Ševela a Jan Harrer. Předmětem činnosti je správa vlastního majetku.

PPF založení firmy s anglickým názvem, který v překladu znamená České mýto, nechce komentovat. „Zásadně nekomentujeme podnikatelské záměry a obchodní aktivity,“ řekla mluvčí PPF Zuzana Migdalová. Neodpověděla ani na dotazy, jak chce případně dokládat v tendru reference.

Podle informací serveru Zdopravy.cz se PPF rozhodla jít do mýtného tendru s novou firmou, nikoliv se SkyTollem. PPF už dnes na českém mýtu vydělává: její O2 je součástí sdružení firem vedeného Kapschem, které současný provoz zajišťuje.  A pokud vyhraje novou soutěž Kapsch, bude z mýta mít zisk také. O2 je totiž součástí nového sdružení Kapsche pro aktuální soutěž.

Skytoll jsou dnes dvě firmy: slovenský Skytoll a český Skytoll CZ. Český ovládá podle obchodního rejstříku od loňského roku J&T Banka. Loni ze statutárních orgánů zmizel právě Robert Ševela, který je jednatelem CzechToll. Slovenský SkyToll oficiálně vlastní firma Ibertax libereckého podnikatele a majitele skupiny S Group Petr Syrovátko, mluví se ale dlouhodobě o tom, že skutečným vlastníkem je právě PPF. To dokládá i fakt, že místopředsedou představenstva slovenského Skytollu je právě Ševela, který je současně investičním šéfem PPF.

Český Skytoll CZ byl založen kvůli dlouho očekávanému tendru v Česku. Po založení CzechTollu se stává ale prakticky mimo hru. Podle zdrojů Zdopravy.cz  bude slovenský SkyToll součástí sdružení s CzechToll, SkyToll CZ se tak nepřihlásí, protože nebude mít reference.

Soutěž na provozovatele mýtného systému nabrala mezitím mírné zpoždění. Tendr s odhadovanou cenou 29 miliard korun měl původní termín podání žádostí o kvalifikaci 15. srpna, ministerstvo dopravy nakonec posunulo uzávěrku do 24. srpna kvůli upřesnění některých informací.

Jde zatím jen o kvalifikaci, v které musí zájemci prokázat, jaké mají s mýtem zkušenosti. Poté ministerstvo vybere pět soutěžících. Už v této fázi si někteří zájemci stěžují na podmínky. Agentura ČTK v pátek informovala o dopise francouzského velvyslance v Česku Rolanda Galharague, v kterém kritizoval podmínky soutěže za 29 miliard. Podle něj poškozují francouzské firmy a nahrávají naopak Kapschi.

Tagy czechtoll kapsch mýto ppf skytoll
Žádné komentáře